Kategorie

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Bank proponuje osobom, zakładającym własną firmę, różne formy finansowania.
Bank proponuje osobom, zakładającym własną firmę, różne formy finansowania.
Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Wielu z nas zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej. Czy w ramach młodzieńczej fantazji, czy jako alternatywa do etatu w wielkiej firmie – pociąga nas niezależność, energia twórcza i chęć zbudowania czegoś własnego. Utworzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się jednak z dużymi nakładami finansowymi. Środków na sfinansowanie swojej działalności można szukać wśród bliskich i znajomych lub starać się pozyskać pieniądze z rynku kredytowego.

Banki w swojej ofercie posiadają wiele produktów finansowych dla potencjalnych przedsiębiorców. Do podstawowych pozycji w ofercie zalicza się:
• Kredyt
• Leasing
• Kartę kredytową
• Limit w rachunku

Każdy z tych produktów ma swoje specyficzne zastosowanie oraz charakterystykę.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt, często mylony z pożyczką, jest wypłacany na określony cel. Charakteryzuje go specyficzna forma umowy oraz fakt, że zaciągnąć możemy go wyłącznie w banku.

Ze względu na przedłużający się kryzys gospodarczy instytucje finansowe wymagają od początkujących przedsiębiorców spełnienia restrykcyjnych warunków, aby mogli oni uzyskać kredyt. Podstawą niechęci sektora bankowego do młodych działalności gospodarczych jest niepewność ich przetrwania i nieprzewidywalność przychodów. Statystycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo nie osiągnie oczekiwanych zysków i nastąpi trudność ze spłatą pożyczonego kapitału.

Aby zachęcić bank do współpracy, można przedstawić wstępne umowy z klientami, podpisane kontrakty z odbiorcami towarów naszej produkcji czy listę podmiotów, gotowych skorzystać z naszej usługi, gdy tylko rozpoczniemy działalność.

Podstawowym dokumentem, na którym bazuje bank, szacując nasze szanse powodzenia na rynku, jest biznesplan. Dobrze wykonany dokument powinien:

• Umożliwiać określenie celu i idei naszej organizacji
• Pozwalać na weryfikację zaplanowanych zamierzeń
• Być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie

Przeczytaj również: Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Główną zaletą kredytu jest uzyskanie relatywnie wysokiego zastrzyku kapitału. Żaden inny produkt bankowy nie daje nam takich możliwości jak właśnie kredyt. Inną, istotną zaletę stanowi budowanie sobie historii kredytowej na przyszłość. Kredyty dają nam najwięcej punktów do historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Banki, w przypadku kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw, indywidualnie podchodzą do każdego przypadku. Często prowadzą wywiad z klientem i naprowadzają go na dogodne rozwiązania, które odpowiednio zastosowane, wpłyną na lepsze prosperowanie przedsiębiorstwa, a tym samym na lepszą wypłacalność kredytobiorcy.

Polecamy serwis: Kredyty

Leasing

Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, skupiającą zarówno cechy umowy dzierżawy, jak i kredytu. Z jednej strony, Korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarów, nie będących jego własnością, z drugiej natomiast Leasingobiorca, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jednocześnie jego wartość. Wyróżniamy dwa typy leasingu:

• Operacyjny
• Finansowy

Leasing operacyjny polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanego przedmiotu. Raty leasingowe stanowią dla Korzystającego koszt uzyskania przychodu, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji.

Leasing finansowy (kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością Finansującego, amortyzuje go Korzystający, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Na pierwszym miejscu można wymienić. zagadnienie opłat leasingowych, które w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodu. Ponadto, zobowiązania z tytułu umowy leasingowej mają charakter pozabilansowy i nie powodują zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy. Zabezpieczeniem umowy leasingowej jest z reguły przedmiot leasingu i weksel in blanco. Nie są natomiast wymagane dodatkowe zabezpieczenia, jak przy kredycie. Korzystając z porównania do kredytu, należy zwrócić uwagę na procedurę zawarcia umowy leasingowej, która jest prosta, szybka i nie wymaga angażowania środków własnych.

Wadą leasingu jest to, że Leasingobiorca może stracić przedmiot leasingu, gdy upadnie Leasingodawca. Leasingodawca nie odpowiada także za wady przedmiotu leasingu, chyba że w umowie są odpowiednie zapisy, mówiące inaczej. W sytuacji utraty przedmiotu leasingu nadal musimy opłacać raty leasingowe do końca trwania umowy. Inną wadę stanowi trudność w uzyskaniu skrócenia bądź wypowiedzenia umowy przez Leasingobiorcę. Umowy leasingowe są dokładnie opisane w prawie podatkowym, jednak nie wszystkie noszą znamiona takowych umów, co w konsekwencji może doprowadzić do sporów podatkowych między stronami.

Karty kredytowe

Jednym z najprostszych do uzyskania źródeł finansowania młodych przedsiębiorstw okazują się karty kredytowe. Przeważnie przyznawane są one przedsiębiorcom jako dodatek do konta firmowego, co ułatwia kontrolę nad budżetem firmy. Często też banki wydłużają okresy bezodsetkowe, co ułatwia spłatę zobowiązań bez ponoszenia kosztów odsetek w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od zaciągnięcia kredytu.

Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość uzyskania środków przy pomocy karty kredytowej. Nie są tu wymagane wnioski, nie trzeba czekać na ich rozpatrzenie. Warto jednak zaznaczyć, że ilość środków, udostępnianych przedsiębiorcom w ramach kart kredytowych, często nie wystarczy na rozpoczęcie działalności, a jedynie pozwoli zakupić drobny sprzęt i utrzymać płynność w pierwszych miesiącach od rejestracji.

Kredyt obrotowy

Ostatnim z rozwiązań, jakie oferują nam banki, jest kredyt obrotowy. Działa on na podobnych zasadach co limit w Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym: finansuje jedynie bieżące potrzeby naszej działalności. Tak jak karta kredytowa pozwala zachować płynność finansową oraz umożliwia szybkie zdobycia małych kwot. Długość okresu kredytowania nie przekracza przeważnie roku.

Do spełnienia marzenia o własnej firmie gotówka na rozruch jest absolutnie niezbędna. Gdy jednak nie posiadamy środków własnych, a bliscy nie są w stanie wesprzeć nas finansowo, nie ma co liczyć na anioła z workiem pieniędzy. Po fundusze można za to śmiało zgłosić się do jednego z działających na rynku banków, który sfinansuje nam przynajmniej bieżące wydatki, jeśli nie całość. 

Jan Bijas, Salomon Finance
Cyryl Wojewódzki, Salomon Finance

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.