reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Na kredyt hipoteczny w euro wkrótce może być za późno

Na kredyt hipoteczny w euro wkrótce może być za późno

W grudniu aż cztery banki zrezygnowały z udzielania kredytów w euro. Te instytucje, które nadal dysponują kredytami w euro, stawiają przed swoimi klientami wygórowane wymagania. Polbank podniósł marżę dla kredytu w euro prawie o 3 pkt. procentowe, a Deutsche Bank pożyczy pieniądze we wspólnej walucie tylko osobie o dochodach na poziomie minimum 12 000 zł netto.

Od dłuższego czasu było wiadomo, że w 2012 roku znacznie trudniej będzie uzyskać  kredyt hipoteczny w walucie obcej. Z początkiem stycznia wchodzą bowiem w życie zapisy Rekomendacji S, które znacznie zmniejszą zdolność kredytową. Najbardziej spadnie dostępna kwota kredytów walutowych.

Jednak rzeczywistość okazała się gorsza od przewidywań. Banki nie tylko ograniczają zdolność kredytową, ale zaczęły podwyższać marże, a nawet całkowicie wycofywać takie kredyty ze swojej oferty.

Kredyt Bank, mBank, Multibank i PKO BP zdecydowały o wycofaniu się z udzielania kredytów w euro. Kolejne cztery banki wprowadziły lub planują wprowadzić zmiany w swojej ofercie, które negatywnie wpłyną na dostępność kredytów w europejskiej walucie.

Przeczytaj również: Dlaczego zmniejszą się raty kredytów w euro?

Bank Nordea w połowie grudnia dokonał podwyżki marży o 0,3 pkt. proc. Od 18 grudnia to samo zrobił Polbank. W jego przypadku podwyżka jest jednak znacznie większa, bo wynosi aż ok. 3 pkt. proc. Tak duży wzrost marży jest niemal równoznaczna z wycofaniem oferty. Zapewnie niewiele osób zdecyduje się zaciągnąć kredyt walutowy na takich warunkach.

Podobny ruch już w październiku zrobił DnB Nord. Wtedy to podwyższył marże kredytów w euro również o ok. 3 pkt. proc. Jednak niewykluczone, że w 2011 roku całkowicie wycofa się z ich udzielania.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Innego rodzaju zmiany wprowadził Deutsche Bank. W 2012 roku będzie on udzielał kredytów w euro tylko wówczas, jeśli dochód gospodarstwa domowego przewyższy 12 000 zł. Tak wysoki wymóg znacznie ograniczy dostęp do tej oferty.

To jednak nie koniec zmian w Deutsche Banku. Kolejnym warunkiem jest obowiązek opłacenia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego już w przypadku posiadania mniej niż 30% wkładu własnego (dla mieszkań) lub 40% wkładu (dla domów i działek). Z tego wynika, że w licznych przypadkach koszt kredytu w euro także wzrośnie.

Wiele wskazuje na to, że obecnie mamy ostatnią szansę na zaciągnięcie kredytu w euro na korzystnych warunkach. Jeśli inne banki wprowadzą podobne zmiany, co wspomniane instytucje, to kredyty w euro albo całkowicie znikną, albo staną się na tyle drogie, że nie będzie się opłacało ich zaciągać.

p

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coraz więcej problemów wiąże się z kredytem hipotecznym w euro. Fot. Fotolia
Coraz więcej problemów wiąże się z kredytem hipotecznym w euro. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama