reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Zdolność kredytowa – jak ją podnieść?

Zdolność kredytowa – jak ją podnieść?

Jeżeli chcemy mieć dobrą zdolność kredytową, powinniśmy porównać oferty kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach. Eksperci przypominają, że obecnie instytucje finansowe są skłonne pożyczyć o kilkadziesiąt tysięcy zł mniej, w porównaniu z początkiem roku. Co zrobić, żeby dostać wystarczająco duży kredyt?

W tym roku banki dokonały licznych obniżek marż kredytów hipotecznych. Z danych, zgromadzonych przez doradców finansowych, wynika jednak, że jednocześnie obniżały maksymalne, dostępne kwoty kredytu. Zmiany w polityce kredytowej najbardziej widać w przypadku kredytobiorców z dochodami powyżej średniej. Przeanalizujmy więc przypadek 4-osobowej rodziny, której dochód wynosi 8 tys. zł netto.

W przypadku kredytów w złotych maksymalna kwota, jaką banki są gotowe przyznać rodzinie z naszego przykładu, spadła od początku roku o 47 000 zł. Dla kredytów w euro wygląda to jeszcze gorzej – spadek wyniósł 56 000 zł. Obniżki zdolności dotknęły jednak nie tylko zamożnych kredytobiorców. W rezultacie coraz więcej osób pyta doradców finansowych o sposoby podwyższenia dostępnej kwoty kredytu.

Dowiedz się także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Najczęstszym rozwiązaniem, pozwalającym poprawić zdolność kredytową, jest rezygnacja z kart kredytowych, limitu w rachunku i innych produktów kredytowych.

Jeśli posiadamy kredyt gotówkowy, którego pozostałe zadłużenie nie jest zbyt wysokie, często warto spłacić go przed terminem. Dzięki temu w momencie zaciągania kredytu hipotecznego raty starego kredytu nie będą już obciążały zdolności kredytowej. Ma to szczególnie duże znacznie ze względu na przepisy, regulujące maksymalny stosunek rat do dochodów. Najostrzejsze restrykcje dotyczą kredytów walutowych. Bank nie może udzielić takiego kredytu, jeśli suma rat (już spłacanych i nowego kredytu) przekroczy 42% dochodów.

Nie zawsze rezygnacja ze starych kredytów jest jednak konieczna. Część banków nie bierze ich pod uwagę w analizie kredytowej, jeśli do całkowitej spłaty kredytu pozostało już tylko kilka miesięcznych rat (np. 3). Przed dokonaniem wcześniejszej spłaty warto więc dowiedzieć się, czy będzie to rzeczywiście pomocne.

Nie należy jednak całkowicie unikać kredytów. Informacje w BIK-u o tym, że klient w przeszłości poprawnie spłacał swoje zobowiązania, powodują bowiem, że banki chętniej udzielają kolejnych kredytów. Zanim zdecydujemy się więc na kredyt hipoteczny, warto korzystać z innych produktów kredytowych, aby wyrobić sobie opinię solidnego dłużnika.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest zwiększenie dochodów. Nie chodzi jednak o to, aby prosić szefa o podwyżkę, lecz o dołączenie dodatkowego kredytobiorcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama