REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka

Ludzie zadłużeni w CHF sprawdzają kursy wymiany waluty w Internecie. Fot. Fotolia
Ludzie zadłużeni w CHF sprawdzają kursy wymiany waluty w Internecie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kurs franka szwajcarskiego i spred walutowy to dla wielu osób cały czas aktualny temat. Ponad 730 tys. Polaków zadłużyło się w szwajcarskiej walucie i co miesiąc musi spłacać raty kredytów hipotecznych. Dlatego z dużą radością przyjęto ustawę antyspreadową, która daje możliwość spłacania kredytu walutowego w walucie, w jakiej został zaciągnięty.

Poszukiwania atrakcyjnych ofert cenowych zazwyczaj rozpoczyna się od Internetu. W przypadku dokonywania wyboru najtańszej waluty nie  jest inaczej. Gdy wszyscy spłacający kredyt w obcych walutach uzyskali możliwość  spłat należności  walutą,  kupioną na własną rękę, od razu zwiększyła się popularność wirtualnych kantorów. Nic jednak dziwnego – ich oferta w większości przypadków jest znacznie korzystniejsza od tradycyjnych odpowiedników.

REKLAMA

Co zyskujemy wymieniając waluty w sieci?

W sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet do 20 groszy taniej niż w banku. Dużo, jednak zależy od czujności i umiejętności wyczucia dobrego momentu. W Internecie jest to jednak znacznie uproszczone, gdyż większość stron zapewnia możliwość stałego  monitorowania bieżącego kursu.

Dzięki Internetowi możemy szybko reagować na zmiany kursów i podejmować decyzję o kupnie walut po najkorzystniejszym dla nas kursie w odpowiednim momencie.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych, wynikających z kupna walut po najniższym, osiągalnym kursie, istotna jest także wygoda i komfort: wszystkie transakcje można wykonywać bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z brakiem konieczności wizyty w banku lub w kantorze wiąże się kolejna istotna zaleta wymiany walut w Internecie, czyli bezpieczeństwo. Wymiana większych  kwot w tradycyjnych punktach wymiany walut rodzi w wielu osobach obawę o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy, z uwagi na  ryzyko kradzieży.
Przy obecnym poziomie popytu na franka szwajcarskiego liczy się również dostępność waluty. W szczytowych okresach w kantorach często brakowało szwajcarskiej dewizy, w związku z czym wielu klientów szukało ratunku właśnie  w Internecie.

Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Gdzie wymieniać?

Każdy, kto poszukuje franka szwajcarskiego w sieci, ma do wyboru kilka miejsc, w których może go nabyć.

REKLAMA

Bezpiecznym narzędziem wymiany walut w Internecie są bankowe platformy walutowe. Użytkownik, po zalogowaniu do systemu, może złożyć dyspozycję kupna lub sprzedaży walut, która dokonywana jest automatycznie lub za pośrednictwem dealera. Niestety, wadą tego rozwiązania jest to, że mogą z niego korzystać głównie przedsiębiorstwa.

Inną opcją jest skorzystanie z oferty kantorów internetowych, których działalność przypomina telefoniczną obsługę transakcji walutowych, oferowanych również przez banki. W tym przypadku internauta po wejściu na stronę e-kantoru sprawdza kurs, a następnie za pomocą  telefonu łączy się z dealerem i zleca transakcję. Po przelaniu pieniędzy na  rachunek kantoru, klient otrzyma przelew w walucie, którą  kupił.

„Kluczem do bezpiecznego korzystania z tego typu rozwiązań jest sprawdzenie, czy dany kantor istnieje – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy pierwszego w Polsce serwisu wymiany walut, Walutomat.pl. – Taka instytucja powinna znajdować się w rejestrze kantorów Narodowego Banku Polskiego. Warto również poszukać o nim opinii internautów na forach i grupach dyskusyjnych” – dodaje.

Zyskującym coraz większą popularność miejscem wymiany walut w internecie są społecznościowe platformy wymiany walut. Platformy te oferują korzystniejsze kursy walut, dzięki likwidacji kosztów spreadu walutowego, (różnicy pomiędzy kursami sprzedaży i kupna), pobieranego przez kantory tradycyjne, kantory online i banki.

W społecznościowych platformach wymiany walut transakcje zwierane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami platformy, którzy  między sobą ustalają kurs wymiany.

„Jesteśmy społecznościową platformą wymiany walut, co oznacza, że nasi użytkownicy wymieniają waluty między sobą, bez pośredników w postaci kantorów i banków. Zasada działania jest prosta, a jednocześnie bardzo bezpieczna: użytkownik po rejestracji przelewa do swojego wirtualnego portfela pieniądze. Środki te służą jako zabezpieczenie finansowe transakcji, którą użytkownik chce przeprowadzić z innym użytkownikiem lub wieloma użytkownikami platformy. Następnie trzeba określić trzy rzeczy – walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać, walutę i kwotę , którą chcemy kupić oraz kurs wymiany, po jakim chcemy przeprowadzić transakcję. Po dopasowaniu ofert użytkowników dochodzi do transakcji wymiany” – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.

Polecamy serwis: Kredyty

Ile kosztuje wymiana w Internecie?

REKLAMA

Najważniejszym kosztem wymiany waluty jest oczywiście tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Wszystkie transakcje wymiany walut, dokonywane za pomocą kantorów i w bankach, są obciążone spreadem Dlatego warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą go zmniejszyć lub wyeliminować.

Jednym z nich jest skorzystanie ze społecznościowej platformy wymiany walut, gdzie jedyny koszt stanowi prowizja, stanowiąca ułamek wartości transakcji, pobierana od użytkowników, biorących udział w transakcji, w walucie, w jakiej transakcje zostały wykonane.

Czy to jest bezpieczne?

Wraz z umożliwieniem spłaty kredytów w walutach, w których zostały zaciągnięte, w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej serwisów, umożliwiających tanią i szybką wymianę walut. Podstawowe pytanie, stawiane przez większość osób, dokonujących jakichkolwiek transakcji finansowych w sieci, dotyczy właśnie bezpieczeństwa.

Ryzyko wiąże się głównie z niesprawdzonymi stronami internetowymi lub niewiarygodnymi firmami, prowadzącymi tego rodzaju działalność. Przed skorzystaniem z konkretnego portalu warto więc sprawdzić, czy jest on wpisany do odpowiedniego rejestru oraz przejrzeć opinie innych osób na jego temat. Brak jakichkolwiek informacji może oznaczać duże ryzyko natknięcia się na oszustów.

”Serwisy takie jak nasz są wpisane do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez NBP. Wiąże się to z tym, że Narodowy Bank Polski może w dowolnej chwili poddać naszą działalność kontroli” – mówi Adrian Łaźniewski z Walutomat.pl.

Handel walutą w Internecie daje możliwość znacznych oszczędności.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA