reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co warto wiedzieć o książeczce mieszkaniowej?

Co warto wiedzieć o książeczce mieszkaniowej?

W Polsce blisko milion osób należy do „szczęśliwych” posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Za co można zapłacić, posługując się książeczką mieszkaniową? Eksperci tłumaczą, dlaczego zakupy z książeczkami mieszkaniowymi nie należą do najłatwiejszych.

Na wstępie warto zaznaczyć, że tylko częścią możliwych do uzyskania pieniędzy z książeczki mieszkaniowej są te, gromadzone przez lata grosz do grosza. Drugą część stanowi premia gwarancyjna. O możliwości otrzymania premii gwarancyjnej, przysługującej posiadaczom książeczek mieszkaniowych, mówi ustawa z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom premii gwarancyjnych.

Zgodnie z tą ustawą i innymi przepisami, premia gwarancyjna przysługuje tylko posiadaczom książeczek mieszkaniowych, założonych przed 23 października 1990 roku. Jedynym bankiem, który ma w swojej ofercie ten produkt, jest PKO BP.

Wielu posiadaczy książeczki mieszkaniowej, widząc, że środki na niej zgromadzone topnieją, chce jak najszybciej uzyskać posiadane pieniądze. Proces ich uruchamiania jest jednak procesem bardzo skomplikowanym i długotrwałym. Dodatkowe komplikacje dochodzą, gdy fundusze, zebrane na książeczce mieszkaniowej, pragniemy przeznaczyć na wkład własny przy kredycie hipotecznym.

Środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Należą do nich:

  • przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe lub w odrębną własność,
  • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • wykup mieszkania komunalnego,
  • przystąpienie do użytkowania wybudowanego przez siebie domu jednorodzinnego,
  • remont mieszkania.

Nie uzyskamy środków z książeczki mieszkaniowej, chcąc wykupić prawo do mieszkania lokatorskiego od Skarbu Państwa.

Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie książeczki mieszkaniowej jest zwrot części środków, przeznaczonych na zakup nieruchomości. Książeczkę w takiej sytuacji można uruchomić w dwóch jednocześnie zachodzących okolicznościach. Pierwszą jest podpisanie aktu notarialnego. Drugą – poniesienie co najmniej 50% kosztów inwestycji.

Dowiedz się także: Jak rozwiązać spór z bankiem?

Kupując nieruchomość za tzw. gotówkę, nie powinniśmy napotkać na większe problemy z wypłaceniem pieniędzy, gromadzonych na książeczce.

Inna sytuacja zachodzi, gdy część środków, przeznaczonych na zakup nieruchomości, pochodzi z kredytu hipotecznego. Polskie banki bardzo niechętnie godzą się na transakcje, w których ostatnia transza, przeznaczona na zakup mieszkania, nie pochodzi z kredytu.

Zakupienie mieszkania z udziałem banku, kredytującego transakcję, wymaga zastosowania transakcji przeplatanej: kredyt-książeczka-kredyt. Mocno ogranicza to nasz wybór w ofercie kredytowej banków, gdyż tylko nieliczne z nich zgodzą się na taki manewr.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama