REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka

Ludzie zadłużeni w CHF sprawdzają kursy wymiany waluty w Internecie. Fot. Fotolia
Ludzie zadłużeni w CHF sprawdzają kursy wymiany waluty w Internecie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kurs franka szwajcarskiego i spred walutowy to dla wielu osób cały czas aktualny temat. Ponad 730 tys. Polaków zadłużyło się w szwajcarskiej walucie i co miesiąc musi spłacać raty kredytów hipotecznych. Dlatego z dużą radością przyjęto ustawę antyspreadową, która daje możliwość spłacania kredytu walutowego w walucie, w jakiej został zaciągnięty.

Poszukiwania atrakcyjnych ofert cenowych zazwyczaj rozpoczyna się od Internetu. W przypadku dokonywania wyboru najtańszej waluty nie  jest inaczej. Gdy wszyscy spłacający kredyt w obcych walutach uzyskali możliwość  spłat należności  walutą,  kupioną na własną rękę, od razu zwiększyła się popularność wirtualnych kantorów. Nic jednak dziwnego – ich oferta w większości przypadków jest znacznie korzystniejsza od tradycyjnych odpowiedników.

REKLAMA

Co zyskujemy wymieniając waluty w sieci?

W sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet do 20 groszy taniej niż w banku. Dużo, jednak zależy od czujności i umiejętności wyczucia dobrego momentu. W Internecie jest to jednak znacznie uproszczone, gdyż większość stron zapewnia możliwość stałego  monitorowania bieżącego kursu.

Dzięki Internetowi możemy szybko reagować na zmiany kursów i podejmować decyzję o kupnie walut po najkorzystniejszym dla nas kursie w odpowiednim momencie.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych, wynikających z kupna walut po najniższym, osiągalnym kursie, istotna jest także wygoda i komfort: wszystkie transakcje można wykonywać bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z brakiem konieczności wizyty w banku lub w kantorze wiąże się kolejna istotna zaleta wymiany walut w Internecie, czyli bezpieczeństwo. Wymiana większych  kwot w tradycyjnych punktach wymiany walut rodzi w wielu osobach obawę o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy, z uwagi na  ryzyko kradzieży.
Przy obecnym poziomie popytu na franka szwajcarskiego liczy się również dostępność waluty. W szczytowych okresach w kantorach często brakowało szwajcarskiej dewizy, w związku z czym wielu klientów szukało ratunku właśnie  w Internecie.

Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Gdzie wymieniać?

Każdy, kto poszukuje franka szwajcarskiego w sieci, ma do wyboru kilka miejsc, w których może go nabyć.

REKLAMA

Bezpiecznym narzędziem wymiany walut w Internecie są bankowe platformy walutowe. Użytkownik, po zalogowaniu do systemu, może złożyć dyspozycję kupna lub sprzedaży walut, która dokonywana jest automatycznie lub za pośrednictwem dealera. Niestety, wadą tego rozwiązania jest to, że mogą z niego korzystać głównie przedsiębiorstwa.

Inną opcją jest skorzystanie z oferty kantorów internetowych, których działalność przypomina telefoniczną obsługę transakcji walutowych, oferowanych również przez banki. W tym przypadku internauta po wejściu na stronę e-kantoru sprawdza kurs, a następnie za pomocą  telefonu łączy się z dealerem i zleca transakcję. Po przelaniu pieniędzy na  rachunek kantoru, klient otrzyma przelew w walucie, którą  kupił.

„Kluczem do bezpiecznego korzystania z tego typu rozwiązań jest sprawdzenie, czy dany kantor istnieje – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy pierwszego w Polsce serwisu wymiany walut, Walutomat.pl. – Taka instytucja powinna znajdować się w rejestrze kantorów Narodowego Banku Polskiego. Warto również poszukać o nim opinii internautów na forach i grupach dyskusyjnych” – dodaje.

Zyskującym coraz większą popularność miejscem wymiany walut w internecie są społecznościowe platformy wymiany walut. Platformy te oferują korzystniejsze kursy walut, dzięki likwidacji kosztów spreadu walutowego, (różnicy pomiędzy kursami sprzedaży i kupna), pobieranego przez kantory tradycyjne, kantory online i banki.

W społecznościowych platformach wymiany walut transakcje zwierane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami platformy, którzy  między sobą ustalają kurs wymiany.

„Jesteśmy społecznościową platformą wymiany walut, co oznacza, że nasi użytkownicy wymieniają waluty między sobą, bez pośredników w postaci kantorów i banków. Zasada działania jest prosta, a jednocześnie bardzo bezpieczna: użytkownik po rejestracji przelewa do swojego wirtualnego portfela pieniądze. Środki te służą jako zabezpieczenie finansowe transakcji, którą użytkownik chce przeprowadzić z innym użytkownikiem lub wieloma użytkownikami platformy. Następnie trzeba określić trzy rzeczy – walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać, walutę i kwotę , którą chcemy kupić oraz kurs wymiany, po jakim chcemy przeprowadzić transakcję. Po dopasowaniu ofert użytkowników dochodzi do transakcji wymiany” – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.

Polecamy serwis: Kredyty

Ile kosztuje wymiana w Internecie?

REKLAMA

Najważniejszym kosztem wymiany waluty jest oczywiście tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Wszystkie transakcje wymiany walut, dokonywane za pomocą kantorów i w bankach, są obciążone spreadem Dlatego warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą go zmniejszyć lub wyeliminować.

Jednym z nich jest skorzystanie ze społecznościowej platformy wymiany walut, gdzie jedyny koszt stanowi prowizja, stanowiąca ułamek wartości transakcji, pobierana od użytkowników, biorących udział w transakcji, w walucie, w jakiej transakcje zostały wykonane.

Czy to jest bezpieczne?

Wraz z umożliwieniem spłaty kredytów w walutach, w których zostały zaciągnięte, w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej serwisów, umożliwiających tanią i szybką wymianę walut. Podstawowe pytanie, stawiane przez większość osób, dokonujących jakichkolwiek transakcji finansowych w sieci, dotyczy właśnie bezpieczeństwa.

Ryzyko wiąże się głównie z niesprawdzonymi stronami internetowymi lub niewiarygodnymi firmami, prowadzącymi tego rodzaju działalność. Przed skorzystaniem z konkretnego portalu warto więc sprawdzić, czy jest on wpisany do odpowiedniego rejestru oraz przejrzeć opinie innych osób na jego temat. Brak jakichkolwiek informacji może oznaczać duże ryzyko natknięcia się na oszustów.

”Serwisy takie jak nasz są wpisane do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez NBP. Wiąże się to z tym, że Narodowy Bank Polski może w dowolnej chwili poddać naszą działalność kontroli” – mówi Adrian Łaźniewski z Walutomat.pl.

Handel walutą w Internecie daje możliwość znacznych oszczędności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA