REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najtańszy kredyt Rodzina na Swoim we wrześniu 2011 - ranking

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Nowelizacja ustawy nie zniechęciła banków do akcji kredytowej Rodzina na Swoim.
Nowelizacja ustawy nie zniechęciła banków do akcji kredytowej Rodzina na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

Skutki ograniczenia dostępności puli kredytów Rodzina na Swoim można było zobaczyć już dzień po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Nie dotyczą one jednak wyłącznie tego, ile nieruchomości jest w stanie sprostać nowej, kredytowej Rodziny na Swoim i wyśrubowanym wymaganiom programu - od strony ofertowej również nastąpiły ciekawe zmiany.

Wszyscy zgodnie zakładali, że znowelizowana ustawa „o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania” oznacza wycofywanie się rządu z tego programu pomocowego. Dało się również słyszeć głosy, że banki w konsekwencji mogą również stracić zainteresowanie oferowaniem kredytu z dopłatami. Mimo drastycznego skurczenia tego rynku, pojawiło się jednak, jak w przypadku „zwykłych” złotówek, kilka nowych i ciekawych propozycji.

REKLAMA

LTV=100%

Niekwestionowanym liderem kredytów w segmencie Rodziny na Swoim jest na chwilę obecną BNP Paribas Bank. 0,9% marży przez pierwszych 5 lat kredytu, możliwość zamiany prowizji (1,95%) na roczne ubezpieczenie osobowe oraz brak ubezpieczenia niskiego wkładu powodują, że bank ten deklasuje rywali. Jednakże przy kredycie na 100% wartości nieruchomości, dodatkowo postawiony jest wymóg min. 3-letniego stażu pracy wszystkich kredytobiorców. W nielicznych tylko przypadkach bank odstępuje od tego warunku, co może utrudnić skorzystanie z jego produktu szczególnie przez młode pary.

REKLAMA

Na drugim miejscu uplasował się Kredyt Bank, który obniżył marżę o 0,1 p.p. w porównaniu z zestawieniem sierpniowym. Nastąpiła przy tym znaczna poprawa szybkości procesu kredytowego, który wcześniej przez pewien czas zacierał atrakcyjność tej instytucji. Zmieniły się również wymagania co do cross-sellingu: obecnie można zastąpić kartę kredytową kartą płatniczą i zachować przy tym niższą, korzystniejszą marżę. Dodatkowo Kredyt Bank jest bankiem o jednej z wyższych zdolności kredytowych, co zachęca do złożenia wniosku w przypadku niższych dochodów klienta, ubiegającego się o finansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na trzecim miejscu, z nieco słabszą ofertą, znajduje się bank PeKaO SA. Brak prowizji od udzielenia kredytu oraz jednorazowa składka na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pozwoliły na umiejscowienie banku na podium. Niemniej jednak propozycja banku „z żubrem” może okazać się lepsza od wspomnianego Kredyt Banku w momencie, gdy wnioskodawca trafi do oddziału w okresie regularnie organizowanych Drzwi Otwartych: marża jest wówczas niższa od przedstawionej w tabeli o 0,19% p.p. Należy również pamiętać, że bank ten stosuje odmienny system obliczania rat, charakteryzujący się przyśpieszoną spłatą kapitału.

Pierwszą piątkę zamykają banki Pocztowy i BGŻ z marżą na poziomie odpowiednio 1,39% oraz 1,45%. Obydwie instytucje mogą pochwalić się znaczącymi zdolnościami kredytowymi, a dodatkowo pierwsza z nich jest w stanie wydłużyć okres kredytowania nawet do 80. roku życia. Mankamentem tej oferty jest za to proces kredytowy, który znacznie przekracza średnie czasy procesowania w pozostałych bankach.

10% wkładu własnego

Posiadanie wkładu własnego, w przeciwieństwie od wysokości naszych funduszy, nie wpływa znacząco na zmiany w rankingu. Sytuacja analogiczna występuje nawet w przypadku, gdy kupujący dysponują znaczącymi środkami na poczet zakupu. Różnica polega jedynie na zmniejszeniu lub całkowitym braku opłaty z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu. Marżowo zmienia się niewiele.

REKLAMA

Zarówno PeKaO SA jak i BNP Paribas Bank nastawiają się głównie na kredyty preferencyjne. Ich oferta kredytów bez dopłat jest znacząco słabsza i plasuje je w okolicy 10. miejsca. Kredyt Bank, z ofertą na trzecim miejscu, nie wyróżnia ani kredytu w PLN, ani kredytu Rodziny na Swoim. Wymienione banki bez względu na dalsze zmiany LTV, póki co na stałe okupują podium.

W porównaniu do ofert z sierpnia, z zestawienia zniknął poważny gracz, Deutsche Bank. Postanowił on wycofać się z kredytów preferencyjnych, co jest jednak pojedynczym przypadek zniechęcenia się po nowelizacji ustawy. Pozostałe banki zachowują kredyty w Rodzinie na Swoim, a niektóre, np. Nordea Bank, dopiero dołączają do instytucji, udzielających finansowania. Nieco późno, mogłoby się wydawać. Jednak lepiej późno, niż wcale – ofert kredytów Rodzina na Swoim nie brakuje.

Aby obliczenia były jak najbardziej przejrzyste, wyznacznikiem najkorzystniejszej oferty będzie koszt kredytu, wraz z prowizjami i ubezpieczeniami, poniesiony na przestrzeni 8 lat dopłat. Marże obliczone są, zakładając standardowy cross-selling w postaci karty kredytowej i konta. Potencjalnymi kredytobiorcami jest trzyosobowa rodzina z dochodem 6.000 zł, nie posiadająca zobowiązań.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA