REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Piotr Małek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu muszą być opłacane przez większość przedsiębiorców. Którzy przedsiębiorcy mogą uniknąć opłat na tantiemy za odtwarzanie muzyki?

Tantiemy za odtwarzanie nauki

REKLAMA

Ogłoszone w lipcu nowe stawki dotyczą odtwarzania muzyki i utworów w obiektach: hotelowych, gastronomicznych, usługowych, sportowo-rekreacyjnych, w środkach transportu, podczas dyskotek, festynów, imprez okolicznościowych, na stacjach benzynowych, parkingach, w poczekalniach, salach kinowych i widowiskowych, parkach, a nawet w urządzeniach do karaoke i centralach telefonicznych.

REKLAMA

Stawki zostały uzgodnione przez osiem organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi: Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Związek Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Producentów Audio-Video ZPAV, Związek Artystów Wykonawców „Stoart” oraz Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT. Decyzję o zatwierdzeniu wspólnej tabeli stawek ogłosił 10 lipca Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego.

W interesie korzystających...

Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV, przekonuje, że decyzja o zatwierdzeniu wspólnych stawek opłat przez OZZ jest korzystna dla przedsiębiorców, bo dotychczas płacili oni odrębnie każdej organizacji według różnych zasad, często niezbyt z sobą spójnych, i według stawek nieuwzględniających zakres wykorzystania muzyki czy filmów. Nowa tabela zawiera stawkę łącznego obciążenia opłatami, co - zdaniem dyr. Pluty - gwarantuje przedsiębiorcy możliwość jednoznacznego oszacowania kosztów ponoszonych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.

...czy wykonawców

REKLAMA

Inaczej ogłoszenie nowych stawek odebrali przedsiębiorcy hotelowi i restauratorzy, reprezentowani przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Zdaniem izby nowe stawki oznaczają dla hoteli minimum trzykrotny wzrost kosztów z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych (por. FiP z 6 sierpnia, „Miało być taniej, może być drożej”).

Przede wszystkim jednak izba nie zgadza się założeniem przyjętym przez organizacje zbiorowego zarządzania, że obecność w pokojach hotelowych odbiorników służących do odbioru programów telewizyjnych czy radiowych przekłada się bezpośrednio na wpływy hotelu. „Fakt, iż posiadanie odbiorników telewizyjnych podnosi standard obiektu, nie wystarcza do obrony tezy, iż za pokój taki klient hotelu jest w stanie zapłacić więcej niż za pokój, który nie jest wyposażony w taki odbiornik” - napisała izba w swoim stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA