REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć legalne odtwarzanie muzyki w firmie

Monika Pązik

REKLAMA

Przedsiębiorcy odtwarzający w swojej firmie muzykę zobowiązani są do opłacania abonamentu radiowo – telewizyjnego od każdego odbiornika. Nielegalne odtwarzanie muzyki zagrożone jest karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Jak uwolnić się od tego obowiązku?

Przedsiębiorcy, którzy chcą legalnie odtwarzać muzykę w lokalu swojej firmy zobowiązani są do zawarcia umowy z jedną z organizacji zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi i pokrewnymi takimi jak: ZAiKS, SAWP, Stoart, ZPAV czy ZAPA. Przedsiębiorcy, którzy zarejestrują każdy odbiornik w terminie 14 dni od daty zakupu powinni rozpocząć opłacanie abonamentu za korzystanie. Jednakże wyjątkiem od tej zasady  jest sytuacja, kiedy odbiornik wykorzystywany jest do celu tworzenia utworów bądź ich dystrybucji a sam odbiornik przeznaczony jest na sprzedaż. Firma nie ma obowiązku rejestracji odbiorników, które stanowią prywatną własność pracownika. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przedsiębiorca nie czerpie żadnych korzyści majątkowych z odtwarzanej muzyki, wówczas nie jest zobowiązany zawierać umów z organizacjami.

REKLAMA


Opłaty abonamentowe


Odbiorniki zakupione przez przedsiębiorcę należy zarejestrować a następnie wnosić opłatę abonamentową w określonych terminach miesięcznych bądź innych do 25 dnia każdego miesiąca przy opłacie miesięcznej, a przy opłacie z góry za cały rok lub za kilka miesięcy do 25 dnia pierwszego miesiąca bądź do 25 stycznia. Opłatę taką przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako źródło osiągania przychodów. Natomiast w sytuacji, gdy odbiornik znajduje się w miejscu niedostępnym dla ogółu, wówczas opłaty abonamentowej nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


Zobacz również:
  Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki


Umowa licencyjna


Publiczne odtwarzanie muzyki przez przedsiębiorcę wiąże się z obowiązkiem zawarcia umów licencyjnych z wskazanymi organizacjami. W tej sytuacji, aby przedsiębiorca uniknął ponoszenia dodatkowych kosztów istnieje obowiązek udowodnienia, iż odtwarzana muzyka nie przynosi korzyści majątkowych. Nie ma znaczenia źródło, z którego muzyka pochodzi. Sama umowa może zostać zawarta jednorazowo, na czas określonego wydarzenia bądź ryczałtowo (np. w sklepie). Wysokość opłat związana jest z rodzajem prowadzonej działalności, sposobu korzystania z utworów oraz wielkości przedsiębiorstwa. W stosunku do umów ryczałtowych opłaty wnoszone będą na podstawie wystawianych faktur. Opłaty licencyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu oraz przy ich wniesieniu można odliczyć VAT, jeżeli przedsiębiorcy są VAT-owcami.


Konsekwencje prawne rozpowszechniania muzyki bez zezwoleń


Zgodnie z art. 116 ustawy prawa autorskie i prawa pokrewne (Dz.U.2006.90.631) osoba bądź firma, która dopuszcza się rozpowszechniania cudzego utworu bez stosownego uprawnienia lub wbrew przyjętym warunkom w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli natomiast przedsiębiorca czyni z działania zabronionego stałe źródło dochodu albo działalność przestępczą bądź nią kieruje podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. W odniesieniu do działania nieumyślnego, przedsiębiorca podlega karze grzywny ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadaj pytanie na FORUM:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA