Kategorie

Czy założyć darmowe konto bankowe dla studenta?

Na darmowym koncie dla studenta można się zawieść.
inforCMS
Wbrew pozorom niewiele banków oferuje darmowe konta dla studentów. Czego warto dowiedzieć się o darmowych kontach bankowych dla studentów, zanim zdecydujemy się na założenie takiego rachunku? Oferta darmowego konta bankowego dla studenta wcale nie musi być najlepsza.

Część z nas – ta, należąca do braci studenckiej – rozpoczęła już nowy rok akademicki. Dla niektórych pierwszy, dla innych – kolejny. Po pierwszych dniach zamieszania na uczelni, przeprowadzania się do akademików, wynajętych pokoi czy mieszkań, niektórzy zaczną zastanawiać się nad założeniem konta bankowego. Jego posiadanie ułatwia życie. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane, sieci bankomatów (zarówno bankowych, jak i operatorów niezależnych) rozbudowane…

Ci – przede wszystkim studenci pierwszego roku – którzy zaciągną preferencyjny kredyt studencki, będą „kuszeni” przez udzielające go banki (np. przez PKO BP) założeniem specjalnego konta bankowego dla studentów. Czy jednak to się opłaca?

Konto studenckie czy standardowe? Sprawdź to!

Zalety rachunków studenckich

Rachunki osobiste, przeznaczone dla studentów lub ludzi w wieku do 30 lat, oferuje – wbrew pozorom – niewiele banków: Bank Millennium, PKO BP, MultiBank, Bank BGŻ i BZ WBK. Czy różnią się one czymś od „standardowych” kont osobistych? No cóż… Są zazwyczaj prowadzone bezpłatnie (co w dobie darmowych kont bankowych nie jest już niczym nadzwyczajnym) i banki nie pobierają prowizji za przelewy, dokonywane za ich pośrednictwem przy wykorzystaniu bankowości internetowej (to też powoli staje się standardem). Są jednak pewne „rodzynki”,

Cechy charakterystyczne kont studenckich:

 • użytkownicy PKO Konta dla Młodych mogą bezpłatnie korzystać z bankomatów w Polsce i na świecie,
 • posiadacze Konta Osobistego Student Banku Millennium mają nieoprocentowany limit w koncie do 7 dni w każdym miesiącu,
 • Bank Zachodni WBK oferuje młodym ludziom (w wieku między 18 a 26 rokiem życia) rachunek maklerski Młody Rekin.

Niektóre banki (PKO BP, BZ WBK) oferują także – w ramach dodatkowych usług i produktów dla studentów – „dedykowane” dla nich karty kredytowe.

W BZ WBK studentom, którzy ukończyli I semestr studiów, oferowana jest karta kredytowa MasterCard<30 z limitem 1500 zł, zaś PKO BP proponuje kartę kredytową STUDENT. Z tą drugą ofertą wiąże się promocja (trwająca do 31 grudnia 2011 r.) – studenci, którzy nie ukończyli 26 roku życia oraz otworzą PKO Konto dla Młodych lub przekształcą dotychczas posiadany rachunek w PKO Konto dla Młodych, nie zapłacą za pierwszy rozpoczęty 12-miesięczny okres ważności karty.

Patrz również: Tabela Porównania kont studenckich i osobistych w pliku pdf

Rachunki studenckie mają jeszcze jeden wspólny mianownik – przeznaczone są dla klientów w wieku do 26, a w przypadku BZ WBK – 30 lat. Co się dzieje później? Konto jest przekształcane w „dorosły” rachunek osobisty…

Sprawdź zestawienie kont studenckich i osobistych!

Standartowe czy studenckie konto?

Reklama

Młody człowiek, który ukończy 18 lat, może bez żadnych przeszkód założyć „dorosłe” konto w banku. Co wybierają ludzie, rozpoczynający swoją przygodę z bankowością? Z pewnością większość z nas odpowie, że konto darmowe, a najlepiej z dostępem przez Internet. Czy trudno znaleźć takie konto? Nie – w swojej ofercie ma je większość banków.

Darmowe konta dla studentów można znaleźć zarówno w bankach, dysponujących siecią oddziałów (np. w ING Banku Śląskim), jak również w bankach typowo internetowych, reprezentowanych m.in. przez mBank czy Inteligo. Standardowe konta osobiste zazwyczaj prowadzone są za darmo.

Dla studenta ważne też jest, żeby bank nie uzależniał braku opłaty za prowadzenie rachunku od określonej kwoty wpływów.

„Nową świecką tradycją” stało się natomiast pobieranie opłat za korzystanie z karty, wydawanej do konta. Miesięczna wysokość takiej opłaty waha się od 1,95 zł w eurobanku do 7 zł w ING Banku Śląskim. Opłaty tej łatwo uniknąć – wystarczy po prostu użyć karty kilka razy w miesiącu lub wykonać przy jej użyciu transakcje na określoną kwotę (zazwyczaj 100 zł).

Przeniesienie rachunku

Co więc ma zrobić młoda osoba, szukająca dobrego rachunku bankowego? Powinna rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Decydując się na korzystanie z usług konkretnego banku, nie wiążemy się z nim – tak jak np. w przypadku kredytu hipotecznego – na kilkadziesiąt lat. Rachunek możemy łatwo przenieść z jednego do drugiego banku. Musimy jednak pamiętać, że wiążą się z tym pewne niedogodności – np. nie zawsze otrzymamy „od ręki” kartę debetową, co oznacza, że przez kilka dni możemy być odcięci od korzystania z bankomatów. Zawsze warto więc zasięgnąć opinii znajomych, czy samodzielnie porównać oferty darmowych kont bankowych dla studentów z pozostałymi propozycjami banków.

Eksperci TotalMoney.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.