REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Z wielu powodów opłaca się posiadać tylko jedno zobowiązanie w banku.
Z wielu powodów opłaca się posiadać tylko jedno zobowiązanie w banku.

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania lub potrzebują zastrzyku gotówki. Wówczas pomocna może okazać się pożyczka w banku. Kiedy na przeszkodzie staje niska zdolność kredytowa? Ekspert tłumaczy, dlaczego najlepiej jest wnioskować o kredyt dopiero po uregulowaniu wcześniejszych zobowiązań.

Jedną z owych „pigułek”, które powinny być najczęściej stosowane, jest ograniczenie liczby zobowiązań finansowych do 1 (słownie: jednego!) Tak, jeden kredyt na głowie wystarczy – i nie chciejmy mieć więcej, bo w przeciwieństwie do włosów, dług wobec dużej instytucji finansowej to nie powód do dumy. W końcu jest to przejaw naszej niegospodarności lub skłonności do życia ponad stan. Jakby nie patrzeć, w ogromnej większości przypadków potrzeba zadłużenia się najdobitniej świadczy o tym, że ten czy inny szanowny Pan Kowalski, bądź ta czy inna droga Pani Nowak, nie są zaradni ekonomicznie.

REKLAMA

Co wpływa na zdolność kredytową?

REKLAMA

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest owa nieszczęsna „zdolność kredytowa”. Według definicji słownikowej jest to „zdolność kredytobiorcy przy danych jego dochodach do obsługi spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi obciążeniami stałymi.”

Jeśli zestawimy ze sobą dwoje ludzi, z czego tylko jeden będzie posiadał zdolność kredytową i poszukamy między nimi różnic, to okaże się, że mają: a) różne dochody b) inne wydatki, c) odmienną historię kredytową d) różnorodne możliwości zabezpieczenia zaciąganej pożyczki. Wszystko razem wzięte składa się na ekonomiczną zdolność do regularnego spłacania zobowiązania kredytowego.

Dowiedz się także: Czy wykonywany zawód ma wpływ na warunki kredytowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście każdy bank posługuje sie inną metodę wyliczania tego parametru, bez którego nie sposób otrzymać pożyczki. Dzięki temu ta sama osoba może zostać inaczej oceniona przez różne instytucje. Zdarza się, że bank X przyzna nam nawet dwukrotnie większą kwotę kredytu niż bank Y. Jeżeli jednak nasza zdolność kredytowa będzie zbyt niska, musimy pogodzić się z faktem, że w oczach konkretnych analityków nie jesteśmy wiarygodni.

O tym, jak duże, informuje powyższa tabelka. Wynika z niej, że klient ubiegający się o pożyczkę (przy tych samych miesięcznych dochodach oraz wydatkach) może otrzymać kilkakrotnie wyższy kredyt w sytuacji, gdy nie ma już innych rat do spłacania. Im mniej zobowiązań wobec banków i instytucji finansowych, tym lepiej dla twojej zdolności kredytowej. Najlepiej ograniczyć się tylko do jednego – tego, które bank dopiero nam przyzna.

Polecamy serwis: Kredyty

Kiedy wnioskować o kredyt?

REKLAMA

• Należy zlikwidować karty kredytowe oraz limity w koncie (zarówno popularne debety, jak i tzw. overdrafty)
• Koniecznie zrezygnować z tych stałych wydatków, które nie są niezbędne (np. dublujące się ubezpieczenia: na życie, od utraty pracy itp.)
• Wnioskować o kredyt (tak gotówkowy, jak i hipoteczny) dopiero w momencie całkowitego spłacenia poprzednich zobowiązań)

Świetną puentą dla takiego artykułu jak ten, mógłby być poniższy akapit, nawiązujący do treści wiersza pewnego znanego pisarza fantasy:

W krainie banków, gdzie zalegają dłużnicy,
Jeden kredyt, by odnaleźć w sobie zdolność,
Jeden kredyt, by zgromadzić wszystko, co potrzebne,
Jeden kredyt wystarczy, by się w życiu urządzić,
W krainie banków, gdzie liczy się wiarygodność.

Na przykładzie tych słów widać, że aby przekazać czytelnikom słuszną myśl („jeden kredyt wystarczy”), eksperci finansowi nie cofną się przed niczym – nawet przed próbką własnej twórczości para-poetyckiej.

Paweł Puchalski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA