reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > 3 sposoby na ominięcie podatku Belki – lokaty i poliso-lokaty

3 sposoby na ominięcie podatku Belki – lokaty i poliso-lokaty

Za 3 miesiące nie będzie można założyć lokaty bez podatku Belki. Mimo to niektóre banki gwarantują równie wysokie oprocentowanie lokat co teraz nawet za rok. Można również ulokować swoje środki w poliso-lokacie wolnej od podatku Belki.

Już za 3 miesiące przestanie działać ochrona antypodatkowa lokat z codzienną kapitalizacją odsetek. Obecnie to takie właśnie depozyty przynoszą najwyższe zyski. Do końca marca nie warto więc z nich rezygnować. Jeśli jednak chcemy założyć lokatę na dłuższy okres, to warto poszukać oferty, której podatek nie obejmie nawet po zmianie przepisów.

Z informacji zebranych przez ekspertów finansowych wynika, że banki oferują obecnie trzy sposoby uniknięcia podatku, nawet już po wejściu w życie nowych regulacji prawnych.

1. sposób

Pierwszy sposób pozwala na niepłacenie podatku maksymalnie przez 12 miesięcy od dnia założenia lokaty. Jest to możliwe, ponieważ większość banków, oferujących tego typu lokaty, wypłaci wszystkie odsetki już w pierwszych trzech miesiącach jej trwania. Wtedy będą jeszcze obowiązywały stare przepisy.

Wadę tego rodzaju ofert stanowi bardzo niska maksymalna kwota depozytu. Dla przykładu w Getin Online czy Idea Banku wynosi ona zaledwie 1500 zł. Aby ulokować 10 000 zł, należy więc otworzyć aż 7 takich lokat. Nie jest to zbyt wygodne.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Przeczytaj również: Czy na lokatach znowu będzie można zarobić?

2. sposób

Aby uniknąć problemu dużej ilości lokat, można otworzyć depozyt, na którym bank gwarantuje podwyższenie oprocentowania w momencie, gdy przestanie on chronić przed podatkiem Belki. Podwyżka będzie na tyle wysoka, aby dokładnie pokryć straty klienta, wynikające z naliczonego podatku. Taką ofertę można znaleźć w Idea Bank i Meritum Bank.

Polecamy serwis: Inwestycje

3. sposób

Jest też trzeci sposób, żeby uchronić swoje oszczędności przed podatkiem Belki. Są nim lokaty w postaci polis ubezpieczeniowych, czyli tzw. poliso-lokaty. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych sposobów będą one działały nie tylko w okresie kilku miesięcy po wejściu w życie nowych przepisów.

Świadczenie ubezpieczeniowe nadal nie zostanie opodatkowane. Dodatkowo kwota na takim depozycie może być dowolnie wysoka. Jednak także poliso-lokaty nie są pozbawione wad.

Poliso-lokaty obejmuje mniej korzystny system gwarancji. Lokaty są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. W przypadku upadłości banku zapewnia on zwrot 100% środków pod warunkiem, że nie przekraczają one 100 tys. euro.

Tymczasem poliso-lokaty są objęte Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który w przypadku upadłości ubezpieczyciela zwróci tylko 50% i nie więcej niż 30 tys. euro. Każdy musi więc sam zdecydować które rozwiązanie z lokatami jest dla niego najlepsze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za kilka miesięcy nie będzie można zarobić na lokatach tyle co teraz.
Za kilka miesięcy nie będzie można zarobić na lokatach tyle co teraz.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama