REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

Monika Pązik

REKLAMA

Każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG zobowiązany jest do uaktualniania danych w niej zawartych po dokonaniu jakichkolwiek zmian w przedmiotowej działalności. W jaki sposób tego dokonać?

PRZYKŁAD

REKLAMA

Dwie osoby prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, zarejestrowane w CEIDG. Następnie chcą rozpocząć działalność w ramach spółki cywilnej. W tej sytuacji nie będą jednak zobowiązane do likwidacji własnych działalności, a jedynie do dokonania zmian w CEIDG poprzez ich uaktualnienie.

Osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą zobowiązane są przede wszystkim do jej odpowiedniej rejestracji. Dokonują tego poprzez złożenie wniosku o wpis do CEIDG. Sam wpis oznacza wprowadzenie do systemu teleinformatycznego danych, które podlegają wpisowi. Wpis dokonywany jest w momencie zamieszczenia wszelkich informacji w CEIDG odnośnie danego podmiotu, jednakże nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpłynięcia wniosku. Należy pamiętać, że jedynie poprawnie złożony wniosek powoduje dokonanie wpisu. Ponadto poprzez wpis należy również rozumieć każdą zmianę dokonywana w CEIDG oraz wykreślenie.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja firma - Działalność gospodarcza

Dokonanie zmian

Zgodnie z art. 25 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej integralną częścią składanego wniosku o wpis do CEIDG (w przypadku dokonywania zmian) jest żądanie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. dokonania zmiany wpisu w rejestrze REGON,

2. aktualizacja nr NIP,

3. zgłoszenia płatnika składek lub dokonanie zmiany w ZUS i KRUS,

4. przyjęcia oświadczenia od przedsiębiorcy o wyborze opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź kartą podatkową.

Wobec tego do dokonania zmian konieczne jest zawarcie we wniosku wskazanych żądań. Należy pamiętać, że każdy ze składanych wniosków o wpis do CEIDG jest wolny od opłat. Zgłoszenia zmian dokonuje się w taki sam sposób, jak w przypadku rejestracji, tzn. w odpowiednim urzędzie gminy bądź za pomocą platformy internetowej.

Terminy

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej jest zobowiązany do złożenia wniosku o wpis w sytuacji, gdy zaistnieje okoliczność wskazująca na konieczność złożenia. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy przedsiębiorca musi dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych wpisanych do CEIDG. W przypadku, gdy zmiany obejmują głównie zmianę formy prowadzenia działalności należy mieć na względzie, iż przekształcenie jej np. w spółkę cywilną wiąże się ze sporządzeniem stosownej umowy, określającej wszystkie prawa i obowiązki jej wspólników na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA