REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek ZUS. Jakie opłaty składają się na składki ZUS i jakie formalności obowiązują przy opłacaniu składek ZUS?

Składki ZUS - ubezpieczenia społeczne


Przedsiębiorca w ramach składek ZUS opłaca następujące ubezpieczenia:

REKLAMA


- ubezpieczenie emerytalno-rentowe - opłacanie jest obowiązkowe,

- ubezpieczenie chorobowe - dobrowolne dla przedsiębiorcy, daje prawo do zasiłku w razie choroby

- ubezpieczenie zdrowotne - opłacanie obowiązkowe, daje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

- Fundusz Pracy - stanowiący budżet dla Urzędu Pracy na zasiłki, szkolenia, itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - opłacany jedynie za pracowników, przedsiębiorca nie płaci go za siebie.


Zobacz: Składki ZUS 2013


Wysokość składek ZUS


Wysokość składek ZUS dla przedsiębiorcy wynosi w 2013 roku 1026,98 zł - jest to suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz ze składką na Fundusz Pracy.

REKLAMA


Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjną stawkę składek ZUS , która przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności wynosi 414,85 zł - jest to suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (kwota nie obejmuje składki na FP).


Preferencyjna wysokość składek ZUS jest możliwa, jeżeli przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) przedsiębiorca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej (również jako wspólnik w spółce) oraz w ramach działalności nie będzie wykonywał świadczeń na rzecz swojego byłego pracodawcy.


Zmniejszone składki ZUS opłaca również prowadzący własną firmę, który oprócz prowadzonej działalności, jest również zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy i zarabia co najmniej minimalną pensję krajową, która w 2013 roku wynosi 1600 zł brutto. Wówczas musi on opłacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG


Opłacanie składek ZUS


Przedsiębiorcy muszą przestrzegać terminu opłacania składek ZUS. Pierwszy z nich przypada na dziesiąty dzień miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym. Termin 10 każdego miesiąca dotyczy przedsiębiorców nie zatrudniających w swojej firmie żadnych pracowników.


Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników na umowę o pracę, to termin opłacania składek ZUS przypada piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym.


Niepłacenie ZUS-u w terminie wiąże się z koniecznością wpłacenia karnych odsetek. Co więcej opóźnienie z opłatą składek ZUS przerywa nieprzerwany okres ubezpieczenia, który ma zastosowanie przy wypłacaniu zasiłku chorobowego w razie pójścia na zwolnienie chorobowe.


Zobacz: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców


Zobacz: Niezapłacenie składek ZUS w terminie


Kiedy opłacić pierwszą składkę ZUS?


Pierwsza opłata składki ZUS powinna mieć miejsce w miesiącu następującym po dacie założenia własnej firmy. Składka ta obejmuje miesiąc, w którym działalność została założona. W sytuacji, gdy firma została założona w trakcie miesiąca - składka za ten miesiąc opłacana jest w niepełnym wymiarze. Aby dowiedzieć się jaka składka obowiązuje nowego przedsiębiorcę za niepełny miesiąc prowadzenia działalności najlepiej przy rejestracji w ZUS poprosić urzędnika o obliczenie wysokości pierwszej składki.


Druk ZUS DRA


Do opłacenia składek ZUS niezbędne jest wypełnienie druku ZUS DRA. Jeżeli przedsiębiorca po pierwszym złożeniu druku ZUS DRA nie składa go ponownie - ZUS powiela deklarację z poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że nie zawsze istnieje obowiązek składania druku ZUS DRA do ZUS.


Złożenie druku ZUS DRA jest jednak niezbędne przy dokonywaniu zmian w podawanych w druku danych.

 
Zobacz: Składki ZUS 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA