REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć kantor wymiany walut?

Konrad Marszałek
Jak założyć kantor wymiany walut? / Fot. Fotolia
Jak założyć kantor wymiany walut? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i prowadzenie kantoru wymiany walut wymaga zarejestrowania jak inne działalności gospodarcze, a ponadto wymaga wpisu do rejestru działalności gospodarczej prowadzonej przez NBP. Jak założyć kantor wymiany walut?

Kto może prowadzić i pracować w kantorze?

Działalność związaną z wymianą walut mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, osoby prawne i spółki nie mające osobowości prawnej. Warunkiem jest niebycie skazanym za przestępstwa skarbowe albo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Osobna kwestia są warunki jaki muszą spełnić pracownicy takiego kantoru. Osoby takie muszą przejść odpowiednie szkolenia m.in. ukończenie kursu obejmującego prawne i praktyczne zagadnienia związane z prowadzeniem działalności kantorowej udokumentowane świadectwem lub praca w banku, w okresie co najmniej rocznym, na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, udokumentowana świadectwem pracy oraz znajomość przepisów ustawy regulujących działalność kantorową, potwierdzoną złożonym oświadczeniem. Ponadto przedsiębiorca jak i pozostali pracownicy kantoru muszą corocznie uzyskiwać, z końcem każdego roku działalności, zaświadczenie o niekaralności.

REKLAMA

Kurs złotego wpłynie na preferencje podatkowe

Obowiązkowy wpis do rejestru NBP

W pierwszej kolejności rejestrujemy działalność kantorową jako działalność gospodarczą zgodnie z procedurą rejestracji. Drugim krokiem jest rejestracja do rejestru prowadzonego przez NBP. Wniosek powinien zawierać: firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej, numer identyfikacji podatkowej (NIP), siedziby oraz adresy jednostek, w których będzie wykonywana działalność kantorowa, oznaczenie zakresu działalności kantorowej wykonywanej, podpis przedsiębiorcy oraz oznaczenie daty i miejsca składania wniosku. Dodatkowo trzeba do wniosku zawrzeć oświadczenia: oświadczenie, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą, oświadczenie, że znane mi są i spełniam szczególne warunki wykonywania działalności kantorowej określone w rozdziale 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe, oświadczenie o posiadaniu zaświadczenia o niekaralności i dokumenty potwierdzające wymagane kwalifikacje.

Porozmawiaj na Forum

Jaki lokal?

Warunki jakie musi spełniać lokal aby możliwa była prowadzona działalność kantorowa określone są w rozporządzeniu ministra finansów z 24 września 2004 r. w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych. A są to: umieszczenie  na zewnątrz, w widocznym miejscu, nazwy "kantor", ze wskazaniem adresu oraz dni i godzin prowadzenia działalności kantorowej, umieszczenie rejestrów kupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych, uwidocznić pieczątkę z nazwą i adresem kantoru oraz pieczątki imienne kasjerów, uwidocznić oryginalny, wydawany przez Narodowy Bank Polski, zaktualizowany album zagranicznych znaków pieniężnych, jeżeli przedmiotem działalności kantorowej jest kupno i sprzedaż walut obcych lub pośrednictwo w ich kupnie i sprzedaży, przygotować formularze druków wystawianych na dowód kupna i sprzedaży wartości dewizowych, umieszczenie tablicy informacyjnej przedstawiającej: wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży, informację o wydawaniu dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych, na okaziciela lub imiennych, informację, że wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy równowartości 20.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Operacje kantorowe i kontrola

Dla bezpieczeństwa operacji dokonywanych w kantorze przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję wykonywanych operacji. Takie transakcję powinny być ewidencjonowane w kantorze a także klient, który dokonuje operacji musi otrzymać potwierdzenie dokonania transakcji zawierające nazwę i kwotę oraz kurs waluty, pieczątkę z oznaczeniem kantoru, datę zawarcia transakcji oraz pieczątkę imienną i podpis. Kontrola kantoru odbywa się poprzez skontrolowanie prawidłowości wykonywania działalności kantorowej zgodnie z warunkami określonymi w ustawie prawo dewizowe. Kontrola odbywać się może zarówno w lokalu gdzie mieści się kantor lub w siedzibie NBP.

Import, export a wymiana walut

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA