REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
W chwili obecnej najprościej jest udać się do banku po kredyt hipoteczny w PLN.
W chwili obecnej najprościej jest udać się do banku po kredyt hipoteczny w PLN.

REKLAMA

REKLAMA

Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

Zgodnie z raportem z 31 sierpnia 2011 roku, publikowanym przez Związek Banków Polskich, kredyty w PLN wciąż wiodą prym w portfelu nowo zawartych umów. W II kwartale 2011 roku udzielono kredytów o wartości prawie 13,5 mld zł, z czego 78,4% stanowiły właśnie zobowiązania w narodowej walucie. Nie dziwi więc fakt, że banki do tego segmentu przykładają szczególnie dużo uwagi.

REKLAMA

Potencjalna para kredytobiorców z jednym dzieckiem na utrzymaniu i dochodem 6.000 zł miesięcznie może liczyć na szeroki wybór ofert. Poniżej prezentujemy zestawienie 5-ciu najciekawszych kredytowych propozycji banków na rynku, przy trzech najczęściej występujących poziomach wkładu własnego.

Brak wkładu własnego

Dobra kondycja sektora bankowego wciąż pozwala bez problemu otrzymać kredyt hipoteczny osobom bez środków własnych. Najczęściej brak wkładu powoduje, iż oferta jest nieco droższa, niemniej jednak, zgodnie z wcześniej wspomnianym raportem, odsetek takich kredytów w całym portfelu wciąż rośnie. Pomimo nowych, odchudzonych ofert, np.: Multibanku, mBanku czy Eurobanku, pierwsze miejsce zajmuje wciąż lider poprzedniego zestawienia – Nordea Bank. Skandynawowie przedłużyli swoją promocję marży 1,1% i obniżonej o 0,5 p.p. prowizji. Dużą wadą tego banku wciąż pozostaje czas oczekiwania na decyzję. Mimo znaczącej poprawy w stosunku do zeszłego miesiąca, procesowanie mocno odbiega od średniej długości rozpatrywania wniosku na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Swoją pozycję zachował również Deutsche Bank. Co prawda oferta z promocyjną marżą, obniżoną w pierwszym roku, dotyczy tylko rynku pierwotnego oraz budowy domu przez generalnego wykonawcę, ale niewielki koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego powoduje, że propozycja DB jest naprawdę warta uwagi.

Z nową ofertą na trzecie miejsce awansuje z piątego Kredyt Bank. Zmiana jest niewielka, gdyż obniżono marżę jedynie o 0,1 p.p., ale to wystarczyło, aby pojawić się w Top3 zestawienia. Bank ten w czasie wakacji miał podobny problem, z jakim borykała się Nordea – dłużący się proces kredytowy – jednak na dzień dzisiejszy wszystko działa już bardzo sprawnie.

Na dalszej pozycji swoje miejsce utrzymał Bank Pocztowy, a pierwszą piątkę zamyka w zestawieniu BGŻ. Bank ten, mimo marży na poziomie 1,45% i braku prowizji, traci do pozostałych banków ze względu na stosowanie sześciomiesięcznej stopy referencyjnej WIBOR 6M, która jest obecnie o 0,1 p.p. wyższa od WIBOR 3M, stosowanej w pozostałych bankach. Elementem niekorzystnie wypływającym na ofertę BGŻ jest również próg LTV dla ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na poziomie 70%.

Przeczytaj również: Zdolność kredytowa – jak ją podnieść?

10% wkładu własnego

Jeśli potencjalny kredytobiorca przekroczy 10% wkład własny, Deutsche Bank awansuje w zestawieniu na lidera. Powodem takiej zamiany jest brak kosztów dodatkowych w postaci ubezpieczenia oraz nieco niższa marża, w porównaniu do wcześniej opisanej sytuacji.

REKLAMA

Jako ostatni na podium plasuje się ING Bank Śląski. Ponieważ bank ten nie przedłużył promocji obniżonej prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego, stracił tym sposobem pierwsze miejsce w zestawieniu. Niemniej jednak, jeżeli sytuacja wymaga szybkiej finalizacji transakcji zakupu nieruchomości, ING Bank Śląski, jak mało który, potrafi temu zadaniu sprostać. Krótki czas procesowania i brak prowizji za wcześniejszą spłatę to główne atuty tej instytucji.

Poprzez wyższą marżę i ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, w rozpatrywanej, 15-letniej perspektywie czasu, Kredyt Bank wypada mniej korzystnie niż Citi Bank Handlowy czy też wcześniej omawiany ING. Jednak warto wziąć KB pod uwagę, gdy kredytobiorca przewiduje czas spłaty w okresie mniejszym niż 10 lat. W takich okolicznościach, ze względu na prowizję od udzielenia kredytu, oferta banku z piątego miejsca okazuje się bardziej korzystna niż dwie wcześniejsze propozycje.

Polecamy serwis: Lokaty

20% wkładu własnego

Gdy kredytobiorca osiągnie poziom LTV, przy którym praktycznie wszystkie banki nie pobierają już ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, głównie marża decyduje o wysokości kosztów kredytu hipotecznego.

Zestawienie pokazuje, iż mimo wysokiej prowizji za udzielenie kredytu ING Bank Śląski zajmuje pierwsze miejsce z marżą na poziomie poniżej 1%. Przy wyborze docelowego kredytu warto jednak pamiętać, że ING, podobnie jak BGŻ, stosuje WIBOR 6M, co może niekorzystnie wpłynąć na łączne koszty kredytu.

Przy wysokich kosztach początkowych, jak w przypadku banków z pierwszych dwóch miejsc – ING i Nordea Bank, duże znaczenie ma okres kredytowania. Poniższy ranking może ulec odwróceniu o 180 stopni, jeżeli pod uwagę weźmiemy koszt w okresie krótszym niż 10 lat. Wtedy nie tylko Deutsche Bank ale i notowany na 4. pozycji Kredyt Bank spisują się znacząco lepiej niż wyżej wskazani liderzy.

Zestawienie najlepszych banków zamyka CitiBank Handlowy, który ma niemal bliźniaczą, choć nieco gorszą od niż Kredyt Bank ofertę.

Porównując obecny ranking kredytów hipotecznych z wcześniejszym, sierpniowym, można zauważyć brak dwóch poważnych graczy – PeKaO SA oraz BNP Paribas Bank. Jest to spowodowane pogorszeniem oferty w PLN tych instytucji. Uprzywilejowały one za to preferencyjne kredyty z dopłatami do odsetek. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia, jakie zostały wprowadzone w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości banki te zapomną o kredytach hipotecznych z dopłatami i wrócą do gry o „zwykłą” złotówkę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA