REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Bank proponuje osobom, zakładającym własną firmę, różne formy finansowania.
Bank proponuje osobom, zakładającym własną firmę, różne formy finansowania.

REKLAMA

REKLAMA

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Wielu z nas zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej. Czy w ramach młodzieńczej fantazji, czy jako alternatywa do etatu w wielkiej firmie – pociąga nas niezależność, energia twórcza i chęć zbudowania czegoś własnego. Utworzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się jednak z dużymi nakładami finansowymi. Środków na sfinansowanie swojej działalności można szukać wśród bliskich i znajomych lub starać się pozyskać pieniądze z rynku kredytowego.

REKLAMA

Banki w swojej ofercie posiadają wiele produktów finansowych dla potencjalnych przedsiębiorców. Do podstawowych pozycji w ofercie zalicza się:
• Kredyt
• Leasing
• Kartę kredytową
• Limit w rachunku

Każdy z tych produktów ma swoje specyficzne zastosowanie oraz charakterystykę.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt, często mylony z pożyczką, jest wypłacany na określony cel. Charakteryzuje go specyficzna forma umowy oraz fakt, że zaciągnąć możemy go wyłącznie w banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ze względu na przedłużający się kryzys gospodarczy instytucje finansowe wymagają od początkujących przedsiębiorców spełnienia restrykcyjnych warunków, aby mogli oni uzyskać kredyt. Podstawą niechęci sektora bankowego do młodych działalności gospodarczych jest niepewność ich przetrwania i nieprzewidywalność przychodów. Statystycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo nie osiągnie oczekiwanych zysków i nastąpi trudność ze spłatą pożyczonego kapitału.

Aby zachęcić bank do współpracy, można przedstawić wstępne umowy z klientami, podpisane kontrakty z odbiorcami towarów naszej produkcji czy listę podmiotów, gotowych skorzystać z naszej usługi, gdy tylko rozpoczniemy działalność.

Podstawowym dokumentem, na którym bazuje bank, szacując nasze szanse powodzenia na rynku, jest biznesplan. Dobrze wykonany dokument powinien:

• Umożliwiać określenie celu i idei naszej organizacji
• Pozwalać na weryfikację zaplanowanych zamierzeń
• Być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie

Przeczytaj również: Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

REKLAMA

Główną zaletą kredytu jest uzyskanie relatywnie wysokiego zastrzyku kapitału. Żaden inny produkt bankowy nie daje nam takich możliwości jak właśnie kredyt. Inną, istotną zaletę stanowi budowanie sobie historii kredytowej na przyszłość. Kredyty dają nam najwięcej punktów do historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Banki, w przypadku kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw, indywidualnie podchodzą do każdego przypadku. Często prowadzą wywiad z klientem i naprowadzają go na dogodne rozwiązania, które odpowiednio zastosowane, wpłyną na lepsze prosperowanie przedsiębiorstwa, a tym samym na lepszą wypłacalność kredytobiorcy.

Polecamy serwis: Kredyty

Leasing

Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, skupiającą zarówno cechy umowy dzierżawy, jak i kredytu. Z jednej strony, Korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarów, nie będących jego własnością, z drugiej natomiast Leasingobiorca, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jednocześnie jego wartość. Wyróżniamy dwa typy leasingu:

• Operacyjny
• Finansowy

Leasing operacyjny polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanego przedmiotu. Raty leasingowe stanowią dla Korzystającego koszt uzyskania przychodu, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji.

Leasing finansowy (kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością Finansującego, amortyzuje go Korzystający, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Na pierwszym miejscu można wymienić. zagadnienie opłat leasingowych, które w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodu. Ponadto, zobowiązania z tytułu umowy leasingowej mają charakter pozabilansowy i nie powodują zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy. Zabezpieczeniem umowy leasingowej jest z reguły przedmiot leasingu i weksel in blanco. Nie są natomiast wymagane dodatkowe zabezpieczenia, jak przy kredycie. Korzystając z porównania do kredytu, należy zwrócić uwagę na procedurę zawarcia umowy leasingowej, która jest prosta, szybka i nie wymaga angażowania środków własnych.

Wadą leasingu jest to, że Leasingobiorca może stracić przedmiot leasingu, gdy upadnie Leasingodawca. Leasingodawca nie odpowiada także za wady przedmiotu leasingu, chyba że w umowie są odpowiednie zapisy, mówiące inaczej. W sytuacji utraty przedmiotu leasingu nadal musimy opłacać raty leasingowe do końca trwania umowy. Inną wadę stanowi trudność w uzyskaniu skrócenia bądź wypowiedzenia umowy przez Leasingobiorcę. Umowy leasingowe są dokładnie opisane w prawie podatkowym, jednak nie wszystkie noszą znamiona takowych umów, co w konsekwencji może doprowadzić do sporów podatkowych między stronami.

Karty kredytowe

Jednym z najprostszych do uzyskania źródeł finansowania młodych przedsiębiorstw okazują się karty kredytowe. Przeważnie przyznawane są one przedsiębiorcom jako dodatek do konta firmowego, co ułatwia kontrolę nad budżetem firmy. Często też banki wydłużają okresy bezodsetkowe, co ułatwia spłatę zobowiązań bez ponoszenia kosztów odsetek w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od zaciągnięcia kredytu.

Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość uzyskania środków przy pomocy karty kredytowej. Nie są tu wymagane wnioski, nie trzeba czekać na ich rozpatrzenie. Warto jednak zaznaczyć, że ilość środków, udostępnianych przedsiębiorcom w ramach kart kredytowych, często nie wystarczy na rozpoczęcie działalności, a jedynie pozwoli zakupić drobny sprzęt i utrzymać płynność w pierwszych miesiącach od rejestracji.

Kredyt obrotowy

Ostatnim z rozwiązań, jakie oferują nam banki, jest kredyt obrotowy. Działa on na podobnych zasadach co limit w Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym: finansuje jedynie bieżące potrzeby naszej działalności. Tak jak karta kredytowa pozwala zachować płynność finansową oraz umożliwia szybkie zdobycia małych kwot. Długość okresu kredytowania nie przekracza przeważnie roku.

Do spełnienia marzenia o własnej firmie gotówka na rozruch jest absolutnie niezbędna. Gdy jednak nie posiadamy środków własnych, a bliscy nie są w stanie wesprzeć nas finansowo, nie ma co liczyć na anioła z workiem pieniędzy. Po fundusze można za to śmiało zgłosić się do jednego z działających na rynku banków, który sfinansuje nam przynajmniej bieżące wydatki, jeśli nie całość. 

Jan Bijas, Salomon Finance
Cyryl Wojewódzki, Salomon Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA