reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Duże koszty kredytu hipotecznego mogą kryć się w ubezpieczeniu. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto zrobić dokładną kalkulację kosztów. Na jaką wysokość wydatki, związane z ubezpieczeniem, szacuje doradca finansowy?

Spłacający kredyty hipoteczne ponoszą koszty różnego rodzaju ubezpieczeń, związanych ze swoim kredytem. Część z nich jest obowiązkowa, jak na przykład ubezpieczenie nieruchomości od ognia i wody. Inne okazują się konieczne tylko dla części kredytobiorców, jak np. ubezpieczenie niskiego wkładu. Ostatnia grupa to ubezpieczenia dobrowolne, takie jak ubezpieczenie od utraty pracy.

Ubezpieczeniem, które jest wymagane zawsze i które musimy opłacać przez cały okres spłaty kredytu, jest ubezpieczenie mieszkania od ognia, wody i zdarzeń losowych. Nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu, więc w przypadku jej zniszczenia istotnie wzrosłoby ryzyko nieodzyskania przez bank pożyczonych pieniędzy. Przeciętny koszt takiego ubezpieczenia w podstawowej wersji to ok. 0,08% wartości nieruchomości rocznie. Jeśli więc mieszkanie jest warte 300 tys. zł, to składka wyniesie ok. 240 zł rocznie. Tyle kosztuje jednak ubezpieczenie samych murów. Może być ono znacznie droższe, jeśli będzie zawierało dodatkową ochronę przed kradzieżą czy zniszczeniem wyposażenia mieszkania.

Takie ubezpieczenie możemy wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń. Często oferują je również banki osobom, zaciągających u nich kredyty hipoteczne. Jeśli nie skorzystamy z oferty banku, musimy pamiętać o corocznym dostarczaniu potwierdzenia, że ubezpieczyliśmy mieszkanie i dokonaliśmy cesji praw z polisy na bank.

Dowiedz się także: Kiedy bank da nam kredyt na mieszkanie w budowie?

Kolejne ubezpieczenie – niskiego wkładu własnego – nie jest obowiązkowe, ale tylko, jeśli posiadamy wymaganą przez bank pulę pieniędzy. Najczęściej banki oczekują opłacania tego ubezpieczenia od kredytobiorców, których wkład stanowi mniej niż 20%. Jednak według danych Związku Banków Polskich ponad połowa kredytobiorców zadłuża się obecnie bez lub z niewielkim wkładem własnym. W rezultacie wielu kredytobiorców musi ponosić ten dodatkowy wydatek.

Składka takiego ubezpieczenia zwykle naliczana jest za 3 lata z góry i wynosi ok. 3% kwoty brakującego wkładu. Jeśli więc kupujemy mieszkanie o wartości 300 tys. zł, w całości za kredyt, zapłacimy 1 800 zł. Dodatkowo, jeżeli po okresie 3 lat dokonane spłaty nie pokryły brakującego wkładu, należy ponownie zapłacić za ubezpieczenie. W praktyce łączny koszt takiego ubezpieczenia, w przypadku kredytu w złotych na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, zaciągniętego bez wkładu własnego, wyniesie ok. 4 800 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po zsumowaniu wysokości składek za poszczególne ubezpieczenia okazuje się, że ich roczny koszt przewyższa 5000 zł.
Po zsumowaniu wysokości składek za poszczególne ubezpieczenia okazuje się, że ich roczny koszt przewyższa 5000 zł.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama