| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co wpłynęło na obniżkę rat: spready czy kursy walut?

Co wpłynęło na obniżkę rat: spready czy kursy walut?

Położenie osób, zadłużonych we franku, polepszyło się, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mimo że wysokość spreadów zasadniczo nie uległa zmianie. Wynika to stąd, że zamiast zmieniać wartość spreadu, niektóre instytucje obniżyły kursy walut. Raty kredytów mogą wzrosnąć, nawet jeżeli mamy do czynienia z niższymi spreadami, jeżeli banki podniosą kursy sprzedaży.

Z punktu widzenia osoby, spłacającej kredyt, najważniejsze są nie procenty, a kurs sprzedaży. Kredytów frankowych praktycznie już się nie udziela, dla banków kurs zakupu stracił znaczenie.

W Getinie zastosowano więc sztuczkę, polegającą na zmniejszeniu spreadu, ale przesunięciu obu kursów (zakupu i sprzedaży) w górę. Mimo spadku spreadu kursy sprzedaży tego banku nadal są najwyższe na rynku.

Sprawdziliśmy, jak wysoką ratę w złotych zapłacą klienci w poszczególnych bankach, jeśli rata wyrażona w walucie wynosi 500 franków. Według kursów z pierwszej sesji 2012 r. (02.01.2012 r.) najkorzystniej wygląda to w BZ WBK i DnB Nord (ok. 1880 zł). O 57 zł więcej wydadzą klienci Getin Noble Banku, a o 43 zł – Polbanku. W porównaniu do kursu sprzedaży NBP jest to o odpowiednio 90  i 76 zł więcej.

Obowiązująca od końca sierpnia ubiegłego roku tzw. ustawa antyspreadowa umożliwia osobom, posiadającym walutowy kredyt hipoteczny, spłatę zadłużenia bezpośrednio w walucie, bez dodatkowych opłat. Franki czy euro można kupić w kantorze, innym banku lub nawet w Internecie, oszczędzając w ten sposób kilkanaście złotych na każdych100 tys. zł kredytu, rozliczonego na 30 lat. Im kurs sprzedaży w danym banku jest wyższy, tym oszczędność będzie większa, spread jest mniej istotny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »