| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego zmniejszą się raty kredytów w euro?

Dlaczego zmniejszą się raty kredytów w euro?

W przyszłym roku będzie można zaoszczędzić na kredycie, zaciągniętym w europejskiej walucie. Z tańszymi kredytami będziemy mieć do czynienia dzięki decyzji Rady Europejskiego Banku Centralnego. Rada EBC obniżyła stopy procentowe o 25 p.b., do 1,00 procent., co spowoduje, że kredyt w euro będzie miał niższe oprocentowanie.

To druga obniżka stóp w tym kwartale, do poprzedniej doszło w listopadzie, i to mimo wysokiej inflacji, która wynosi już 3 proc. Rada EBC ustaliła podstawową stopę na poziomie 1,00 proc., stopę kredytu – na 1,75 proc., a stopę depozytu – na 0,25 proc. Nowe stopy procentowe zaczynają obowiązywać 14 grudnia 2011 roku.

Dla kredytobiorców zadłużonych w euro (wg szacunków Open Finance takie kredyty hipoteczne ma prawie 100 tys. gospodarstw domowych) wiadomość ta oznacza spadek oprocentowania kredytu, a co za tym idzie – spadek raty wyrażonej w euro. Do ustalania oprocentowania kredytów w euro banki stosują najczęściej trzymiesięczną stawkę EURIBOR, która spadła ostatnio poniżej 1,50. Dzięki obniżce stóp można liczyć na kolejny ruch w dół, np. do poziomu 1,25-1,30. Taka zmiana oznacza obniżenie raty kredytu o kilkanaście złotych na każde 100 tys. zł zadłużenia.

Być może będzie to początek odwrócenia trendu, bo w dłuższym okresie EURIBOR nieprzerwanie rośnie od wiosny 2010 roku, kiedy to wynosił mniej niż 0,65 proc. Od tego czasu, tylko w związku ze wzrostem oprocentowania, raty kredytów w euro wzrosły o 10 proc. (pomijając wpływ zmian kursów walutowych).

Dowiedz się także: Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Aktualizacja oprocentowania kredytów (w zależności od zmian stawki EURIBOR) przeprowadzana jest najczęściej raz na trzy miesiące, zatem w tych bankach, które dokonują tego na początku kwartału kalendarzowego, klienci zmianę stóp odczują w styczniu.

Trzeba jednak pamiętać, że wysokość miesięcznego obciążenia zależy też od kursu euro, a ten w ostatnich miesiącach częściej rósł niż spadał. Jeszcze w wakacje br. euro kosztowało mniej niż 4 zł, ale jesienią znów przekroczyło barierę 4,50 zł. 8 grudnia br. kurs z fixingu Narodowego Banku Polskiego wyniósł 4,4692 zł.

Polecamy serwis: Inwestycje

Teoretycznie jest tak, że spadek stóp procentowych powinien prowadzić do osłabienia danej waluty, czyli kurs EUR/PLN powinien jeszcze bardziej pójść w dół i dać kredytobiorcom kolejne powody do zadowolenia. Ale rynek walutowy w ostatnich kwartałach zachowuje się bardzo nieprzewidywalne i wszelkie prognozy, dotyczące kursów, stają się wielce niepewne.

Euro jest aktualnie drugą najpopularniejszą walutą na polskim rynku kredytów hipotecznych. W trzecim kwartale 2011 roku kredyty w euro stanowiły wartościowo 11,8 proc. rynku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »