| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Która lokata uchroni nasze oszczędności przed inflacją?

Która lokata uchroni nasze oszczędności przed inflacją?

Żeby zarobić na rocznej lokacie, założonej w grudniu 2010 roku, trzeba było wybrać wysoko oprocentowany depozyt. Tylko dzięki lokatom, oprocentowanym na minimum 5,68 proc. brutto, można było uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Na rocznych lokatach zyskiwało się tylko w styczniu i lutym 2010 roku, kiedy to rzeczywista rentowność znajdowała się na plusie.

Zdecydowana większość klientów, którzy założyli roczną lokatę w grudniu 2010 roku, nie ma powodów do zadowolenia, gdyż tylko w siedmiu bankach udało się realnie zarobić. Po uwzględnieniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych oraz wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (wzrost o 4,6 proc. r/r w grudniu), przeciętna rentowność bankowych depozytów, zakładanych pod koniec 2010 roku, wyniosła minus 0,77 proc., wobec minus 0,97 proc. przed miesiącem.

Grudzień to już dziesiąty miesiąc z kolei, w którym przeciętna rentowność zakończonych dwunastomiesięcznych lokat bankowych znajduje się poniżej zera. Odkąd w drugiej połowie 2010 roku wzrost cen przyspieszył, realne zyski z depozytów zaczęły się kurczyć, a styczeń i luty 2011 roku były ostatnimi miesiącami, kiedy przeciętna rzeczywista stopa zwrotu znalazła się na plusie.

Przeczytaj także: 3 sposoby na ominięcie podatku Belki – lokaty i poliso-lokaty

Średnio każdego miesiąca ur. mniej niż co trzeci bank chronił oszczędności klientów, zdeponowane na rocznych lokatach przed spadkiem siły nabywczej. Najgorzej działo się w maju, kiedy inflacja sięgnęła 5 proc. r/r. Przeciętna realna stopa zwrotu z zakończonych lokat spadła wtedy poniżej minus 1 proc.

Zakładając dwunastomiesięczny depozyt o stałym oprocentowaniu w grudniu 2010 r., można było zarobić najwyżej 0,62 proc., po uwzględnieniu inflacji (była to lokata antypodatkowa). Natomiast, aby zachować siłę nabywczą oszczędności, oprocentowanie lokaty nie mogło być niższe niż 5,68 proc. brutto. Najwięcej, bo powyżej 2 proc., realnie stracili klienci Banku Pekao, którzy pod koniec 2010 roku założyli depozyt na 2,7 proc. brutto.

Kolejne miesiące, pod względem realnych zysków z dobiegających końca bankowych depozytów, nie wyglądają nazbyt optymistycznie. Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu przyznała, iż wzrosło ryzyko utrzymania się inflacji na podwyższonych poziomach przez najbliższe miesiące. Zatem dojście do celu inflacyjnego (2,5 proc.) jest mało prawdopodobne, co z resztą przyznał prezes Narodowego Banku Polskiego. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że NBP w kolejnej projekcji inflacji zechce podwyższyć swoje prognozy.

Polecamy serwis: Kursy walut

Według listopadowej projekcji odczyt wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2013 roku wyniesie ok. 3,2 proc. r/r. Dla właścicieli dziś zakładanych lokat oznaczałoby to, że przeciętny realny zysk uplasuje się na poziomie 0,82 proc.. Po raz ostatni taki poziom udało się osiągnąć w grudniu 2010 roku.

Należy to jednak przyjąć za optymistyczny scenariusz i na wypadek, gdyby nie udało się go zrealizować, warto zakładać depozyty, które dają obecnie zarobić powyżej 6 proc. brutto. Takie lokaty gwarantują ochronę oszczędności przed inflacją do 4,8 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »