REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Od 2007 r. kredytobiorcy, kupujący własny lokal mieszkaniowy, korzystają z programu, zwanego Rodziną na Swoim.
Od 2007 r. kredytobiorcy, kupujący własny lokal mieszkaniowy, korzystają z programu, zwanego Rodziną na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

Koniec sierpnia 2011 r. przyniósł zmiany w programie Rodzina na Swoim. Jedną z nich – najbardziej chyba rewolucyjną – było dołączenie do grona beneficjentów programu singli. Sprawdźmy, jakie zmiany w programie Rodzina na Swoim wprowadziła znowelizowana ustawa, której tytuł brzmi obecnie: o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania.

REKLAMA

Czy każdy singiel może zamieszkać na swoim?

REKLAMA

Można pokusić się o takie stwierdzenie, że umożliwienie zaciągnięcia preferencyjnego kredytu mieszkaniowego osobom samotnym, niepozostającym w związku małżeńskim, to podstawowa zaleta modyfikacji programu Rodzina na Swoim. Powiększenie grona beneficjentów RnS o singli nie oznacza bynajmniej, że o kredyt będzie mogła ubiegać się każda osoba w stanie wolnym. Podobnie jak małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, tak i single będą musieli spełnić kilka ustawowych warunków:

• Do dnia zawarcia umowy kredytu nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami domu lub mieszkania. Nie może im także przysługiwać w całości lub w części spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Ponadto, w dniu zawarcia umowy kredytu muszą złożyć pisemne oświadczenie, że spełniają te warunki.
• Mogą otrzymać kredyt na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni użytkowej 50 m kw., przy czym dopłata do odsetek będzie obejmowała tylko 30 m. kw.
• Muszą złożyć pisemne oświadczenie, że nie pozostają w związku małżeńskim.
• O kredyt mogą ubiegać się osoby, które w momencie składania wniosku nie ukończyły 35 roku życia.

Tu znajdziesz aktualne porównanie kredytów mieszkaniowych

Co jeszcze zmieniło się w programie Rodzina na Swoim?

Umożliwienie skorzystania z programu Rodzina na Swoim singlom to nie jedyna modyfikacja, wprowadzona przez zmienioną ustawę. Pozostałe zmiany nie są niestety korzystne i wpłyną negatywnie na dostępność kredytów, udzielanych w ramach programu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawową zmianą „na minus” jest obniżenie średnich współczynników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Przed 31 sierpnia 2011 r. wynosiły one 1,4. Zmiana wysokości wskaźników dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego, w którego przypadku maksymalna cena metra kw. została obniżona o ponad 42 proc.

Rynek pierwotny został potraktowany nieco łagodniej. W jego przypadku obniżka maksymalnej ceny metra kwadratowego sięgnęła „tylko” 28 proc. w stosunku do limitów cen, obowiązujących poprzednio. Współczynniki, o których mowa powyżej, wynoszą obecnie:
• 1,0 dla będących w budowie lub nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, jeżeli ich pierwszym użytkownikiem będzie docelowy kredytobiorca, lub
• 0,8 dla pozostałych domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Wskaźniki te mają wpływ na maksymalną cenę metra kwadratowego domu lub mieszkania, którego budowę albo zakup można sfinansować kredytem. Ich obniżenie oznacza więc dla osób zainteresowanych konieczność szukania na rynku tańszych nieruchomości i może przełożyć się na niższą sprzedaż kredytów, zwłaszcza tych, udzielanych na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, cieszących się dotychczas największym zainteresowaniem.

Ograniczenia wiekowe nie dotyczą tylko singli. Także małżonkowie będą mogli wnioskować o kredyt przed ukończeniem 35 lat. Warunek nie przekroczenia 35 roku życia dotyczy starszego z małżonków lub, jeżeli są w jednakowym wieku, obojga. Wiek nie gra roli tylko w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.

Porównaj kredyty w programie Rodzina na Swoim

Czy program Rodzina Na Swoim nadal jest atrakcyjny?

Osoby, spełniające wymagania ustawowe, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z oferty kredytów mieszkaniowych, udzielanych na warunkach komercyjnych, na pewno powinny rozważyć przystąpienie do Rodziny na Swoim. Program ten – mimo wszystko – nadal oferuje dość atrakcyjne zasady kredytowania: dopłaty do odsetek przez pierwszych 7 lat czy możliwość przystąpienia do kredytu preferencyjnego osób z najbliżej rodziny, co może być istotną pomocą dla ludzi, nieposiadających wystarczającej zdolności kredytowej. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego produktu finansowego, warto zrobić rozeznanie na rynku.

W programie uczestniczą 22 banki – należy więc porównać oferowane przez nie warunki kredytowania (nie muszą być jednakowe). Można też zestawić ofertę kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim z kredytem, udzielanym na warunkach komercyjnych.

W niektórych sytuacjach ten drugi może okazać się korzystniejszy. Porównując te dwa kredyty, należy zwrócić uwagę na wysokość raty po 8 latach – tj. po okresie, w którym korzysta się z dopłat z budżetu państwa. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiążemy się z bankiem na kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na znalezienie najlepszej dla nas oferty.

Rodzina na Swoim w liczbach

Preferencyjne kredyty mieszkaniowe, przyznawane w ramach programu Rodzina na Swoim, z uwagi na ograniczenia, nałożone na potencjalnych kredytobiorców, nigdy nie znajdowały się w czołówce sprzedaży. Niemniej jednak stanowiły one uzupełnienie oferty kredytów, udzielanych na zasadach komercyjnych. Na podstawie informacji, dostępnych na stronie internetowej BGK: w 2010 r. banki, uczestniczące w programie, udzieliły 43 120 kredytów. W I półroczu 2011 r. udzielonych zostało 27 475 kredytów. Z tej liczby 15 410 (56,09 proc.) kredytów przeznaczonych było na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, 6 834 (24,87 proc.) – na zakup domu/mieszkania na rynku pierwotnym, a 5 231 (19,04 proc.) – na budowę domu jednorodzinnego.

W I półroczu 2011 r. kredyty, udzielane w ramach programu Rodzina na Swoim, były najbardziej popularne wśród klientów w wieku 30-34 lat (36,31 proc.) i 25-29 lat (35,73 proc.). Największą sprzedaż kredytów, przyznawanych w ramach Rodziny na Swoim w I półroczu 2011 r., odnotowano w województwie Śląskim (bez Katowic) – udzielono tam 10 613, na drugim miejscu znalazło się woj. mazowieckie (bez Warszawy) – z sumą 9 708 kredytów, a na trzecim – województwo wielkopolskie (bez Poznania) – z liczbą 8 169 kredytów.

Eksperci TotalMoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA