REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Europejski Bank Centralny przystąpił do interwencji na rynku, skupując włoskie obligacje.
Europejski Bank Centralny przystąpił do interwencji na rynku, skupując włoskie obligacje.

REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenie częściowego bankructwa Grecji wydaje się ekspertom finansowym coraz bardziej prawdopodobne, w Stanach Zjednoczonych Demokraci i Republikanie wciąż zajmują odmienne stanowiska w kwestii zadłużenia USA, jedynie Włosi wyjątkowo szybko zeszli z wokandy. Jak potoczą się losy tonących w długach gospodarek?

Włochom udało się kupić „chwilowy” spokój inwestorów – w połowie lipca tamtejszy parlament zaakceptował pakiet cięć budżetowych na 47 mld EUR, chociaż było gorąco – cięty język Berlusconiego względem swojego ministra Giulio Tremontiego, który był odpowiedzialny za pakiet oszczędności, wywołał istną burzę na rynkach. Bo Włochów byłoby już bardzo trudno uratować – wystarczy spojrzeć na skalę łącznego zadłużenia tego kraju – dlatego wzrost rynkowych stóp procentowych dla tamtejszych papierów jest tak niebezpieczny. Tymczasem we wtorek rano rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła na chwilę krytyczny poziom 6 proc. Reakcję na rynkach było widać – można nazwać ją paniką i gdyby Europejski Bank Centralny nie rozpoczął interwencyjnego skupu włoskich papierów, byłoby gorąco. W efekcie Włochom udało się ulokować kolejne papiery na rynku i niektórzy uznają to za sukces. Jest on jednak połowiczny – wystarczy spojrzeć na koszt takiej operacji – zbliżony do tego z 2008/09 r. Tym samym Włosi pozostaną pod „lupą” rynków, zwłaszcza w kontekście perspektyw tamtejszej gospodarki. A te się pogarszają – wskaźniki PMI znajdują się już poniżej poziomu 50 pkt., a dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym notuje wartości ujemne.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

W najbliższych dniach Włochy zejdą jednak z rynkowej tapety. Pozostaną na niej Grecy i Amerykanie. W czwartek 14 lipca grecki rząd po raz pierwszy podczas obrad rozważał społeczne aspekty faktycznego postawienia kraju w obliczu bankructwa – taki scenariusz jest coraz bardziej realny. Pomysł ministrów finansów państw strefy euro na drugi pakiet pomocowy zmierza ku temu, aby prywatni inwestorzy zrolowali część greckich papierów na dłuższe terminy, a scenariusz wykupu obligacji za połowę ich księgowej wartości też zaczyna nabierać realnych kształtów. Chociaż w tym ostatnim przypadku za bardzo nie wiadomo, jak przeprowadzić taką transakcję od strony technicznej. Generalnie aspekt zaangażowania inwestorów prywatnych wciąż budzi duże obawy, stąd też decyzje w tej sprawie są cały czas przeciągane. Nie wiadomo, czy opór Europejskiego Banku Centralnego i krytyczne nastawienie agencji ratingowych nie doprowadzą do jeszcze większego rozlania się kryzysu.

Polecamy serwis: Kredyty

Kwestia amerykańskiego zadłużenia, mimo że przyciąga coraz większą uwagę rynków (za sprawą podsycania problemu przez agencje ratingowe), nie powinna szczególnie negatywnie ważyć na notowaniach dolara. Bo czy w USA rzeczywiście możliwy jest realny polityczny pat, który po 2 sierpnia doprowadzi do gospodarczego trzęsienia ziemi? Wydaje się, że w drugiej połowie lipca zobaczymy jakieś porozumienie pomiędzy politykami. Rynki będą jednak uważnie analizować projekt znalezienia oszczędności w amerykańskim budżecie i szanse na jego realizację. Czy perspektywa zacieśnienia fiskalnego pomoże giełdom i jak to zgrać z ewentualnymi pomysłami szefa FED na kolejne poluzowanie polityki pieniężnej? W każdym razie perspektywa realnej obniżki ratingu dla USA wydaje się mało prawdopodobna.
Tekst jest fragmentem raportu tygodniowego DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA