| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Na początku drugiego tygodnia kwietnia kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9545, zaś we wtorek notowania tej pary walutowej wspięły się do poziomu 3,9870. Dlaczego potem nastąpiło umocnienie złotego? Eksperci podkreślają, że aprecjacja rodzimej waluty zmniejszyła się dopiero w reakcji na czwartkowy komentarz prezesa NBP.

Prezes Belka stwierdził, iż marcowe dane o inflacji podnoszą oczekiwaną ścieżkę inflacyjną, ale wzrost cen wynika z szoku podażowego i ma charakter przejściowy. Wypowiedź ta została odebrana przez rynek jako tonowanie oczekiwań, związanych ze skalą i tempem ewentualnych podwyżek stóp procentowych.

Umocnieniu złotego w pierwszej części kwietnia sprzyjał szereg czynników. Poza okresową aprecjacją euro wobec dolara wpływ na to miała m.in. jastrzębia wypowiedź A. Bratkowskiego z RPP. Przedstawiciel Rady wyraźnie opowiedział się za 50 punktową podwyżką podczas najbliższego posiedzenia. Zaś w połowie tygodnia poznaliśmy zaskakujące dane o inflacji w marcu. Ku zaskoczeniu rynku, ceny konsumpcyjne wzrosły do poziomu 4,3 procent w stosunku do marca ubiegłego roku. Wkrótce po tej publikacji Ministerstwo Finansów poinformowało, iż spodziewa się w marcu wzrostu inflacji bazowej do poziomu 2,0 procent rok do roku. Jednoznacznie rosnąca presja cenowa generuje oczekiwania na kolejny wzrost stóp procentowych. O ile jeszcze na początku tygodnia rynek kontraktów terminowych na 3 miesięczny Wibor wyceniał wzrost stawek rynku pieniężnego w perspektywie miesiąca o 25 pb., z prawdopodobieństwem 40-procentowym, o tyle na zamknięciu tygodnia było to już prawdopodobieństwo równe 84 procent.

Przeczytaj również: Jakie były notowania eurodolara i złotego pod koniec lutego?

Nadchodzący tydzień przyniesie kolejną porcję ważnych danych makro. Inflacja producencka, inflacja bazowa oraz produkcja przemysłowa i dane z rynku pracy powinny ostatecznie przesądzić kwestię podwyżki stóp w maju. Jeśli nastąpi wzrost wskaźników cenowych, a wszystko za tym przemawia –przy równoczesnej, silnej produkcji i wciąż umiarkowanych danych z rynku pracy, możemy zobaczyć złotego, podążającego w kierunku 3,90 za euro.

Eurodolar kończył tydzień w okolicach, w których go rozpoczął, jednak na rynku panowała spora zmienność. Od wtorku kurs EUR/UAD codziennie, minimum raz w kilka godzin, wykonywał ruch o zasięgu przekraczającym figurę. W poniedziałek notowania miały bardzo spokojny przebieg – eurodolar zaczął tydzień w okolicach 1,4450 i osłabiał się nieznacznie. Spadki zatrzymał poziom 1,4380, osiągnięty we wtorek rano. W tych okolicach kurs zawrócił i wyszedł ponad wartość 1,4500, ustanawiając zarazem nowe, kilkunastomiesięczne maksima. Nie zdołał jednak przebić poziomu 1,4520, który już do końca tygodnia pozostawał barierą nie do sforsowania. Kolejne dni miały dość podobny przebieg – nieudane próby wyjścia na nowe szczyty, zarówno w środę, jak i w czwartek, kończyły się wyraźnymi spadkami kursu EUR/USD. W piątek eurodolar nie zdołał na trwałe przebić poziomu 1,4500 i pod koniec sesji zniżkował do 1,4420.

Polecamy serwis: Inwestycje

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »