REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce.
Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają podjąć się czasowego świadczenia usług w Polsce nie mogą zapominać o zapleczu administracyjnym, czyli wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem działalności. O jakich istotnych kwestiach należy pamiętać?

Procedury podejmowania czasowej działalności usługowej w Polsce nie kończą kontaktów usługodawcy z organami administracji. W toku wykonywanej działalności należy zwracać uwagę na szereg grup przepisów, spośród których najważniejsze zostaną tutaj wymienione.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki usługodawcy

Jeżeli usługodawca podlega obowiązkowi wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, to w pierwszej kolejności powinien dbać o regularne zgłaszanie organowi ewidencyjnemu zmian wszelkich danych dotyczących przedsiębiorcy oraz rodzaju i miejsca jego działalności w Polsce.

Ponadto, na usługodawcy ciąży obowiązek zadbania, by czynności wymagające posiadania kwalifikacji zawodowych w Polsce wykonywane były przez osoby faktycznie takie kwalifikacje posiadające (wraz z wymaganymi dyplomami, certyfikatami itp.), a także, że chociaż świadcząc usługi w Polsce, robi to przy użyciu własnego tytułu zawodowego i w oparciu o zasady wykonywania zawodu określone przez prawo państwa jego pochodzenia, to jednocześnie powinien respektować polskie przepisy z zakresu sposobu wykonywania danego zawodu oraz ochrony konsumentów.

Usługodawca zobowiązany jest także przestrzegać licznych przepisów chroniących ważne dobra publiczne przed zagrożeniem ze strony wykonywanej działalności gospodarczej. Zaliczamy do nich m.in. przepisy z zakresu bhp, ppoż, prawa pracy, przepisy sanitarne i epidemiologiczne, ochrony środowiska naturalnego, gospodarki odpadami, wykorzystywania budynków i lokali na cele działalności gospodarczej itp. Przestrzeganie tych przepisów podlega kontroli upoważnionych organów, inspekcji i służb (według różnych rachunków jest ich w Polsce ponad 50), a ich naruszenia najczęściej wiążą się z sankcjami finansowymi, choć niekiedy, w ciężkich przypadkach, oznaczać mogą czasowe lub nawet trwałe pozbawienie usługodawcy prawa do wykonywania działalności. 

Usługodawca musi zastosować prawidłową stawkę VAT

Obowiązek przestrzegania zasad uczciwej konkurencji

Równie istotne jest także przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, w tym zakazujących zmów cenowych i innych porozumień ograniczających konkurencję oraz nadużywania pozycji dominującej na rynku.

Usługodawcy świadczący w Polsce czasowo usługi objęte reglamentacją, a zatem posiadający koncesje, zezwolenia oraz wpisani do rejestrów działalności regulowanej, powinni szczególną wagę przywiązywać do warunków wykonywania tej działalności, opisanych w ustawach, a czasami wynikających także z samej koncesji lub (rzadziej) zezwolenia. Warunki te są bowiem bezpośrednio związane z prawem przedsiębiorcy do wykonywania określonej działalności gospodarczej. Organ, który udzielił koncesji albo zezwolenia, albo który prowadzi rejestr działalności regulowanej, ma  możliwość kontrolowania usługodawcy w zakresie świadczonych w Polsce usług. Naruszenie warunków wykonywania działalności spotka się z nałożeniem na usługodawcę obowiązku usunięcia stwierdzonych naruszeń w wyznaczonym terminie, pod sankcją pozbawienia prawa do dalszego wykonywania działalności. Nie dotyczy to wszakże naruszeń rażących, które pozwalają organowi pozbawić usługodawcę prawa do dalszego świadczenia usług od razu, bez wyznaczania dodatkowego terminu. Nadto, usługodawca który utraci koncesję, zezwolenie, lub zostanie wykreślony z rejestru działalności regulowanej z powyższych przyczyn, będzie mógł ponownie starać się o uzyskanie prawa do wykonywania tej działalności w Polsce dopiero po upływie 3 lat. Oczywiście od decyzji o cofnięciu koncesji czy zezwolenia, albo o zakazie wykonywania działalności regulowanej, przysługuje usługodawcy odwołanie (w decyzji wskazane być musi do jakiego organu i w jakim terminie), a w dalszej perspektywie skarga do sądu administracyjnego, ale  decyzji tej organ może (a w przypadku decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej musi) nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że mimo wniesionego odwołania, do czasu jego uwzględnienia, usługodawca nie może dalej wykonywać swojej działalności. Sankcje za nieprzestrzeganie warunków działalności są zatem w przypadku działalności objętej reglamentacją szczególnie dotkliwe, a zatem usługodawca musi na te warunki szczególnie uważać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek wystawiania rachunków za wykonane usługi

Kontrole przedsiębiorców

Pozycję usługodawcy wobec licznych organów mogących go kontrolować wzmacniają natomiast zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zasady kontroli. Zaliczamy do nich takie zasady, jak: przeprowadzanie kontroli po uprzednim zawiadomieniu przedsiębiorcy, prowadzenie kontroli przez pracownika organu kontroli po okazaniu legitymacji służbowej oraz upoważnienia (z którego wynikać musi m. in. zakres kontroli oraz dopuszczalny czas jej prowadzenia), prowadzenie kontroli w obecności kontrolowanego i w sposób sprawny oraz możliwie niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorcy, czy wreszcie zasada jednej kontroli w jednym czasie, ograniczonego czasu trwania wszystkich kontroli w roku kalendarzowym oraz możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec czynności kontrolnych. Niestety, ustawa przewiduje dość dużą liczbę wyjątków od tych chroniących przedsiębiorców zasad.

Źródło: eu – go.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA