REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Małek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu muszą być opłacane przez większość przedsiębiorców. Którzy przedsiębiorcy mogą uniknąć opłat na tantiemy za odtwarzanie muzyki?

Tantiemy za odtwarzanie nauki

REKLAMA

Ogłoszone w lipcu nowe stawki dotyczą odtwarzania muzyki i utworów w obiektach: hotelowych, gastronomicznych, usługowych, sportowo-rekreacyjnych, w środkach transportu, podczas dyskotek, festynów, imprez okolicznościowych, na stacjach benzynowych, parkingach, w poczekalniach, salach kinowych i widowiskowych, parkach, a nawet w urządzeniach do karaoke i centralach telefonicznych.

REKLAMA

Stawki zostały uzgodnione przez osiem organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi: Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Związek Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Producentów Audio-Video ZPAV, Związek Artystów Wykonawców „Stoart” oraz Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT. Decyzję o zatwierdzeniu wspólnej tabeli stawek ogłosił 10 lipca Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego.

W interesie korzystających...

Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV, przekonuje, że decyzja o zatwierdzeniu wspólnych stawek opłat przez OZZ jest korzystna dla przedsiębiorców, bo dotychczas płacili oni odrębnie każdej organizacji według różnych zasad, często niezbyt z sobą spójnych, i według stawek nieuwzględniających zakres wykorzystania muzyki czy filmów. Nowa tabela zawiera stawkę łącznego obciążenia opłatami, co - zdaniem dyr. Pluty - gwarantuje przedsiębiorcy możliwość jednoznacznego oszacowania kosztów ponoszonych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.

...czy wykonawców

REKLAMA

Inaczej ogłoszenie nowych stawek odebrali przedsiębiorcy hotelowi i restauratorzy, reprezentowani przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Zdaniem izby nowe stawki oznaczają dla hoteli minimum trzykrotny wzrost kosztów z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych (por. FiP z 6 sierpnia, „Miało być taniej, może być drożej”).

Przede wszystkim jednak izba nie zgadza się założeniem przyjętym przez organizacje zbiorowego zarządzania, że obecność w pokojach hotelowych odbiorników służących do odbioru programów telewizyjnych czy radiowych przekłada się bezpośrednio na wpływy hotelu. „Fakt, iż posiadanie odbiorników telewizyjnych podnosi standard obiektu, nie wystarcza do obrony tezy, iż za pokój taki klient hotelu jest w stanie zapłacić więcej niż za pokój, który nie jest wyposażony w taki odbiornik” - napisała izba w swoim stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA