Kategorie

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
W chwili obecnej najprościej jest udać się do banku po kredyt hipoteczny w PLN.
Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

Zgodnie z raportem z 31 sierpnia 2011 roku, publikowanym przez Związek Banków Polskich, kredyty w PLN wciąż wiodą prym w portfelu nowo zawartych umów. W II kwartale 2011 roku udzielono kredytów o wartości prawie 13,5 mld zł, z czego 78,4% stanowiły właśnie zobowiązania w narodowej walucie. Nie dziwi więc fakt, że banki do tego segmentu przykładają szczególnie dużo uwagi.

Potencjalna para kredytobiorców z jednym dzieckiem na utrzymaniu i dochodem 6.000 zł miesięcznie może liczyć na szeroki wybór ofert. Poniżej prezentujemy zestawienie 5-ciu najciekawszych kredytowych propozycji banków na rynku, przy trzech najczęściej występujących poziomach wkładu własnego.

Brak wkładu własnego

Dobra kondycja sektora bankowego wciąż pozwala bez problemu otrzymać kredyt hipoteczny osobom bez środków własnych. Najczęściej brak wkładu powoduje, iż oferta jest nieco droższa, niemniej jednak, zgodnie z wcześniej wspomnianym raportem, odsetek takich kredytów w całym portfelu wciąż rośnie. Pomimo nowych, odchudzonych ofert, np.: Multibanku, mBanku czy Eurobanku, pierwsze miejsce zajmuje wciąż lider poprzedniego zestawienia – Nordea Bank. Skandynawowie przedłużyli swoją promocję marży 1,1% i obniżonej o 0,5 p.p. prowizji. Dużą wadą tego banku wciąż pozostaje czas oczekiwania na decyzję. Mimo znaczącej poprawy w stosunku do zeszłego miesiąca, procesowanie mocno odbiega od średniej długości rozpatrywania wniosku na rynku.

Reklama

Swoją pozycję zachował również Deutsche Bank. Co prawda oferta z promocyjną marżą, obniżoną w pierwszym roku, dotyczy tylko rynku pierwotnego oraz budowy domu przez generalnego wykonawcę, ale niewielki koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego powoduje, że propozycja DB jest naprawdę warta uwagi.

Z nową ofertą na trzecie miejsce awansuje z piątego Kredyt Bank. Zmiana jest niewielka, gdyż obniżono marżę jedynie o 0,1 p.p., ale to wystarczyło, aby pojawić się w Top3 zestawienia. Bank ten w czasie wakacji miał podobny problem, z jakim borykała się Nordea – dłużący się proces kredytowy – jednak na dzień dzisiejszy wszystko działa już bardzo sprawnie.

Na dalszej pozycji swoje miejsce utrzymał Bank Pocztowy, a pierwszą piątkę zamyka w zestawieniu BGŻ. Bank ten, mimo marży na poziomie 1,45% i braku prowizji, traci do pozostałych banków ze względu na stosowanie sześciomiesięcznej stopy referencyjnej WIBOR 6M, która jest obecnie o 0,1 p.p. wyższa od WIBOR 3M, stosowanej w pozostałych bankach. Elementem niekorzystnie wypływającym na ofertę BGŻ jest również próg LTV dla ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na poziomie 70%.

Przeczytaj również: Zdolność kredytowa – jak ją podnieść?

10% wkładu własnego

Jeśli potencjalny kredytobiorca przekroczy 10% wkład własny, Deutsche Bank awansuje w zestawieniu na lidera. Powodem takiej zamiany jest brak kosztów dodatkowych w postaci ubezpieczenia oraz nieco niższa marża, w porównaniu do wcześniej opisanej sytuacji.

Reklama

Jako ostatni na podium plasuje się ING Bank Śląski. Ponieważ bank ten nie przedłużył promocji obniżonej prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego, stracił tym sposobem pierwsze miejsce w zestawieniu. Niemniej jednak, jeżeli sytuacja wymaga szybkiej finalizacji transakcji zakupu nieruchomości, ING Bank Śląski, jak mało który, potrafi temu zadaniu sprostać. Krótki czas procesowania i brak prowizji za wcześniejszą spłatę to główne atuty tej instytucji.

Poprzez wyższą marżę i ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, w rozpatrywanej, 15-letniej perspektywie czasu, Kredyt Bank wypada mniej korzystnie niż Citi Bank Handlowy czy też wcześniej omawiany ING. Jednak warto wziąć KB pod uwagę, gdy kredytobiorca przewiduje czas spłaty w okresie mniejszym niż 10 lat. W takich okolicznościach, ze względu na prowizję od udzielenia kredytu, oferta banku z piątego miejsca okazuje się bardziej korzystna niż dwie wcześniejsze propozycje.

Polecamy serwis: Lokaty

20% wkładu własnego

Gdy kredytobiorca osiągnie poziom LTV, przy którym praktycznie wszystkie banki nie pobierają już ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, głównie marża decyduje o wysokości kosztów kredytu hipotecznego.

Zestawienie pokazuje, iż mimo wysokiej prowizji za udzielenie kredytu ING Bank Śląski zajmuje pierwsze miejsce z marżą na poziomie poniżej 1%. Przy wyborze docelowego kredytu warto jednak pamiętać, że ING, podobnie jak BGŻ, stosuje WIBOR 6M, co może niekorzystnie wpłynąć na łączne koszty kredytu.

Przy wysokich kosztach początkowych, jak w przypadku banków z pierwszych dwóch miejsc – ING i Nordea Bank, duże znaczenie ma okres kredytowania. Poniższy ranking może ulec odwróceniu o 180 stopni, jeżeli pod uwagę weźmiemy koszt w okresie krótszym niż 10 lat. Wtedy nie tylko Deutsche Bank ale i notowany na 4. pozycji Kredyt Bank spisują się znacząco lepiej niż wyżej wskazani liderzy.

Zestawienie najlepszych banków zamyka CitiBank Handlowy, który ma niemal bliźniaczą, choć nieco gorszą od niż Kredyt Bank ofertę.

Porównując obecny ranking kredytów hipotecznych z wcześniejszym, sierpniowym, można zauważyć brak dwóch poważnych graczy – PeKaO SA oraz BNP Paribas Bank. Jest to spowodowane pogorszeniem oferty w PLN tych instytucji. Uprzywilejowały one za to preferencyjne kredyty z dopłatami do odsetek. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia, jakie zostały wprowadzone w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości banki te zapomną o kredytach hipotecznych z dopłatami i wrócą do gry o „zwykłą” złotówkę.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?