REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Konrad Marszałek
Jak założyć kantor wymiany walut? / Fot. Fotolia
Jak założyć kantor wymiany walut? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i prowadzenie kantoru wymiany walut wymaga zarejestrowania jak inne działalności gospodarcze, a ponadto wymaga wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonej przez NBP. Jak założyć kantor wymiany walut?

Kto może prowadzić i pracować w kantorze?

Działalność związaną z wymianą walut mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, osoby prawne i spółki nie mające osobowości prawnej. Warunkiem jest niebycie skazanym za przestępstwa skarbowe albo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Osobna kwestia są warunki jaki muszą spełnić pracownicy takiego kantoru. Osoby takie muszą przejść odpowiednie szkolenia m.in. ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej udokumentowane świadectwem lub praca w banku, w okresie co najmniej rocznym, na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, udokumentowana świadectwem pracy oraz znajomość przepisów ustawy regulujących działalność kantorową, potwierdzoną złożonym oświadczeniem. Ponadto przedsiębiorca jak i pozostali pracownicy kantoru muszą corocznie uzyskiwać, z końcem każdego roku działalności, zaświadczenie o niekaralności.

REKLAMA

Kurs złotego wpłynie na preferencje podatkowe

Obowiązkowy wpis do rejestru NBP

W pierwszej kolejności rejestrujemy działalność kantorową jako działalność gospodarczą zgodnie z procedurą rejestracji. Drugim krokiem jest rejestracja do rejestru prowadzonego przez NBP. Wniosek powinien zawierać: firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej, numer identyfikacji podatkowej (NIP), siedziby oraz adresy jednostek, w których będzie wykonywana działalność kantorowa, oznaczenie zakresu działalności kantorowej wykonywanej, podpis przedsiębiorcy oraz oznaczenie daty i miejsca składania wniosku. Dodatkowo trzeba do wniosku zawrzeć oświadczenia: oświadczenie, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą, oświadczenie, że znane mi są i spełniam szczególne warunki wykonywania działalności kantorowej określone w rozdziale 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe, oświadczenie o posiadaniu zaświadczenia o niekaralności i dokumenty potwierdzające wymagane kwalifikacje.

Porozmawiaj na Forum

Jaki lokal?

Warunki jakie musi spełniać lokal aby możliwa była prowadzona działalność kantorowa określone są w rozporządzeniu ministra finansów z 24 września 2004 r. w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych. A są to: umieszczenie  na zewnątrz, w widocznym miejscu, nazwy "kantor", ze wskazaniem adresu oraz dni i godzin prowadzenia działalności kantorowej, umieszczenie rejestrów kupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych, uwidocznić pieczątkę z nazwą i adresem kantoru oraz pieczątki imienne kasjerów, uwidocznić oryginalny, wydawany przez Narodowy Bank Polski, zaktualizowany album zagranicznych znaków pieniężnych, jeżeli przedmiotem działalności kantorowej jest kupno i sprzedaż walut obcych lub pośrednictwo w ich kupnie i sprzedaży, przygotować formularze druków wystawianych na dowód kupna i sprzedaży wartości dewizowych, umieszczenie tablicy informacyjnej przedstawiającej: wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży, informację o wydawaniu dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych, na okaziciela lub imiennych, informację, że wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy równowartości 20.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Operacje kantorowe i kontrola

Dla bezpieczeństwa operacji dokonywanych w kantorze przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję wykonywanych operacji. Takie transakcję powinny być ewidencjonowane w kantorze a także klient, który dokonuje operacji musi otrzymać potwierdzenie dokonania transakcji zawierające nazwę i kwotę oraz kurs waluty, pieczątkę z oznaczeniem kantoru, datę zawarcia transakcji oraz pieczątkę imienną i podpis. Kontrola kantoru odbywa się poprzez skontrolowanie prawidłowości wykonywania działalności kantorowej zgodnie z warunkami określonymi w ustawie prawo dewizowe. Kontrola odbywać się może zarówno w lokalu gdzie mieści się kantor lub w siedzibie NBP.

Import, export a wymiana walut

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA