reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Usługodawca musi zastosować prawidłową stawkę VAT

Usługodawca musi zastosować prawidłową stawkę VAT

Firma, która ma trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji usługi za pomocą PKWiU, może zwrócić się z wnioskiem o opinię do organu statystycznego.


INTERPELACJA

Usługi dla potrzeb VAT w obrocie krajowym, za wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, są identyfikowane przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. W praktyce wiele sporów z organami podatkowymi budzi kwestia prawidłowego klasyfikowania usług i w konsekwencji - stosowania odpowiedniej stawki VAT. Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady prawidłowej klasyfikacji w odpowiedzi na problem wynikający z interpelacji poselskiej (nr 5548) i dotyczący usług związanych z pomocą przy dochodzeniu odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.

Ministerstwo wyjaśniło, że usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex 65-67 zasadniczo są zwolnione z VAT. Ze zwolnienia zostały wyłączone m.in. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, jak również usługi ściągania długów oraz faktoringu. Usługi ten podlegają 22-proc. stawce VAT.

Zaliczenie danej usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU dla zastosowania prawidłowej stawki VAT należy do obowiązków usługodawcy, przy czym dokonana klasyfikacja nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. Resort finansów podkreślił, że w przypadku trudności w prawidłowej identyfikacji zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do organu statystycznego, który udziela informacji w zakresie stosowania standardów klasyfikacyjnych, na bazie opisu świadczonej usługi. Opis usługi, od którego uzależniona jest opinia statystyczna, powinien opierać się na odrębnym rozpatrzeniu wykonywanych czynności i analizie podpisanych umów między stronami.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że z doświadczeń resortu wynika, że najczęstszym źródłem powstania w trakcie kontroli skarbowej (podatkowej) sporu związanego z prawidłowym sklasyfikowaniem usługi jest zbyt ogólny bądź niezgodny ze stanem faktycznym opis sporządzony przez zainteresowany podmiot.

Ważne!

Przy określaniu miejsca świadczenia niektórych usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy o VAT oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama