REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import, export a wymiana walut

Damian Raczek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Choć wielu Polaków śledzi na bieżąco kursy walut to najbardziej zainteresowani nimi są eksporterzy i importerzy. To oni borykają się codziennie z koniecznością wymiany walut i ryzykiem kursowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, by nie stracić swoich pieniędzy.

W ostatnich latach otworzyły się dla importerów i eksporterów różnego rodzaju możliwości zabezpieczenia aktywów tzw. opcje walutowe. Dobra koniunktura sprawiła, że przedsiębiorcy mogli zawierać umowy ,  dające nabywcy prawo (nie obowiązek) kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego po ustalonej cenie zarówno przed określonym terminem w przyszłości jak i w tym terminie.  Eksporterzy głównie są zainteresowani wzrostem kursu, a zabezpieczeniem przed jego spadkiem. Dlatego powinni skorzystać z opcji walutowej umożliwiającej sprzedaż po ustalonym kursie walut. Importerzy z kolei są zainteresowani spadkiem kursu, dlatego zabezpieczają się przed jego wzrostem, nabywając opcje kupna. W ten sposób polscy przedsiębiorcy z sukcesem konkurują na zagranicznych rynkach. Wielu z nich poszukuje rozwiązań, by nie przepłacać za wymianę walut, z której korzystają eksportując lub importując towary czy usługi.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Gdzie kupić walutę?

REKLAMA


To pytanie trzeba sobie zadać na początek. Mamy do wyboru bank, kantor stacjonarny lub kantor internetowy. Oceniamy koszty i zyski, porównujemy gdzie ryzyko straty będzie najmniejsze. Okazuje się, że wymiana online ma najmniejszy spread walutowy (różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty) i wynosi zaledwie kilka groszy.

Przykład: spready w bankach dnia 02.09.2013r. utrzymywały się na poziomie od 16,05gr. do 42,47gr. dla EURO/PLN. Średnia Kupna z 3 największych banków utrzymywała się na poziomie 4,175, a sprzedaży 4,3604. A jak w tym samym czasie przedstawiała się sytuacja w kantorach internetowych? W kantorze internetowym www.fritzexchange.pl - kupno 4,2401, sprzedaż 4,2641. Różnica (spread) wynosiła 0,024 (2,40 gr.) czyli 0,56% podczas gdy w bankach może dochodzić nawet do 8-9%.

Zobacz: Blog firmowy element obowiązkowy w komunikacji marketingowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Którą opcję wybrać?


Zatem po wstępnych kalkulacjach zapada decyzja, który sposób na wymianę walut wybieramy. Teraz  sprawdzamy jakie opcje walutowe możemy wykorzystać by zabezpieczyć nasze transakcje. Przedstawiam najkorzystniejsze z nich:

FORWARD

REKLAMA

To Instrument finansowy polegający na kupnie lub sprzedaży instrumentu bazowego za z góry określoną cenę wykonania. Cena po jakiej zostanie dokonana transakcja oraz wielkość transakcji zostają ustalone w dniu jej zawarcia, natomiast fizyczna dostawa zasobów musi nastąpić w ściśle określonym dniu w przyszłości. W przypadku niektórych kontraktów typu forward, po upływie terminu umowy, strony mogą nie wymieniać instrumentu bazowego pomiędzy sobą, a tylko zapłacić różnicę pomiędzy ceną poprzednio uzgodnioną w kontrakcie, a ceną obowiązującą w dniu wygaśnięcia umowy na rynku. W transakcjach typu forward istnieje ryzyko niewywiązania się z umowy transakcyjnej, ponieważ instrument ten nie podlega standaryzacji i nie jest regulowany przez izbę rozliczeniową.

Przykład: jeśli eksporter ma dostać milion euro za rok, to może już dziś zawrzeć z bankiem lub kantorem internetowym umowę, w której będzie określone, że za rok sprzeda bankowi każde euro np. za 4 zł. I po upływie roku transakcja zostanie rozliczona, niezależnie od tego, czy kurs bieżący będzie wynosił 3,5 zł czy 4,5 zł. Dzięki tej transakcji przedsiębiorca już dziś wie, ile złotych dostanie za rok, i może zaplanować swoje przepływy pieniężne i rentowność sprzedaży. Oczywiście jeśli za rok kurs będzie wynosił 4,5 zł, eksporter może żałować tej transakcji, ale celem jest zabezpieczenie się przed ewentualnymi stratami.

Plusem takiej transakcji jest uniezależnienie się od ryzyka kursowego, które przy zawieraniu międzynarodowych kontraktów powoduje, w niektórych przypadkach utratę opłacalności inwestycji. Klient podpisując kontrakt dokonuje transakcji forwardowej zabezpieczając wartość kontraktu określonym, w dniu zawarcia transakcji kursem, a rozlicza ją w momencie otrzymania od kontrahenta środków na finansowanie inwestycji. 

Zobacz: Niższe opłaty interchange od 2014 r.

ZLECENIA OCZEKUJĄCE

Ta opcja jest opłacalna dla każdego, nie tylko dla importerów i eksporterów. Polega na tym, że klient wybiera rodzaj transakcji (kupno, sprzedaż), następnie walutę, którą chce wymienić oraz określa interesujący go kurs. Wymiana odbywa się automatycznie, po osiągnięciu wskazanej wartości. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ma potrzeby ciągłej obserwacji rynku, aby osiągnąć interesujący nas pułap cenowy.

DŹWIGNIA WALUTOWA

To szczególny instrument walutowy, oznacza możliwość rozliczania transakcji z kwotą zabezpieczenia. Czyli pieniądze, które przedsiębiorca wpłacił na swoje konto, są kwotą, którą faktycznie ryzykuje. Nazywa się to depozytem zabezpieczającym lub kwotą ryzyka.

Przykład: Kantor internetowy Fritz Exchange oferuje dźwignię w wysokości 10%. Oznacza ona, że klient wpłacając 100 zł może dokonać transakcji na kwotę 1000 zł.

Transakcje z użyciem dźwigni walutowej można wykorzystywać do rezerwowania odpowiadającego nam kursu. Mechanizm dźwigni walutowej możemy łączyć z transakcjami terminowymi realizowanymi na jutro lub pojutrze, oznacz to, że klient posiada nawet 2 dni na wpłatę brakujących środków.


Pamiętaj o ryzyku


Zarządzanie ryzykiem walutowym wymaga przynajmniej pobieżnej znajomości dostępnych instrumentów finansowych i rodzajów ryzyka z nimi związanych. Jednak przede wszystkim wymaga planowania finansowego. Eksporter i importer zabezpiecza planowane przyszłe wpływy w walucie obcej. Mogą to być kwoty wynikające z zawartych kontraktów, ale w wielu branżach takich kontraktów nie ma. Dlatego warto skorzystać z prostych i intuicyjnych rozwiązań, które zmniejszą ryzyko i zabezpieczą pieniądze.

 
Zobacz: Rodzaje utworów chronionych prawem autorskim


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Harmonique PR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA