REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.
Na początku zeszłego tygodnia kalendarz makroekonomicznych publikacji w USA był ubogi.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku zeszłego tygodnia kurs EUR/USD przestał zniżkować. Eurodolar przystąpił do odrabiania strat. W poniedziałek rano wspólna waluta kwotowana była na poziomiach, znajdujących się nieznacznie poniżej 1,40.

W kolejnych dniach nastąpił jednak powolny wzrost kursu. Już we wtorek kurs EUR/PLN pokonał poziom 1,41. Eurodolarowi pomogły całkiem dobre dane z gospodarki niemieckiej. Indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, wbrew obawom, związanym ze zmianą okresu bazowego, pozostał w maju na tym samym poziomie, co w kwietniu (114,2 pkt.). Niepokoić mogą natomiast spadki wstępnych odczytów indeksów PMI za maj. Dla Niemiec PMI w przemyśle obniżył się on z 62 pkt. do 58,2 pkt., a w usługach z 56,8 do 55 pkt. Dla całej strefy euro również indeksy zanotowały spadki. W przemyśle z 58 pkt. do 54,9 pkt., a w usługach z 56,7 do 55,4 pkt. Może to być sygnał spowolnienia gospodarki europejskiej w II kwartale br. Euro odrabiało straty pomimo kolejnej porcji wypowiedzi i oświadczeń w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Niemiecki minister finansów ostrzegł, że scenariusz, zakładający wydłużenie zapadalności, niesie za sobą wysokie ryzyko, a prezes Bundesbanku wskazał na negatywny wpływ restrukturyzacji na wiarygodność programów pomocowych dla innych krajów strefy euro. Widać wyraźnie, że Niemcy są przeciwne formalnemu ogłoszeniu bankructwa Grecji, co oznacza, iż obecny kryzys zadłużeniowy może jeszcze trochę potrwać.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu wspólnej walucie mógł pomóc fakt braku znaczących danych z USA. Sytuacja gospodarki amerykańskiej wcale nie wygląda lepiej niż w Europie. Świadczyć o tym może większy od oczekiwań spadek zamówień na dobra trwałe w kwietniu, jak i ostatnio opublikowana seria danych z rynku nieruchomości. Lepszy był natomiast majowy odczyt nastrojów Uniwersytetu Michigan. Na koniec tygodnia EUR/USD znalazł się na poziomach powyżej 1,42.

Krajowy rynek walutowy znajdował się w minionym tygodniu pod wpływem dwóch czynników. Z jednej strony miał miejsce dalszy ciąg problemów zadłużeniowych krajów strefy euro, a z drugiej strony napłynęły tylko dwie istotne publikacje makroekonomiczne z Polski. Obawy o dalszy rozwój sytuacji w strefie euro silnie przełożyły się na zwyżkę kursu EUR/PLN. Na początku tygodnia notowania tej pary dynamicznie zwyżkowały z poziomu 3,9221 do ponad 3,95 na zamknięciu poniedziałkowej sesji. Duży wpływ na to miały negatywne informacje, napływające przez weekend z Hiszpanii. W tamtejszych wyborach regionalnych partia rządząca poniosła druzgocącą porażkę. Tym samym na rynkach finansowych znacząco wzrosła awersja do ryzyka. Rynki obawiają się nasilenia problemów w kolejnym kraju strefy euro.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Publikowane w środę dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły. Spodziewano się poprawy sprzedaży o 14,9 procent w stosunku do kwietnia ur., a tymczasem wzrosła ona, aż o 18,6 procent. Dodatkowo stopa bezrobocia spadła w kwietniu z poziomu 13,1 do 12,6 procent. Zdecydowanie lepsze dane za kwiecień powinny stanowić pretekst do znaczącego umocnienia złotego, tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Kurs EUR/PLN poszedł w górę z 3,9558 bezpośrednio przed publikacją do 3,9575, czyli raptem o 17 pipsów. W dalszej części sesji polska waluta nieustannie traciła, przekraczając nawet w pewnym momencie poziom 3,98 za euro. Pozwala to przypuszczać, iż obecnie zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem dla złotego są nastroje na rynkach globalnych. Potwierdzeniem tego jest ujemna korelacja między EUR/PLN a EUR/USD. W przeciągu tygodnia utrzymywała się ona na poziomach między -64,1 a -76.3. Koniec tygodnia przyniósł lekkie umocnienie rodzimej waluty w relacji do euro i nieco większe do dolara amerykańskiego.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA