„Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Preferencyjny kredyt mieszkaniowy jest obecnie dostępny w 17 bankach. Od września zmieniły się zasady jego przyznawania. Obok małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, mogą ubiegać się o niego także single. Takie osoby teoretycznie są w stanie na kredyt z dopłatą kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 50 m. kw., przy czym dopłata może dotyczyć tylko 30 m. kw.
REKLAMA
Banki nie śpieszą się z kredytowanie singli
Chociaż nowe przepisy obowiązują już prawie dwa miesiące, nie wszystkie z 17 banków, oferujących „Rodzinę na Swoim”, rozszerzyło listę beneficjentów programu o singli. Ustawa mówi co prawda, kto może skorzystać z preferencyjnego kredytu, ale to bank decyduje, komu go faktycznie udzieli.
W pierwszej połowie listopada kredyt z dopłatą dla singli nie jest dostępny w Credit Agricole, Eurobanku, mBanku i Multibanku.
Dowiedz się także: Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?
Dwa ostatnie banki deklarują, że to sytuacja chwilowa i od połowy listopada preferencyjna oferta zostanie rozszerzona o osoby, nie będące w formalnych związkach. Podobnie jest w Credit Agricole. –Okres pomiędzy przyjęciem nowelizacji ustawy przez Sejm, tj. 15. lipca, a rozpoczęciem jej obowiązywania, był niezwykle krótki. W najbliższym czasie umożliwimy skorzystanie z oferty programu "Rodzina na Swoim" również singlom –informuje Olga Wieszczek z biura prasowego Credit Agricole.
Polecamy serwis: Budżet domowy
Na racie można zaoszczędzić nawet 30%
W październiku przeciętne oprocentowanie kredytów w programie „Rodzina na Swoim” wynosiło 6,01% (kredyt na 200 tys. zł, wkład własny 30%). W zależności od banku, kredyt może być udzielony na okres od 30 do nawet 50 lat.
Single, którzy zdecydują się na zakup nieruchomości, spełniającej te kryteria, mogą liczyć na comiesięczną dopłatę w wysokości nawet 480 zł (przy założeniu zakupu 50-metrowego mieszkania po maksymalnej, dopuszczalnej cenie) i jednoczesną obniżkę comiesięcznej raty kredytu nawet o 30% w przypadku kredytu, udzielonego na okres 50 lat. Dla okresu 30 lat miesięczna oszczędność beneficjentów „Rodziny na Swoim” wynosi około 25%.
Czy banki nie lubią singli?
Kredyty w programie „Rodzina na Swoim” będą dostępne na rynku do końca przyszłego roku. Ostatnie zmiany w regulacjach, dotyczących limitu cen nieruchomości, sprawiły, że znacznie zmniejszyła się dostępność mieszkań i domów, spełniających warunki dofinansowania. Może to spowodować, ze banki nie tylko nie włączą do programu singli, ale w ogóle z niego zrezygnują przed terminem. Pierwszy już to zrobił – w sierpniu z kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” wycofał się Deutsche Bank.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.