REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania kibicom na EURO 2012 - lepiej się ubezpiecz

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Magdalena Piórkowska
Pieniądze
Pieniądze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkania kibicom na EURO 2012. Decydując się na wynajem mieszkania kibicom podczas EURO 2012 można zarobić nawet nawet 2 – 3 razy więcej niż standardowo. Jak zabezpieczyć się przed dewastacją lokalu?

W miastach, które na tegoroczne EURO tłumnie odwiedzą kibice, już od wielu tygodni znalezienie wolnego miejsca w hotelu jest zadaniem prawie niemożliwym. Dodatkowo stawki za dobę dochodzą do tysiąca złotych za osobę. Nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę, że z okazji Mistrzostw Europy do Polski może przyjechać ponad 800 tysięcy kibiców. Na zapewnieniu im dachu nad głową mogą więc zarobić osoby posiadające mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i co ciekawe Krakowie. W stolicy województwa małopolskiego co prawda brak areny EURO 2012, ale najprawdopodobniej licznie  przybędą tam kibice z Anglii, Holandii, Włoch (za swoimi reprezentacjami). 

REKLAMA

Mieszkanie za trzy razy tyle

REKLAMA

Wzmożony popyt powoduje, że zgodnie z danymi Home Broker, stawki za wynajęcie mieszkania w tych miastach są nawet 2 – 3 razy wyższe niż standardowo w ciągu roku. Jeśli więc ktoś posiada atrakcyjnie zlokalizowane dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, które standardowo w ciągu roku może wynająć za 2,5 tys. zł miesięcznie, to przez miesiąc trwania EURO może dostać za wynajęcie takiego lokalu nawet ponad 7 tysięcy. Jest to bez wątpienia kusząca propozycja, choć niesie ze sobą pewne ryzyko.

Najczęściej właściciele obawiają się dewastacji mieszkania przez kibiców piłki nożnej. Aby się przed tym zabezpieczyć można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest podpisanie umowy, w której szczególną uwagę zwróci się na zapisy dotyczące odpowiedzialności najemcy za zniszczenia oraz na wysokości kaucji. 

Różne ubezpieczenia na EURO 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugim rozwiązaniem może być też ubezpieczenie nieruchomości. Jak wynika z informacji zebranych przez Home Broker, właściciele mieszkań mają do wyboru trzy możliwości. Ubezpieczyć mogą nieruchomość przed dewastacją, a także mogą nakłonić najemcę do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (wyrządzonych szkód), a także wykupić takie ubezpieczenie samodzielnie. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci 11 firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera. Przyjęliśmy, że ubezpieczane jest mieszkanie dwupokojowe położone na przedostatnim piętrze kilkunastopiętrowego bloku mieszkalnego, posiada wartość rynkową 330 tys. zł, jest wyposażone w domofon i drzwi antywłamaniowe. Minimalne sumy ubezpieczenia elementów stałych mieszkania oraz ruchomości domowych przyjęto na poziomie 15 tys. zł.

Polecamy: Oglądamy co najmniej 5 mieszkań przed zakupem

Przed zalaniem zabezpieczy relatywnie tanie OC

Najtańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie OC kupowane przez właściciela. Ma ono za zadanie chronić przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela nieruchomości sąsiadom. Klasycznym przykładem może tu być zalanie mieszkania sąsiada. W rozważanym przypadku zaproponowane przez firmy ubezpieczeniowe sumy ubezpieczenia opiewają na od 20 do 50 tys. zł, a roczne składki od zaledwie 18 do 30 złotych.

Możliwości ubezpieczenia wynajmowanej nieruchomości na okres EURO 2012

Towarzystwo ubezpie- czeniowe

Ubezpieczenie mieszkania od dewastacji i szkód

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC kibica

Min. okres ubezp.

Elementy stałe mieszkania

Ruchomości domowe

AVIVA

12 mc

łącznie 212 zł, za ubezpieczenie na kwotę:

28 zł przy ubezpieczeniu na 15 tys. zł

nie

60 720 zł

30 360 zł

Concordia

12 mc

łącznie 365 zł za ubezpieczenie w kwocie:

ok. 75 zł przy ubezpieczeniu na 50 tys. zł

330 tys. zł

20 tys. zł (+w pakiecie 10 tys. zł od kradzieży)

50 tys. zł

Compensa

12 mc

łącznie 231 zł za ubezpieczenie na kwotę:

30 zł przy ubezpieczeniu na 30 tys. zł

nie

330 tys. zł*

15 tys. zł

Ergo Hestia

12 mc

89 zł (Hestia 1)

20-35 zł przy ubezpieczeniu na 30 tys. zł

15 tys. zł

15 tys. zł

50 tys. zł

Generali

6 mc

łączna składka 328 zł przy kwocie ubezpieczenia:

ok. 20 zł przy ubezpieczeniu na 50 tys. zł

330 tys. zł*

15 tys. zł

50 tys. zł

HDI Asekuracja

12 mc

226 zł przy ubezpieczeniu na 330 tys. zł*

31 zł przy ubezpieczeniu 15 tys. zł

20 zł przy ubezpieczeniu 20 tys. zł

76 zł
przy ubezpieczeniu 15 tys. zł + OC 20 tys. zł)

InterRisk

12 mc

194 zł przy ubezpieczeniu na 330 tys. zł*

67 zł przy ubezpieczeniu na 15 tys. zł

18 zł na kwotę 30 tys. zł

ok. 60 zł

Liberty Direct

12 mc

293 zł

nie

18 zł

do wyliczenia składki niezbędne są dokładne dane kibica

łączne ubezpieczenie wynosi 311zł na kwotę ubezpieczenia murów 330 tys. zł i 20 tys. zł ubezpieczenia OC

Link 4

12 mc

łącznie 146 zł przy kwocie ubezpieczenia:

nie

70 tys. zł

40 tys. zł

 50 tys. zł

PZU

1 mc, ale może być krócej

łącznie 42 zł za miesiąc przy ubezpieczeniu w kwocie:

do wyliczenia składki niezbędne są dokładne dane kibica

30 tys. zł

50 tys. zł

Uniqa

12 mc

łącznie 329 zł przy kwocie ubezpieczenia:

27,5 zł przy ubezpieczeniu na 20 tys. zł

330 tys. zł*

15 tys. zł

50 tys. zł

Warta

12 mc

łącznie 150 zł przy kwocie ubezpieczenia:

30 zł przy ubezpieczeniu na 30 tys. zł

37 zł przy kwocie ubezpieczenia 20 tys. zł

15 tys. zł

15 tys. zł

Źródło: infolinie lub biura prasowe ubezpieczycieli

* wartość rynkowa lokalu

Droższe ubezpieczenie przed dewastacją

Wynajmującym zależy jednak głównie na ubezpieczeniu przed dewastacją lokalu w trakcie EURO 2012. Produkty, które mogą taką ochronę zapewnić kosztują średnio nieco ponad 230 złotych. Najniższą stawkę (42 zł) zaproponował PZU. Ta firma, w odróżnieniu od innych, skłonna jest chronić właściciela wynajmowanego mieszkania przez jedynie miesiąc. Większość pozostałych firm chciałaby podpisać umowę na rok. W przypadku Generali jest to 6 miesięcy. Przy wyborze ubezpieczyciela trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty. Należy też dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia. Tego typu produkty nie są bowiem tak wystandaryzowane jak ubezpieczenia OC samochodów. Dopiero ze wspomnianych dokumentów właściciel mieszkania dowie się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci, a w jakich nie wypłaci odszkodowania w przypadku dewastacji lokalu przez kibiców. Przykład? Jeśli w rozważanym przypadku właściciel nieruchomości wykupiłby pakiet ubezpieczeń zaproponowany przez Liberty Direct, nie otrzymałby odszkodowania za kradzież tzw. ruchomości, czyli np. telewizora.

Polecamy: W jaką nieruchomość zainwestować milion złotych?

Sam kibic też może się ubezpieczyć

REKLAMA

Alternatywą jest wykup ubezpieczenia OC przez kibica, choć można połączyć oba rozwiązania. Posiadanie takiego produktu w ofercie deklaruje większość przebadanych ubezpieczycieli. Zebrane przez Home Broker informacje sugerują, że jeśli fan piłki nożnej dopuści się dewastacji wynajmowanej nieruchomości, o ile jest ubezpieczony, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody. Gdy ich wartość wyniesie od 20 do 50 tys. zł roczne ubezpieczenie kosztować będzie w granicach od 20 do 80 złotych. W części firm wraz z ubezpieczeniem OC najemcy może być wymagane wykupienie w pakiecie także innych produktów – np. OC dla właściciela nieruchomości.

Ale uwaga! To rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze trzeba nakłonić kibica do wykupienia ubezpieczenia, co nie będzie łatwym zadaniem. Po drugie nie wszystkie ubezpieczalnie będą skłonne objąć ochroną cudzoziemców.

Czasem trzeba w pakiecie

Badanie przeprowadzone przez Home Broker pokazuje także, że w części towarzystw ofertę można dopasować do potrzeb klienta poprzez określanie sum ubezpieczenia i obszarów ochrony. W innych do nabycia pozostają pakiety. W efekcie, w rozważanym przypadku właścicielowi nieruchomości zaproponowano jeden produkt ubezpieczeniowy, który obejmował OC nieruchomości, oraz ubezpieczenie od dewastacji i szkód w elementach stałych mieszkania (np. kafelki, podłoga, ściany) oraz ruchomości domowych. Taka sytuacja miała miejsce np. w PZU, Uniqa, Link 4, Generali, Ergo Hestia i Concordia. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA