REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.
Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

W kolejnych dniach nastąpił jednak powolny wzrost kursu. Już we wtorek kurs EUR/PLN pokonał poziom 1,41. Eurodolarowi pomogły całkiem dobre dane z gospodarki niemieckiej. Indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, wbrew obawom, związanym ze zmianą okresu bazowego, pozostał w maju na tym samym poziomie, co w kwietniu (114,2 pkt.). Niepokoić mogą natomiast spadki wstępnych odczytów indeksów PMI za maj. Dla Niemiec PMI w przemyśle obniżył się on z 62 pkt. do 58,2 pkt., a w usługach z 56,8 do 55 pkt. Dla całej strefy euro również indeksy zanotowały spadki. W przemyśle z 58 pkt. do 54,9 pkt., a w usługach z 56,7 do 55,4 pkt. Może to być sygnał spowolnienia gospodarki europejskiej w II kwartale br. Euro odrabiało straty pomimo kolejnej porcji wypowiedzi i oświadczeń w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Niemiecki minister finansów ostrzegł, że scenariusz, zakładający wydłużenie zapadalności, niesie za sobą wysokie ryzyko, a prezes Bundesbanku wskazał na negatywny wpływ restrukturyzacji na wiarygodność programów pomocowych dla innych krajów strefy euro. Widać wyraźnie, że Niemcy są przeciwne formalnemu ogłoszeniu bankructwa Grecji, co oznacza, iż obecny kryzys zadłużeniowy może jeszcze trochę potrwać.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu wspólnej walucie mógł pomóc fakt braku znaczących danych z USA. Sytuacja gospodarki amerykańskiej wcale nie wygląda lepiej niż w Europie. Świadczyć o tym może większy od oczekiwań spadek zamówień na dobra trwałe w kwietniu, jak i ostatnio opublikowana seria danych z rynku nieruchomości. Lepszy był natomiast majowy odczyt nastrojów Uniwersytetu Michigan. Na koniec tygodnia EUR/USD znalazł się na poziomach powyżej 1,42.

Krajowy rynek walutowy znajdował się w minionym tygodniu pod wpływem dwóch czynników. Z jednej strony miał miejsce dalszy ciąg problemów zadłużeniowych krajów strefy euro, a z drugiej strony napłynęły tylko dwie istotne publikacje makroekonomiczne z Polski. Obawy o dalszy rozwój sytuacji w strefie euro silnie przełożyły się na zwyżkę kursu EUR/PLN. Na początku tygodnia notowania tej pary dynamicznie zwyżkowały z poziomu 3,9221 do ponad 3,95 na zamknięciu poniedziałkowej sesji. Duży wpływ na to miały negatywne informacje, napływające przez weekend z Hiszpanii. W tamtejszych wyborach regionalnych partia rządząca poniosła druzgocącą porażkę. Tym samym na rynkach finansowych znacząco wzrosła awersja do ryzyka. Rynki obawiają się nasilenia problemów w kolejnym kraju strefy euro.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Publikowane w środę dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły. Spodziewano się poprawy sprzedaży o 14,9 procent w stosunku do kwietnia ur., a tymczasem wzrosła ona, aż o 18,6 procent. Dodatkowo stopa bezrobocia spadła w kwietniu z poziomu 13,1 do 12,6 procent. Zdecydowanie lepsze dane za kwiecień powinny stanowić pretekst do znaczącego umocnienia złotego, tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Kurs EUR/PLN poszedł w górę z 3,9558 bezpośrednio przed publikacją do 3,9575, czyli raptem o 17 pipsów. W dalszej części sesji polska waluta nieustannie traciła, przekraczając nawet w pewnym momencie poziom 3,98 za euro. Pozwala to przypuszczać, iż obecnie zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem dla złotego są nastroje na rynkach globalnych. Potwierdzeniem tego jest ujemna korelacja między EUR/PLN a EUR/USD. W przeciągu tygodnia utrzymywała się ona na poziomach między -64,1 a -76.3. Koniec tygodnia przyniósł lekkie umocnienie rodzimej waluty w relacji do euro i nieco większe do dolara amerykańskiego.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA