reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > „Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

„Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

O „Rodzinie na Swoim” nie ma mowy w czterech bankach, które obsługują kredyty z rządowymi dopłatami. Trzy z tych instytucji deklarują gotowość do obsługi singli, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach „Rodziny na Swoim”. Od drugiej połowy listopada oferta dla singli zostanie poszerzona o „Rodzinę na Swoim” w mBanku i Multibanku.

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy jest obecnie dostępny w 17 bankach. Od września zmieniły się zasady jego przyznawania. Obok małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, mogą ubiegać się o niego także single. Takie osoby teoretycznie są w stanie na kredyt z dopłatą kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 50 m. kw., przy czym dopłata może dotyczyć tylko 30 m. kw.

Banki nie śpieszą się z kredytowanie singli

Chociaż nowe przepisy obowiązują już prawie dwa miesiące, nie wszystkie z 17 banków, oferujących „Rodzinę na Swoim”, rozszerzyło listę beneficjentów programu o singli. Ustawa mówi co prawda, kto może skorzystać z preferencyjnego kredytu, ale to bank decyduje, komu go faktycznie udzieli.

W pierwszej połowie listopada kredyt z dopłatą dla singli nie jest dostępny w Credit Agricole, Eurobanku, mBanku i Multibanku.

Dowiedz się także: Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?

Dwa ostatnie banki deklarują, że to sytuacja chwilowa i od połowy listopada preferencyjna oferta zostanie rozszerzona o osoby, nie będące w formalnych związkach. Podobnie jest w Credit Agricole. –Okres pomiędzy przyjęciem nowelizacji ustawy przez Sejm, tj. 15. lipca, a rozpoczęciem jej obowiązywania, był niezwykle krótki. W najbliższym czasie umożliwimy skorzystanie z oferty programu "Rodzina na Swoim" również singlom  –informuje Olga Wieszczek z biura prasowego Credit Agricole.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Na racie można zaoszczędzić nawet 30%

W październiku przeciętne oprocentowanie kredytów w programie „Rodzina na Swoim” wynosiło 6,01% (kredyt na 200 tys. zł, wkład własny 30%). W zależności od banku, kredyt może być udzielony na okres od 30 do nawet 50 lat.

Single, którzy zdecydują się na zakup nieruchomości, spełniającej te kryteria, mogą liczyć na comiesięczną dopłatę w wysokości nawet 480 zł (przy założeniu zakupu 50-metrowego mieszkania po maksymalnej, dopuszczalnej cenie) i jednoczesną obniżkę comiesięcznej raty kredytu nawet o 30% w przypadku kredytu, udzielonego na okres 50 lat. Dla okresu 30 lat miesięczna oszczędność beneficjentów „Rodziny na Swoim” wynosi około 25%.

Czy banki nie lubią singli?

Kredyty w programie „Rodzina na Swoim” będą dostępne na rynku do końca przyszłego roku. Ostatnie zmiany w regulacjach, dotyczących limitu cen nieruchomości, sprawiły, że znacznie zmniejszyła się dostępność mieszkań i domów, spełniających warunki dofinansowania. Może to spowodować, ze banki nie tylko nie włączą do programu singli, ale w ogóle z niego zrezygnują przed terminem. Pierwszy już to zrobił – w sierpniu z kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” wycofał się Deutsche Bank.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie w każdym banku single mogą starać się o kredyt z „Rodziną na Swoim”.
Nie w każdym banku single mogą starać się o kredyt z „Rodziną na Swoim”.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama