Samozatrudnieni mają mniejszy katalog świadczeń socjalnych
REKLAMA
Niestety, cieszą się oni znacznie uboższym katalogiem świadczeń socjalnych. 14 stycznia Parlament przyjął rezolucję, wzywającą do wprowadzenia nowych rozwiązań dla rosnącej liczby osób samozatrudniających się.
REKLAMA
Co jest największym problemem w kwestii zabezpieczenia socjalnego samozatrudniających się?
W wielu państwach członkowskich nie są oni w pełni objęci świadczeniami emerytalnymi, przez co ryzyko życia w ubóstwie na starość jest bardzo wysokie. Dużo niższy jest również poziom ochrony takich osób w przypadku chęci wzięcia urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, czy w momencie utraty pracy.
Kolejnym problemem jest tzw. fikcyjne samozatrudnienie - pracownicy zmuszani są do określenia sposobu wykonywania pracy w taki sposób, by pracodawca nie musiał ponosić zbyt wysokich kosztów. To niszczy konkurencyjność, łamie prawa pracownicze i grozi ryzykiem wystąpienia dumpingu socjalnego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Jak możemy sobie poradzić z tymi zagrożeniami?
REKLAMA
Kraje UE powinny lepiej kontrolować swoje schematy ubezpieczeń społecznych, bo pojawiające się restrykcje ograniczają mobilność pracowników. Mechanizm zabezpieczeń, związanych z przejściem na emeryturę, niezdolnością do pracy, urlopem wychowawczym lub macierzyńskim oraz utratą pracy powinien przewidywać środki na miarę potrzeb osób samozatrudnionych.
Należy też jasno sprecyzować definicję fikcyjnego samozatrudnienia, a na pracodawców, zmuszających do wyboru takiej formy pracy, nakładać wysokie kary. Samozatrudnienie nie może być wykorzystywane do unikania płacenia składek na świadczenia socjalne.
Zobacz również: Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?
REKLAMA
REKLAMA