REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które lokaty bankowe są najlepsze?

Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

W dalszym ciągu warto interesować się lokatami – ich oprocentowanie pnie się w górę. Eksperci wskazują na przeciętny wzrost o 0,73 pp. w przypadku depozytów kwartalnych. Które banki zapłacą za nasze oszczędności przeszło 7 proc. brutto?

Niepewna przyszłość depozytów antypodatkowych wciąż działa na korzyść klientów, bo ci zyskują dostęp do coraz bardziej zyskownych lokat. Co najmniej 13 banków zmodyfikowało ofertę depozytową podczas ostatniego miesiąca. Zdecydowaną większość zmian stanowiły podwyżki. Instytucje finansowe najchętniej windują oprocentowanie krótko- i średnioterminowych depozytów. Przeciętna stawka na kwartalnych lokatach, notując wzrost o 0,73 p.p. od początku bieżącego roku, wynosi już 4,93 proc. brutto.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnych wzrostów doczekały się również półroczne i roczne lokaty, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 5,02 i 5,07 proc. brutto. Niewielki spadek w ostatnim miesiącu odnotowały wyłącznie depozyty o dwuletnim okresie zapadalności, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o odwróceniu trendu.

Najwięcej podwyżek w trakcie ostatniego miesiąca wprowadziły Bank BPH, Eurobank oraz FM Bank. Pojedyncze, również korzystne zmiany, wdrożyły Bank Millennium, Getin Bank, Invest Bank, Meritum Bank oraz Volkswagen Bank. Największym zaskoczeniem dla rynku okazało się udostępnienie kwartalnej lokaty z dzienną kapitalizacją w PKO Banku Polskim, gdzie większościowym akcjonariuszem wciąż jest skarb państwa.

Możliwość omijania podatku Belki co prawda została wprowadzona późno, ale już nikt nie powie, że gigant polskiej bankowości oferuje wyłącznie archaiczne produkty depozytowe. Równie ważną zmianą, choć bez bezpośredniego wpływu na zyskowność depozytów, było uzyskanie przez grecki Polbank EFG zgody na przekształcenie w polski bank krajowy. W praktyce oznacza to, że już niedługo środki, zgromadzone w tej instytucji, będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach obniżki oprocentowania należały do rzadkości. Na taki ruch zdecydował się Bank Ochrony Środowiska z roczną, a Citi Handlowy z dwuletnią lokatą. Kredyt Bank wycofał z oferty roczny depozyt, natomiast Deutsche Bank obniżył stawki na poliso lokatach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

REKLAMA

Wszystkie bankowe lokaty z rynkowej czołówki pozwalają ominąć podatek Belki. Dlatego klientom wystarczy zestawić ich oprocentowanie nominalne, a nie liczoną w różny sposób (zależnie od banku) stawkę brutto, porównywalną z tradycyjnymi lokatami, w których odsetki kapitalizowane są jednokrotnie na koniec okresu.

Najwięcej na miesięcznym depozycie dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo. Z kolei najlepiej za kwartalną lokatę zapłaci klientom Meritum Bank, który po założeniu konta osobistego pozwala uruchomić jeden depozyt do wysokości 10 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 6,83 proc. w skali roku. To mniej więcej tyle co 8,43 proc. na tradycyjnej lokacie, od której pobierany jest 19-proc. podatek.

Z kolei najwięcej za przyjęcie środków w depozyt na pół roku płaci FM Bank ze stawką 5,8 proc. (7,16 proc. brutto).

Liderem zestawienia rocznych depozytów również jest FM Bank, ale za wydłużenie okresu lokowania środków o kolejne pół roku płaci o 0,05 p.p. więcej. Natomiast najwyższy zysk z dwuletniego depozytu otrzymają klienci, którzy zdecydują się na ofertę Idea Banku. Dla formalności należy dodać, że wprawdzie ten ostatni płaci najwięcej na rynku również za roczną lokatę (5,9 proc.), ale nie została ona ujęta w zestawieniu, ponieważ jej maksymalna kwota wynosi 3,5 tys. zł – o 1,5 tys. mniej niż w analizowanych ofertach. Klientom pozostaje natomiast możliwość podzielenia środków na mniejsze części.

Polecamy serwis: Inwestycje

Zmiany w ofertach instytucji finansowych wskazują, że bankowcy zakładają scenariusz, w którym od początku 2012 roku depozyty antypodatkowe zniknęłyby. Projekt, który ma na celu uniemożliwić omijanie 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, co prawda został odłożony na bok, ale trzeba liczyć się z ewentualnością, że minister finansów ponownie po niego sięgnie, jeśli tylko październikowe wybory parlamentarne nie zmienią dotychczasowego układu sił politycznych. Dlatego banki od kilku miesięcy najchętniej podnoszą oprocentowanie lokat, które zakończą się najpóźniej z początkiem 2012 roku. Z tego powodu, obok kwartalnych lokat, na popularności zyskują również depozyty dwu- i czteromiesięczne.

Jednak na tym nie koniec zaostrzonej walki o oszczędności klientów, co pokazał chociażby ostatni przykład potyczki między Alior Bankiem i Idea Bankiem. Pierwszy z nich 29 sierpnia wprowadził lokatę 100-dniową z oprocentowaniem nominalnym 6,03 proc. w skali roku. Tymczasem kilka dni później Idea Bank uruchomił lokatę zaledwie o jeden dzień dłuższą, ze stawką 6,1 proc. w skali roku. Co prawda takie podgryzanie konkurencji wciąż jest dalekie od wojny depozytowej z końca 2008 roku, ale naturalnie rozbudza nadzieje klientów na coraz wyższe zyski.

Wybierając obecnie lokatę, należy coraz dokładniej przyglądać się oferowanym przez banki warunkom. Poszczególne produkty w ostatnich miesiącach zaczęły być jeszcze bardziej obkładane dodatkowymi ograniczeniami. Coraz częściej banki limitują liczbę lokat do jednej na klienta.

Popularne stały się również oferty, w których konsument może liczyć na wysokie zyski, ale tylko, jeśli przyniesie do banku nowe środki. Jeśli natomiast chciałby założyć lokatę z oszczędności, leżących na rachunku osobistym, to jej oprocentowanie może znacznie odbiegać od promocyjnej oferty.

Podwyżki oprocentowania oraz gwarancje jego niezmienności na wypadek zmian w ordynacji podatkowej, to wszystko zabiegi, które mają na celu pozyskanie przez instytucje finansowe nowych środków. Jak widać, w połączeniu z niepewną sytuacją na rynkach finansowych, przynosi to wymierne korzyści, bo tylko w lipcu bankom przybyło blisko 4 mld na lokatach terminowych (najwięcej od lutego 2009 roku).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA