| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Przedsiębiorcy zatrudniający na umowę zlecenie nie tylko muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, lecz także ponosić koszty związane z badaniami lekarskimi czy szkoleniem bhp. Można tego uniknąć tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego zleceniobiorców?

Czy przedsiębiorca musi przeszkolić zleceniobiorcę?

Właściciel firmy zimą na podstawie umowy-zlecenia zatrudnia osoby do odśnieżania dachów. Chętni muszą jednak stawić się wcześniej w firmie, żeby przejść szkolenie z zakresu bhp. Czy faktycznie jest ono konieczne?

TAK

Na pracodawcy ciąży obowiązek zagwarantowania bezpiecznych i higienicznych warunki pracy nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale także tym wykonywującym pracę na podstawie umowy-zlecenia. Dotyczy to zarówno czynności wykonywanych na terenie firmy, jak i prac wykonywanych w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Tak jak to będzie w tym przypadku. Obowiązek ten wynika z art. 304 kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której pracownicy świadczą pracę. Aby nie doszło do wypadku, zleceniobiorcy mają również obowiązek przestrzegania przepisów bhp na równi z pracownikami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznacza to, że takie osoby obowiązkowo muszą stosować się do wydawanych poleceń i wskazówek przełożonych, dbać o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy. Będzie to jednak możliwe dopiero wówczas, jeśli osoby zatrudnione będą znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym niezbędny jest ich udział w szkoleniach i instruktażach z zakresu bhp oraz poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Osoby powinny być przeszkolone o konieczności niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenia współpracowników, a także innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie.

Podstawa prawna

Art. 211, 304, 3041 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Zobacz: Zmiany w przepisach dla przedsiębiorców - czy korzystne?

 


Czy pracujący na zlecenie jest zwolniony ze składki?


Firma transportowa na podstawie umowy-zlecenia zatrudnia kierowców rozwożących towar na terenie całego województwa. Takie osoby wykonują prace wyłącznie na rzecz jednej firmy. Czy przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku opłacania składek wypadkowych?

Tak

Ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje w przypadku wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »