reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Które lokaty bankowe są najlepsze?

Które lokaty bankowe są najlepsze?

W dalszym ciągu warto interesować się lokatami – ich oprocentowanie pnie się w górę. Eksperci wskazują na przeciętny wzrost o 0,73 pp. w przypadku depozytów kwartalnych. Które banki zapłacą za nasze oszczędności przeszło 7 proc. brutto?

Niepewna przyszłość depozytów antypodatkowych wciąż działa na korzyść klientów, bo ci zyskują dostęp do coraz bardziej zyskownych lokat. Co najmniej 13 banków zmodyfikowało ofertę depozytową podczas ostatniego miesiąca. Zdecydowaną większość zmian stanowiły podwyżki. Instytucje finansowe najchętniej windują oprocentowanie krótko- i średnioterminowych depozytów. Przeciętna stawka na kwartalnych lokatach, notując wzrost o 0,73 p.p. od początku bieżącego roku, wynosi już 4,93 proc. brutto.

Kolejnych wzrostów doczekały się również półroczne i roczne lokaty, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 5,02 i 5,07 proc. brutto. Niewielki spadek w ostatnim miesiącu odnotowały wyłącznie depozyty o dwuletnim okresie zapadalności, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o odwróceniu trendu.

Najwięcej podwyżek w trakcie ostatniego miesiąca wprowadziły Bank BPH, Eurobank oraz FM Bank. Pojedyncze, również korzystne zmiany, wdrożyły Bank Millennium, Getin Bank, Invest Bank, Meritum Bank oraz Volkswagen Bank. Największym zaskoczeniem dla rynku okazało się udostępnienie kwartalnej lokaty z dzienną kapitalizacją w PKO Banku Polskim, gdzie większościowym akcjonariuszem wciąż jest skarb państwa.

Możliwość omijania podatku Belki co prawda została wprowadzona późno, ale już nikt nie powie, że gigant polskiej bankowości oferuje wyłącznie archaiczne produkty depozytowe. Równie ważną zmianą, choć bez bezpośredniego wpływu na zyskowność depozytów, było uzyskanie przez grecki Polbank EFG zgody na przekształcenie w polski bank krajowy. W praktyce oznacza to, że już niedługo środki, zgromadzone w tej instytucji, będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach obniżki oprocentowania należały do rzadkości. Na taki ruch zdecydował się Bank Ochrony Środowiska z roczną, a Citi Handlowy z dwuletnią lokatą. Kredyt Bank wycofał z oferty roczny depozyt, natomiast Deutsche Bank obniżył stawki na poliso lokatach.

Przeczytaj również: Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Wszystkie bankowe lokaty z rynkowej czołówki pozwalają ominąć podatek Belki. Dlatego klientom wystarczy zestawić ich oprocentowanie nominalne, a nie liczoną w różny sposób (zależnie od banku) stawkę brutto, porównywalną z tradycyjnymi lokatami, w których odsetki kapitalizowane są jednokrotnie na koniec okresu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama