| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > W których bankach można dostać kredyt we franku?

W których bankach można dostać kredyt we franku?

Rekordowo wysokie notowania franka wydają się być wystarczającą zachętą do tego, aby zadłużyć się w szwajcarskiej walucie – kurs w końcu musi zacząć iść w dół. Jednak instytucje finansowe niechętnie przyznają kredyt w CHF – ponadto o pożyczkę mogą ubiegać się tylko osoby, posiadające wysokie zarobki. W których bankach mamy szansę na kredyt we franku?

Do 3,5 zł doszły 12 lipca notowania franka szwajcarskiego. To absolutny rekord. Wiosną minionego roku frank kosztował 2,6 zł, a w wakacje 2008 r. był poniżej 2 zł. Ruch w górę napędza wzrost niechęci do ryzyka na globalnych rynkach finansowych, związany z eskalacją kryzysu finansów publicznych w strefie euro. To z kolei zniechęca do wspólnej waluty, a jednocześnie powoduje odwrót od aktywów z rynków wschodzących, czyli między innymi złotego. Nasza waluta "cierpi" zatem podwójnie.

Po trzech latach spłacania kredytu w szwajcarskiej walucie, saldo zadłużenia kredytobiorców jest ponad 50% wyższe niż w momencie zaciągania długu. Dla przykładu, teraz przy kredycie na kwotę 300 tys. zł na okres 30 lat, rata wynosi 1948 zł. Trzy lata temu za ten sam kredyt, klient płacił 1458 zł miesięcznie. Osoba, która pożyczyła wtedy od banku ok. 150 tys. franków, teraz ma do spłaty nie 300, a niemal 480 tys. zł. kredytu.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w trzecim kwartale 2008 roku aż 78% z rekordowej liczby 83 tys. kredytów było udzielanych właśnie w szwajcarskiej walucie. Czas pokazał, że był to zły moment na zaciągnięcie takiego kredytu. Obecnie sytuację mamy odwrotną. Skala zwyżki franka szwajcarskiego w ostatnich miesiącach jest na tyle duża, że w długim terminie tworzy okazję do postawienia na jego zniżkę. Polskie instytucje nie są obciążone długami państw w tarapatach, zwiększa się dysparytet stóp procentowych pomiędzy naszym krajem a Szwajcarią, a jednocześnie skala aprecjacji franka względem euro jest już na tyle duża, że szkodzi szwajcarskiej gospodarce, co ogranicza potencjał zniżki EUR/CHF. Problem jednak w tym, że niewiele banków ma dziś w ofercie kredyty w szwajcarskiej walucie, a w praktyce udziela go jeszcze mniej instytucji.

Przeczytaj również: Gdzie można było dostać najlepszy kredyt hipoteczny w czerwcu 2011?

Obecnie tylko siedem banków ma w swojej ofercie kredyt w CHF. Do tego zaledwie w trzech z nich istnieją realne szanse na to, aby taki kredyt otrzymać. Instytucje finansowe stawiają szereg wymagań, np. kredytobiorca powinien mieć wysokie dochody, kilkukrotnie przekraczające średnią krajową lub wykupić drogie ubezpieczenia, które kiedyś nie były obowiązkowe. Na przykład bank może wymagać od nas zapłaty z góry blisko 10% kwoty kredytu za ubezpieczenie, obowiązujące przez 5 lat. Oznacza to, że przy zadłużeniu w wysokości 300 tys. zł kwota ta wyniesie aż 30 tys. zł.

Polecamy serwis: Kursy walut

Czytaj także

Eksperci:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Teoretycznie siedem banków posiada w swojej ofercie kredyt w CHF, w praktyce szansę na zapożyczenie się w szwajcarskiej walucie mamy tylko w trzech spośród tych instytucji.
Teoretycznie siedem banków posiada w swojej ofercie kredyt w CHF, w praktyce szansę na zapożyczenie się w szwajcarskiej walucie mamy tylko w trzech spośród tych instytucji.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »