reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Czy lokata może być założona w każdym banku?

Czy lokata może być założona w każdym banku?

Analitycy finansowi podkreślają, że założenie lokaty w danej instytucji przeważnie nie zobowiązuje nas do prowadzenia konta osobistego w tym samym banku. Można w jednej instytucji mieć depozyt, a w innej – rachunek. Czy zawsze opłaca się korzystać z usług własnego banku?

Szukając konta osobistego, nie należy w pierwszej kolejności sugerować się szerokością i jakością oferty banku w zakresie produktów depozytowych czy kredytowych. Bardzo często np. lepsze lokaty bez problemu założyć można w instytucji, w której nie posiadamy rachunku osobistego. Warto zapytać się o produkty innych banków podczas rozmowy telefonicznej lub w oddziale albo sprawdzić kompleksowo wszystkie instytucje, np. w porównywarce finansowej.

Konto osobiste w jednym banku nie oznacza, że można korzystać tylko z depozytów tej instytucji. Wielu Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy. Niektóre banki (i to zazwyczaj te z najkorzystniejszymi produktami oszczędnościowymi) proponują lokaty każdemu, a nie tylko swoim klientom.

Wśród najlepszych lokat na 3 miesiące, bez konieczności zakładania konta, królują Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Idea Bank. Trzeba przyznać, że mając konto osobiste w określonym banku, można zarobić jeszcze więcej – Meritum Bank dla posiadaczy rachunku przygotował korzystniejsze oferty niż dla osób bez konta, a od Lokaty Antyinflacyjnej II z Idea Banku lepsze okazują się choćby dostępne tylko dla klientów z ROR-em depozyty w Millennium Banku, Kredyt Banku, neoBANKU czy Raiffeisen Banku. Jednak już osoby z kontami w dziesiątkach innych banków powinny wiedzieć, że nie są skazane na słabe depozyty od „swoich” instytucji.

Dowiedz się także: Jak zrobić zakupy na raty za pomocą karty kredytowej?

Założenie depozytu „w zasięgu ręki każdego” jest proste i bezpieczne. Należy wypełnić formularz, dostępny na stronie internetowej, a następnie przelać środki na numer konta, który otrzyma się w wiadomości, przesłanej pocztą elektroniczną. Dodatkowo niektóre banki dają dostęp do systemu bankowości elektronicznej, aby można było na bieżąco śledzić stan środków (np. Getin Bank i Idea Bank przysyłają e-mailem login, a SMS-em hasło). Po zakończeniu lokaty, jeśli wybrano opcję nieodnawialności, środki wraz z odsetkami wpłyną z powrotem na konto deponenta.

Polecamy serwis: Kredyty

Także poszukując najlepszych kredytów warto zrobić uważny rekonesans rynku. Banki nie zawsze wymagają posiadania czy założenia rachunku osobistego, aby udzielić pożyczki gotówkowej. Mając rachunek w banku X można udać się do banku Y po kredyt i otrzymać tam lepsze warunki niż w swojej „macierzystej” instytucji. Często natomiast kredytodawcy są skłonni do tzw. cross-sellingu, w ramach którego banki obniżają oprocentowanie albo nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu, jeśli tylko, wraz z zaciąganiem pożyczki, założy się u nich konto osobiste.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama