REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najtańszy kredyt Rodzina na Swoim we wrześniu 2011 - ranking

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Nowelizacja ustawy nie zniechęciła banków do akcji kredytowej Rodzina na Swoim.
Nowelizacja ustawy nie zniechęciła banków do akcji kredytowej Rodzina na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

Skutki ograniczenia dostępności puli kredytów Rodzina na Swoim można było zobaczyć już dzień po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Nie dotyczą one jednak wyłącznie tego, ile nieruchomości jest w stanie sprostać nowej, kredytowej Rodziny na Swoim i wyśrubowanym wymaganiom programu - od strony ofertowej również nastąpiły ciekawe zmiany.

Wszyscy zgodnie zakładali, że znowelizowana ustawa „o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania” oznacza wycofywanie się rządu z tego programu pomocowego. Dało się również słyszeć głosy, że banki w konsekwencji mogą również stracić zainteresowanie oferowaniem kredytu z dopłatami. Mimo drastycznego skurczenia tego rynku, pojawiło się jednak, jak w przypadku „zwykłych” złotówek, kilka nowych i ciekawych propozycji.

REKLAMA

LTV=100%

Niekwestionowanym liderem kredytów w segmencie Rodziny na Swoim jest na chwilę obecną BNP Paribas Bank. 0,9% marży przez pierwszych 5 lat kredytu, możliwość zamiany prowizji (1,95%) na roczne ubezpieczenie osobowe oraz brak ubezpieczenia niskiego wkładu powodują, że bank ten deklasuje rywali. Jednakże przy kredycie na 100% wartości nieruchomości, dodatkowo postawiony jest wymóg min. 3-letniego stażu pracy wszystkich kredytobiorców. W nielicznych tylko przypadkach bank odstępuje od tego warunku, co może utrudnić skorzystanie z jego produktu szczególnie przez młode pary.

REKLAMA

Na drugim miejscu uplasował się Kredyt Bank, który obniżył marżę o 0,1 p.p. w porównaniu z zestawieniem sierpniowym. Nastąpiła przy tym znaczna poprawa szybkości procesu kredytowego, który wcześniej przez pewien czas zacierał atrakcyjność tej instytucji. Zmieniły się również wymagania co do cross-sellingu: obecnie można zastąpić kartę kredytową kartą płatniczą i zachować przy tym niższą, korzystniejszą marżę. Dodatkowo Kredyt Bank jest bankiem o jednej z wyższych zdolności kredytowych, co zachęca do złożenia wniosku w przypadku niższych dochodów klienta, ubiegającego się o finansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na trzecim miejscu, z nieco słabszą ofertą, znajduje się bank PeKaO SA. Brak prowizji od udzielenia kredytu oraz jednorazowa składka na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pozwoliły na umiejscowienie banku na podium. Niemniej jednak propozycja banku „z żubrem” może okazać się lepsza od wspomnianego Kredyt Banku w momencie, gdy wnioskodawca trafi do oddziału w okresie regularnie organizowanych Drzwi Otwartych: marża jest wówczas niższa od przedstawionej w tabeli o 0,19% p.p. Należy również pamiętać, że bank ten stosuje odmienny system obliczania rat, charakteryzujący się przyśpieszoną spłatą kapitału.

Pierwszą piątkę zamykają banki Pocztowy i BGŻ z marżą na poziomie odpowiednio 1,39% oraz 1,45%. Obydwie instytucje mogą pochwalić się znaczącymi zdolnościami kredytowymi, a dodatkowo pierwsza z nich jest w stanie wydłużyć okres kredytowania nawet do 80. roku życia. Mankamentem tej oferty jest za to proces kredytowy, który znacznie przekracza średnie czasy procesowania w pozostałych bankach.

10% wkładu własnego

Posiadanie wkładu własnego, w przeciwieństwie od wysokości naszych funduszy, nie wpływa znacząco na zmiany w rankingu. Sytuacja analogiczna występuje nawet w przypadku, gdy kupujący dysponują znaczącymi środkami na poczet zakupu. Różnica polega jedynie na zmniejszeniu lub całkowitym braku opłaty z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu. Marżowo zmienia się niewiele.

REKLAMA

Zarówno PeKaO SA jak i BNP Paribas Bank nastawiają się głównie na kredyty preferencyjne. Ich oferta kredytów bez dopłat jest znacząco słabsza i plasuje je w okolicy 10. miejsca. Kredyt Bank, z ofertą na trzecim miejscu, nie wyróżnia ani kredytu w PLN, ani kredytu Rodziny na Swoim. Wymienione banki bez względu na dalsze zmiany LTV, póki co na stałe okupują podium.

W porównaniu do ofert z sierpnia, z zestawienia zniknął poważny gracz, Deutsche Bank. Postanowił on wycofać się z kredytów preferencyjnych, co jest jednak pojedynczym przypadek zniechęcenia się po nowelizacji ustawy. Pozostałe banki zachowują kredyty w Rodzinie na Swoim, a niektóre, np. Nordea Bank, dopiero dołączają do instytucji, udzielających finansowania. Nieco późno, mogłoby się wydawać. Jednak lepiej późno, niż wcale – ofert kredytów Rodzina na Swoim nie brakuje.

Aby obliczenia były jak najbardziej przejrzyste, wyznacznikiem najkorzystniejszej oferty będzie koszt kredytu, wraz z prowizjami i ubezpieczeniami, poniesiony na przestrzeni 8 lat dopłat. Marże obliczone są, zakładając standardowy cross-selling w postaci karty kredytowej i konta. Potencjalnymi kredytobiorcami jest trzyosobowa rodzina z dochodem 6.000 zł, nie posiadająca zobowiązań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    REKLAMA

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    REKLAMA

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    REKLAMA