REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

QE3 w dalszym ciągu nurtuje uczestników rynku

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W środę nastąpiła deprecjacja dolara.
W środę nastąpiła deprecjacja dolara.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj szef FED przyznał, że słabość amerykańskiej gospodarki może nie być chwilowa i przeciągnąć się w czasie dłużej niż się spodziewano na początku. Potwierdził przypuszczenia, zgodnie z którymi ryzyko deflacji jest realne – niewykluczone, że skłoni to bank centralny do udzielenia dodatkowego wsparcia amerykańskiej walucie.

W efekcie Wall Street ruszyła mocniej w górę, a na wartości stracił dolar. Spekulacje wokół ewentualnego programu QE3 znów powracają, chociaż z zapisków z ostatniego posiedzenia FED wynikało, że w łonie FOMC raczej nie będzie jednomyślności w kwestii ewentualnego QE3. Chyba że zobaczymy kolejną serię słabszych danych z USA.

REKLAMA

Trudno obecnie określić, czy jakakolwiek forma QE3 jest obecnie realna i czy rzeczywiście rynek „kupi” dzisiejsze słowa szefa FED i na dłużej zacznie grać przeciwko dolarowi. Bo pomysłów na uzdrowienie amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, może być więcej. Chociażby wspominany w ostatnich komentarzach projekt drugiej odsłony Homeland Investment Act, który przez możliwe ulgi podatkowe dla firm, decydujących się na repatriację swoich zysków do USA, mógłby umocnić amerykańską walutę.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Niemniej, w krótkiej perspektywie słowa szefa FED zmniejszają globalne ryzyko, co widać nie tylko po osłabieniu się dolara, ale też po ostrożnym wracaniu inwestorów na rynki wschodzące. Kurs EUR/PLN spadł po południu poniżej kluczowych 4,01, a USD/PLN zszedł poniżej ważnego poziomu 2,84. Nie oznacza to jednak, iż krótkoterminowe ryzyka zostały zupełnie zażegnane. O ile nie można wykluczyć, że jutrzejsza aukcja obligacji we Włoszech nie będzie zła i tym samym pokaże, iż rynki finansowe dadzą pewien kredyt zaufania Berlusconiemu i jego ministrowi finansów, to coraz więcej emocji budzi zaplanowany na piątek, nadzwyczajny szczyt przywódców Unii Europejskiej. Przeciwko są Niemcy, które uważają, że rozmowy nie przyniosą konkretnych rozwiązań w kwestii greckiej.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W międzyczasie pojawiają się spekulacje na temat różnych scenariuszy planu dla Aten, także zakładające wykup obligacji przez Greków za połowę ich wartości (nie wiadomo jednak, jak miałoby to zostać rozwiązane technicznie, bo użycie środków z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej nie należy do najłatwiejszych). Przeciwko wykorzystaniu EFSF do tej operacji, a także naciskaniu na inwestorów prywatnych, aby uczestniczyli w programie pomocowym dla Grecji, ponownie opowiedział się Europejski Bank Centralny – dzisiaj w osobie Jensa Weidmanna, szefa niemieckiej Buby i byłego doradcy ekonomicznego kanclerz Angeli Merkel. Zaznaczył, iż ECB musi trzymać się reguł działania. Co ciekawe, aprobatę dla szybkiego przyjęcia konkretnych rozwiązań dla Grecji wyraził dzisiaj Mario Draghi, który w listopadzie obejmie fotel szefa ECB. Na europejskich polityków naciskał też irlandzki w dniu dzisiejszym premier. Enda Kenny przyznał, że to nie Moody’s ma problem z Irlandią, ale Irlandia z Europą. Rzecznik Komisji Europejskiej nazwał decyzję agencji Moody’s, która obniżyła wczoraj rating Irlandii do śmieciowego, za „niezrozumiałą”.

EUR/USD:

Wzrost w okolice 1,4150 zaczyna zmieniać perspektywy techniczne na najbliższe dni. Jeżeli do wieczora nie powrócimy poniżej 1,41, to możliwość dalszych, silnych spadków EUR/USD w niedalekiej przyszłości ma prawo się oddalić. Nie należy wykluczać testowania okolic 1,4200-1,4220 w najbliższych godzinach wskutek „paniki krótkich”.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA