REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które lokaty bankowe są najlepsze?

Michał Sadrak
Ostatnio oprocentowanie lokat było równie wysokie co w chwili obecnej w połowie 2009 roku.
Ostatnio oprocentowanie lokat było równie wysokie co w chwili obecnej w połowie 2009 roku.

REKLAMA

REKLAMA

W dalszym ciągu warto interesować się lokatami – ich oprocentowanie pnie się w górę. Eksperci wskazują na przeciętny wzrost o 0,73 pp. w przypadku depozytów kwartalnych. Które banki zapłacą za nasze oszczędności przeszło 7 proc. brutto?

Niepewna przyszłość depozytów antypodatkowych wciąż działa na korzyść klientów, bo ci zyskują dostęp do coraz bardziej zyskownych lokat. Co najmniej 13 banków zmodyfikowało ofertę depozytową podczas ostatniego miesiąca. Zdecydowaną większość zmian stanowiły podwyżki. Instytucje finansowe najchętniej windują oprocentowanie krótko- i średnioterminowych depozytów. Przeciętna stawka na kwartalnych lokatach, notując wzrost o 0,73 p.p. od początku bieżącego roku, wynosi już 4,93 proc. brutto.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnych wzrostów doczekały się również półroczne i roczne lokaty, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 5,02 i 5,07 proc. brutto. Niewielki spadek w ostatnim miesiącu odnotowały wyłącznie depozyty o dwuletnim okresie zapadalności, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o odwróceniu trendu.

Najwięcej podwyżek w trakcie ostatniego miesiąca wprowadziły Bank BPH, Eurobank oraz FM Bank. Pojedyncze, również korzystne zmiany, wdrożyły Bank Millennium, Getin Bank, Invest Bank, Meritum Bank oraz Volkswagen Bank. Największym zaskoczeniem dla rynku okazało się udostępnienie kwartalnej lokaty z dzienną kapitalizacją w PKO Banku Polskim, gdzie większościowym akcjonariuszem wciąż jest skarb państwa.

Możliwość omijania podatku Belki co prawda została wprowadzona późno, ale już nikt nie powie, że gigant polskiej bankowości oferuje wyłącznie archaiczne produkty depozytowe. Równie ważną zmianą, choć bez bezpośredniego wpływu na zyskowność depozytów, było uzyskanie przez grecki Polbank EFG zgody na przekształcenie w polski bank krajowy. W praktyce oznacza to, że już niedługo środki, zgromadzone w tej instytucji, będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach obniżki oprocentowania należały do rzadkości. Na taki ruch zdecydował się Bank Ochrony Środowiska z roczną, a Citi Handlowy z dwuletnią lokatą. Kredyt Bank wycofał z oferty roczny depozyt, natomiast Deutsche Bank obniżył stawki na poliso lokatach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

REKLAMA

Wszystkie bankowe lokaty z rynkowej czołówki pozwalają ominąć podatek Belki. Dlatego klientom wystarczy zestawić ich oprocentowanie nominalne, a nie liczoną w różny sposób (zależnie od banku) stawkę brutto, porównywalną z tradycyjnymi lokatami, w których odsetki kapitalizowane są jednokrotnie na koniec okresu.

Najwięcej na miesięcznym depozycie dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo. Z kolei najlepiej za kwartalną lokatę zapłaci klientom Meritum Bank, który po założeniu konta osobistego pozwala uruchomić jeden depozyt do wysokości 10 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 6,83 proc. w skali roku. To mniej więcej tyle co 8,43 proc. na tradycyjnej lokacie, od której pobierany jest 19-proc. podatek.

Z kolei najwięcej za przyjęcie środków w depozyt na pół roku płaci FM Bank ze stawką 5,8 proc. (7,16 proc. brutto).

Liderem zestawienia rocznych depozytów również jest FM Bank, ale za wydłużenie okresu lokowania środków o kolejne pół roku płaci o 0,05 p.p. więcej. Natomiast najwyższy zysk z dwuletniego depozytu otrzymają klienci, którzy zdecydują się na ofertę Idea Banku. Dla formalności należy dodać, że wprawdzie ten ostatni płaci najwięcej na rynku również za roczną lokatę (5,9 proc.), ale nie została ona ujęta w zestawieniu, ponieważ jej maksymalna kwota wynosi 3,5 tys. zł – o 1,5 tys. mniej niż w analizowanych ofertach. Klientom pozostaje natomiast możliwość podzielenia środków na mniejsze części.

Polecamy serwis: Inwestycje

Zmiany w ofertach instytucji finansowych wskazują, że bankowcy zakładają scenariusz, w którym od początku 2012 roku depozyty antypodatkowe zniknęłyby. Projekt, który ma na celu uniemożliwić omijanie 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, co prawda został odłożony na bok, ale trzeba liczyć się z ewentualnością, że minister finansów ponownie po niego sięgnie, jeśli tylko październikowe wybory parlamentarne nie zmienią dotychczasowego układu sił politycznych. Dlatego banki od kilku miesięcy najchętniej podnoszą oprocentowanie lokat, które zakończą się najpóźniej z początkiem 2012 roku. Z tego powodu, obok kwartalnych lokat, na popularności zyskują również depozyty dwu- i czteromiesięczne.

Jednak na tym nie koniec zaostrzonej walki o oszczędności klientów, co pokazał chociażby ostatni przykład potyczki między Alior Bankiem i Idea Bankiem. Pierwszy z nich 29 sierpnia wprowadził lokatę 100-dniową z oprocentowaniem nominalnym 6,03 proc. w skali roku. Tymczasem kilka dni później Idea Bank uruchomił lokatę zaledwie o jeden dzień dłuższą, ze stawką 6,1 proc. w skali roku. Co prawda takie podgryzanie konkurencji wciąż jest dalekie od wojny depozytowej z końca 2008 roku, ale naturalnie rozbudza nadzieje klientów na coraz wyższe zyski.

Wybierając obecnie lokatę, należy coraz dokładniej przyglądać się oferowanym przez banki warunkom. Poszczególne produkty w ostatnich miesiącach zaczęły być jeszcze bardziej obkładane dodatkowymi ograniczeniami. Coraz częściej banki limitują liczbę lokat do jednej na klienta.

Popularne stały się również oferty, w których konsument może liczyć na wysokie zyski, ale tylko, jeśli przyniesie do banku nowe środki. Jeśli natomiast chciałby założyć lokatę z oszczędności, leżących na rachunku osobistym, to jej oprocentowanie może znacznie odbiegać od promocyjnej oferty.

Podwyżki oprocentowania oraz gwarancje jego niezmienności na wypadek zmian w ordynacji podatkowej, to wszystko zabiegi, które mają na celu pozyskanie przez instytucje finansowe nowych środków. Jak widać, w połączeniu z niepewną sytuacją na rynkach finansowych, przynosi to wymierne korzyści, bo tylko w lipcu bankom przybyło blisko 4 mld na lokatach terminowych (najwięcej od lutego 2009 roku).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA