REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje utworów chronionych prawem autorskim

Jarosław Góra
Aplikant adwokacki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, czyli utwór. Jakie są zatem rodzaje utworów?

Czasem wydaje się, że już wszystko zostało wymyślone i dzisiejsza sztuka, czy szerzej działalność twórcza, niezależnie od dziedziny, stanowi nieustanny ciąg skojarzeń, inspiracji, nieostrych zapożyczeń, czy wręcz oczywistych przeróbek. Tematy i pomysły siłą rzeczy się powtarzają, a konkretne utwory, będąc ich realizacją często są podobne w formie i treści.

REKLAMA


Z punktu widzenia prawa autorskiego dotykamy tutaj kwestii związanej z utworami samoistnymi, zależnymi oraz inspirowanymi.


Utwór samoistny i zależny

REKLAMA


Utwór samoistny to taki, który nie zawiera jakichkolwiek twórczych elementów innych utworów lub innych utworów w całości. Utwory takie powstają na skutek całkowicie indywidualnej pracy twórczej danego twórcy, niepodlegającej wpływom innych twórców i ich dzieł. Osobiście wydaje mi się, że taki rodzaj twórczości nie jest w praktyce możliwy i każdy, choćby podświadomie, tworząc korzysta z elementów, które gdzieś kiedyś widział. Często wydaje nam się, że sami wpadliśmy na jakieś rozwiązanie, czy sposób przedstawienia idei, a w rzeczywistości jest inaczej i nasza pamięć płata nam figle.


Utwór zależny (zwany również opracowaniem), będący utworem niesamoistnym, to taki, który zawiera elementy innych utworów, a wręcz opiera się na nich. Chodzi przede wszystkim o tłumaczenia, przeróbki, czy adaptacja.


Zobacz również: Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Utwór inspirowany


Najtrudniej jest z utworami inspirowanymi. Te z definicji nie zawierają elementów innych utworów, ale wyraźnie się na takich opierają - mówi się, że powstają jako reakcja twórcy na inny utwór.


Autorskie prawa osobiste i majątkowe (te drugie co do zasady) powstają na rzecz twórcy danego utworu i to niezależnie, czy będzie to utwór samoistny, czy zależny. Ustalenie z jakim rodzajem utworu mamy do czynienia jest jednak niezwykle istotne w zakresie możliwości korzystania z niego.


Zgodnie bowiem z podstawową zasadą prawa autorskiego rozporządzanie i korzystanie z opracowania (utworu zależnego) zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego. Korzystanie z utworu zależnego bez uzyskania zezwolenia twórcy utworu pierwotnego naraża na odpowiedzialność (m.in. odszkodowawczą), ponieważ stanowi przykład naruszenia praw autorskich.

 
Zadaj pytanie na naszym FORUM: Finanse

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA