Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka
REKLAMA
REKLAMA
Poszukiwania atrakcyjnych ofert cenowych zazwyczaj rozpoczyna się od Internetu. W przypadku dokonywania wyboru najtańszej waluty nie jest inaczej. Gdy wszyscy spłacający kredyt w obcych walutach uzyskali możliwość spłat należności walutą, kupioną na własną rękę, od razu zwiększyła się popularność wirtualnych kantorów. Nic jednak dziwnego – ich oferta w większości przypadków jest znacznie korzystniejsza od tradycyjnych odpowiedników.
REKLAMA
Co zyskujemy wymieniając waluty w sieci?
W sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet do 20 groszy taniej niż w banku. Dużo, jednak zależy od czujności i umiejętności wyczucia dobrego momentu. W Internecie jest to jednak znacznie uproszczone, gdyż większość stron zapewnia możliwość stałego monitorowania bieżącego kursu.
Dzięki Internetowi możemy szybko reagować na zmiany kursów i podejmować decyzję o kupnie walut po najkorzystniejszym dla nas kursie w odpowiednim momencie.
Oprócz oczywistych korzyści finansowych, wynikających z kupna walut po najniższym, osiągalnym kursie, istotna jest także wygoda i komfort: wszystkie transakcje można wykonywać bez wychodzenia z domu.
Z brakiem konieczności wizyty w banku lub w kantorze wiąże się kolejna istotna zaleta wymiany walut w Internecie, czyli bezpieczeństwo. Wymiana większych kwot w tradycyjnych punktach wymiany walut rodzi w wielu osobach obawę o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy, z uwagi na ryzyko kradzieży.
Przy obecnym poziomie popytu na franka szwajcarskiego liczy się również dostępność waluty. W szczytowych okresach w kantorach często brakowało szwajcarskiej dewizy, w związku z czym wielu klientów szukało ratunku właśnie w Internecie.
Dowiedz się także: Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?
Gdzie wymieniać?
Każdy, kto poszukuje franka szwajcarskiego w sieci, ma do wyboru kilka miejsc, w których może go nabyć.
REKLAMA
Bezpiecznym narzędziem wymiany walut w Internecie są bankowe platformy walutowe. Użytkownik, po zalogowaniu do systemu, może złożyć dyspozycję kupna lub sprzedaży walut, która dokonywana jest automatycznie lub za pośrednictwem dealera. Niestety, wadą tego rozwiązania jest to, że mogą z niego korzystać głównie przedsiębiorstwa.
Inną opcją jest skorzystanie z oferty kantorów internetowych, których działalność przypomina telefoniczną obsługę transakcji walutowych, oferowanych również przez banki. W tym przypadku internauta po wejściu na stronę e-kantoru sprawdza kurs, a następnie za pomocą telefonu łączy się z dealerem i zleca transakcję. Po przelaniu pieniędzy na rachunek kantoru, klient otrzyma przelew w walucie, którą kupił.
„Kluczem do bezpiecznego korzystania z tego typu rozwiązań jest sprawdzenie, czy dany kantor istnieje – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy pierwszego w Polsce serwisu wymiany walut, Walutomat.pl. – Taka instytucja powinna znajdować się w rejestrze kantorów Narodowego Banku Polskiego. Warto również poszukać o nim opinii internautów na forach i grupach dyskusyjnych” – dodaje.
Zyskującym coraz większą popularność miejscem wymiany walut w internecie są społecznościowe platformy wymiany walut. Platformy te oferują korzystniejsze kursy walut, dzięki likwidacji kosztów spreadu walutowego, (różnicy pomiędzy kursami sprzedaży i kupna), pobieranego przez kantory tradycyjne, kantory online i banki.
W społecznościowych platformach wymiany walut transakcje zwierane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami platformy, którzy między sobą ustalają kurs wymiany.
„Jesteśmy społecznościową platformą wymiany walut, co oznacza, że nasi użytkownicy wymieniają waluty między sobą, bez pośredników w postaci kantorów i banków. Zasada działania jest prosta, a jednocześnie bardzo bezpieczna: użytkownik po rejestracji przelewa do swojego wirtualnego portfela pieniądze. Środki te służą jako zabezpieczenie finansowe transakcji, którą użytkownik chce przeprowadzić z innym użytkownikiem lub wieloma użytkownikami platformy. Następnie trzeba określić trzy rzeczy – walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać, walutę i kwotę , którą chcemy kupić oraz kurs wymiany, po jakim chcemy przeprowadzić transakcję. Po dopasowaniu ofert użytkowników dochodzi do transakcji wymiany” – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.
Polecamy serwis: Kredyty
Ile kosztuje wymiana w Internecie?
REKLAMA
Najważniejszym kosztem wymiany waluty jest oczywiście tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Wszystkie transakcje wymiany walut, dokonywane za pomocą kantorów i w bankach, są obciążone spreadem Dlatego warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą go zmniejszyć lub wyeliminować.
Jednym z nich jest skorzystanie ze społecznościowej platformy wymiany walut, gdzie jedyny koszt stanowi prowizja, stanowiąca ułamek wartości transakcji, pobierana od użytkowników, biorących udział w transakcji, w walucie, w jakiej transakcje zostały wykonane.
Czy to jest bezpieczne?
Wraz z umożliwieniem spłaty kredytów w walutach, w których zostały zaciągnięte, w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej serwisów, umożliwiających tanią i szybką wymianę walut. Podstawowe pytanie, stawiane przez większość osób, dokonujących jakichkolwiek transakcji finansowych w sieci, dotyczy właśnie bezpieczeństwa.
Ryzyko wiąże się głównie z niesprawdzonymi stronami internetowymi lub niewiarygodnymi firmami, prowadzącymi tego rodzaju działalność. Przed skorzystaniem z konkretnego portalu warto więc sprawdzić, czy jest on wpisany do odpowiedniego rejestru oraz przejrzeć opinie innych osób na jego temat. Brak jakichkolwiek informacji może oznaczać duże ryzyko natknięcia się na oszustów.
”Serwisy takie jak nasz są wpisane do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez NBP. Wiąże się to z tym, że Narodowy Bank Polski może w dowolnej chwili poddać naszą działalność kontroli” – mówi Adrian Łaźniewski z Walutomat.pl.
Handel walutą w Internecie daje możliwość znacznych oszczędności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.