REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce.
Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają podjąć się czasowego świadczenia usług w Polsce nie mogą zapominać o zapleczu administracyjnym, czyli wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem działalności. O jakich istotnych kwestiach należy pamiętać?

Procedury podejmowania czasowej działalności usługowej w Polsce nie kończą kontaktów usługodawcy z organami administracji. W toku wykonywanej działalności należy zwracać uwagę na szereg grup przepisów, spośród których najważniejsze zostaną tutaj wymienione.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki usługodawcy

Jeżeli usługodawca podlega obowiązkowi wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, to w pierwszej kolejności powinien dbać o regularne zgłaszanie organowi ewidencyjnemu zmian wszelkich danych dotyczących przedsiębiorcy oraz rodzaju i miejsca jego działalności w Polsce.

Ponadto, na usługodawcy ciąży obowiązek zadbania, by czynności wymagające posiadania kwalifikacji zawodowych w Polsce wykonywane były przez osoby faktycznie takie kwalifikacje posiadające (wraz z wymaganymi dyplomami, certyfikatami itp.), a także, że chociaż świadcząc usługi w Polsce, robi to przy użyciu własnego tytułu zawodowego i w oparciu o zasady wykonywania zawodu określone przez prawo państwa jego pochodzenia, to jednocześnie powinien respektować polskie przepisy z zakresu sposobu wykonywania danego zawodu oraz ochrony konsumentów.

Usługodawca zobowiązany jest także przestrzegać licznych przepisów chroniących ważne dobra publiczne przed zagrożeniem ze strony wykonywanej działalności gospodarczej. Zaliczamy do nich m.in. przepisy z zakresu bhp, ppoż, prawa pracy, przepisy sanitarne i epidemiologiczne, ochrony środowiska naturalnego, gospodarki odpadami, wykorzystywania budynków i lokali na cele działalności gospodarczej itp. Przestrzeganie tych przepisów podlega kontroli upoważnionych organów, inspekcji i służb (według różnych rachunków jest ich w Polsce ponad 50), a ich naruszenia najczęściej wiążą się z sankcjami finansowymi, choć niekiedy, w ciężkich przypadkach, oznaczać mogą czasowe lub nawet trwałe pozbawienie usługodawcy prawa do wykonywania działalności. 

Usługodawca musi zastosować prawidłową stawkę VAT

Obowiązek przestrzegania zasad uczciwej konkurencji

Równie istotne jest także przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, w tym zakazujących zmów cenowych i innych porozumień ograniczających konkurencję oraz nadużywania pozycji dominującej na rynku.

Usługodawcy świadczący w Polsce czasowo usługi objęte reglamentacją, a zatem posiadający koncesje, zezwolenia oraz wpisani do rejestrów działalności regulowanej, powinni szczególną wagę przywiązywać do warunków wykonywania tej działalności, opisanych w ustawach, a czasami wynikających także z samej koncesji lub (rzadziej) zezwolenia. Warunki te są bowiem bezpośrednio związane z prawem przedsiębiorcy do wykonywania określonej działalności gospodarczej. Organ, który udzielił koncesji albo zezwolenia, albo który prowadzi rejestr działalności regulowanej, ma  możliwość kontrolowania usługodawcy w zakresie świadczonych w Polsce usług. Naruszenie warunków wykonywania działalności spotka się z nałożeniem na usługodawcę obowiązku usunięcia stwierdzonych naruszeń w wyznaczonym terminie, pod sankcją pozbawienia prawa do dalszego wykonywania działalności. Nie dotyczy to wszakże naruszeń rażących, które pozwalają organowi pozbawić usługodawcę prawa do dalszego świadczenia usług od razu, bez wyznaczania dodatkowego terminu. Nadto, usługodawca który utraci koncesję, zezwolenie, lub zostanie wykreślony z rejestru działalności regulowanej z powyższych przyczyn, będzie mógł ponownie starać się o uzyskanie prawa do wykonywania tej działalności w Polsce dopiero po upływie 3 lat. Oczywiście od decyzji o cofnięciu koncesji czy zezwolenia, albo o zakazie wykonywania działalności regulowanej, przysługuje usługodawcy odwołanie (w decyzji wskazane być musi do jakiego organu i w jakim terminie), a w dalszej perspektywie skarga do sądu administracyjnego, ale  decyzji tej organ może (a w przypadku decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej musi) nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że mimo wniesionego odwołania, do czasu jego uwzględnienia, usługodawca nie może dalej wykonywać swojej działalności. Sankcje za nieprzestrzeganie warunków działalności są zatem w przypadku działalności objętej reglamentacją szczególnie dotkliwe, a zatem usługodawca musi na te warunki szczególnie uważać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek wystawiania rachunków za wykonane usługi

Kontrole przedsiębiorców

Pozycję usługodawcy wobec licznych organów mogących go kontrolować wzmacniają natomiast zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zasady kontroli. Zaliczamy do nich takie zasady, jak: przeprowadzanie kontroli po uprzednim zawiadomieniu przedsiębiorcy, prowadzenie kontroli przez pracownika organu kontroli po okazaniu legitymacji służbowej oraz upoważnienia (z którego wynikać musi m. in. zakres kontroli oraz dopuszczalny czas jej prowadzenia), prowadzenie kontroli w obecności kontrolowanego i w sposób sprawny oraz możliwie niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorcy, czy wreszcie zasada jednej kontroli w jednym czasie, ograniczonego czasu trwania wszystkich kontroli w roku kalendarzowym oraz możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec czynności kontrolnych. Niestety, ustawa przewiduje dość dużą liczbę wyjątków od tych chroniących przedsiębiorców zasad.

Źródło: eu – go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA