REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego aktualizowane jest zgodnie z obowiązującą stawką WIBOR. Fot. Fotolia
Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego aktualizowane jest zgodnie z obowiązującą stawką WIBOR. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawka WIBOR rośnie w przyspieszonym tempie. Eksperci przyjrzeli się m.in. trzymiesięcznej stawce WIBOR, która w niespełna tydzień zwiększyła się z 4,76 do 4,87 proc. Jak poszczególne banki obliczają stawkę WIBOR?

Tylko 24 października stawka WIBOR 3M poszła w górę o 0,04 p.p., a w ciągu czterech dni wzrosła w sumie o 0,11 p.p. Przy wynoszącej obecnie 4,5 proc. podstawowej stopie procentowej, półroczny WIBOR sięga 4,92 proc.

REKLAMA

WIBOR rośnie, mimo że ze strony Rady Polityki Pieniężnej nie słychać zapowiedzi ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Powodów do obaw nie dały ostatnie dane o inflacji. A na podstawie wycen kontraktów terminowych na stopy procentowe, jeszcze dwa tygodnie temu można było wnioskować, że stawki WIBOR raczej spadną. Wraz z nimi odsetki od pożyczek złotowych.

 WIBOR to obok marży podstawowy element, przesadzający o oprocentowaniu kredytu.

Głównej przyczyny pnącego się w górę WIBOR-u można upatrywać w rosnącym niepokoju na rynkach finansowych. Spada wzajemne zaufanie instytucji finansowych, rośnie koszt pozyskania pieniądza i to nie tylko na rynku międzybankowym. W trakcie ostatniego kryzysu finansowego środek ciężkości pozyskania pieniądza w krytycznych momentach przeniósł się z rynku międzybankowego na rynek depozytowy.

Przeczytaj również: Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W najostrzejszej fazie kryzysu stawka trzymiesięcznego WIBOR-u odbiegała
o 0,8-0,9 p.p. od ówczesnego poziomu głównej stopy procentowej, a i tak w głównej mierze miała charakter wirtualny. Banki nawet po tak wygórowanym oprocentowaniu wcale nie chciały sobie nawzajem pożyczać. Znajdujący się w potrzebie skazani byli na wojnę depozytową, a instytucje z nadmiarem gotówki wolały ją lokować w NBP.

Tymczasem od połowy roku widać wzmożony popyt na depozyty i spory wzrost oprocentowania lokat. W górę poszły szczególnie depozyty krótkoterminowe, nieprzekraczające pół roku. Obecnie pierwsza piątka najatrakcyjniejszych lokat trzymiesięcznych zaczyna się od 6 proc. i dochodzi już niemal do 7 proc. Wśród 10. najlepszych lokat kwartalnych znajdują się tylko oferty znacznie powyżej 5 proc. To oznacza, że dla instytucji, oferujących takie lokaty, tańsze pieniądze na rynku międzybankowym są w praktyce niedostępne.

Wyższy WIBOR niestety oznacza dla spłacających kredyty wyższe raty.

Klient, który właśnie teraz miałby aktualizowane oprocentowanie kredytu mieszkaniowego, zapłaciłby ratę o ponad 23 zł wyższą niż miesiąc wcześniej (WIBOR 3M wynosił wówczas 4,75 proc.). Pod uwagę wzięto 30-letni kredyt na 300 tys. zł z marżą 1,5 p.p.

To, czy wyższy WIBOR natychmiast przełoży się na koszty obsługi kredytu, w dużym stopniu zależy jednak od banku, w którym spłacany jest kredyt. W niektórych stawki WIBOR zmieniają się raz na kwartał (np. Allianz Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Fortis, PKO BP), w innych co pół roku (m.in. Bank DnB Nord) lub nawet co rok.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Niektóre banki biorą pod uwagę miesięczną aktualizację (Pekao, mBank, MultiBank). W należących do grupy BRE Banku mBanku i MultiBanku WIBOR zmieniany jest w sytuacji, gdy przedostatniego dnia miesiąca stawka WIBOR jest wyższa lub niższa od obecnej o co najmniej 0,1 p.p.

W Pekao pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z notowań od 1. do 25. dnia miesiąca i jeśli różnica, w porównaniu do obowiązującej stawki, wynosi więcej niż 0,25 p.p., jest ona zmieniana. Ze średniego WIBOR-u korzystają również m.in. Bank Zachodni WBK, Raiffeisen i Lukas, przy czym każda z tych instytucji obliczenia przeprowadza na swój sposób.

Większość banków ma okresy rozliczeniowe zgodne z kalendarzem, zmieniając wysokość trzymiesięcznych stawek WIBOR wraz z początkiem kolejnych kwartałów kalendarzowych, zmieniając sześciomiesięczne stopy na początku roku i na początku lipca, jednak czasami zdarza się, że okresy takie liczą się od dnia uruchomienia kredytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA