| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > „Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

„Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

O „Rodzinie na Swoim” nie ma mowy w czterech bankach, które obsługują kredyty z rządowymi dopłatami. Trzy z tych instytucji deklarują gotowość do obsługi singli, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach „Rodziny na Swoim”. Od drugiej połowy listopada oferta dla singli zostanie poszerzona o „Rodzinę na Swoim” w mBanku i Multibanku.

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy jest obecnie dostępny w 17 bankach. Od września zmieniły się zasady jego przyznawania. Obok małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, mogą ubiegać się o niego także single. Takie osoby teoretycznie są w stanie na kredyt z dopłatą kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 50 m. kw., przy czym dopłata może dotyczyć tylko 30 m. kw.

Banki nie śpieszą się z kredytowanie singli

Chociaż nowe przepisy obowiązują już prawie dwa miesiące, nie wszystkie z 17 banków, oferujących „Rodzinę na Swoim”, rozszerzyło listę beneficjentów programu o singli. Ustawa mówi co prawda, kto może skorzystać z preferencyjnego kredytu, ale to bank decyduje, komu go faktycznie udzieli.

W pierwszej połowie listopada kredyt z dopłatą dla singli nie jest dostępny w Credit Agricole, Eurobanku, mBanku i Multibanku.

Dowiedz się także: Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?

Dwa ostatnie banki deklarują, że to sytuacja chwilowa i od połowy listopada preferencyjna oferta zostanie rozszerzona o osoby, nie będące w formalnych związkach. Podobnie jest w Credit Agricole. –Okres pomiędzy przyjęciem nowelizacji ustawy przez Sejm, tj. 15. lipca, a rozpoczęciem jej obowiązywania, był niezwykle krótki. W najbliższym czasie umożliwimy skorzystanie z oferty programu "Rodzina na Swoim" również singlom  –informuje Olga Wieszczek z biura prasowego Credit Agricole.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Na racie można zaoszczędzić nawet 30%

W październiku przeciętne oprocentowanie kredytów w programie „Rodzina na Swoim” wynosiło 6,01% (kredyt na 200 tys. zł, wkład własny 30%). W zależności od banku, kredyt może być udzielony na okres od 30 do nawet 50 lat.

Single, którzy zdecydują się na zakup nieruchomości, spełniającej te kryteria, mogą liczyć na comiesięczną dopłatę w wysokości nawet 480 zł (przy założeniu zakupu 50-metrowego mieszkania po maksymalnej, dopuszczalnej cenie) i jednoczesną obniżkę comiesięcznej raty kredytu nawet o 30% w przypadku kredytu, udzielonego na okres 50 lat. Dla okresu 30 lat miesięczna oszczędność beneficjentów „Rodziny na Swoim” wynosi około 25%.

Czy banki nie lubią singli?

Kredyty w programie „Rodzina na Swoim” będą dostępne na rynku do końca przyszłego roku. Ostatnie zmiany w regulacjach, dotyczących limitu cen nieruchomości, sprawiły, że znacznie zmniejszyła się dostępność mieszkań i domów, spełniających warunki dofinansowania. Może to spowodować, ze banki nie tylko nie włączą do programu singli, ale w ogóle z niego zrezygnują przed terminem. Pierwszy już to zrobił – w sierpniu z kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” wycofał się Deutsche Bank.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie w każdym banku single mogą starać się o kredyt z „Rodziną na Swoim”.
Nie w każdym banku single mogą starać się o kredyt z „Rodziną na Swoim”.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »