| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

Składki preferencyjne      

Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy.
Składki preferencyjne obliczane są od minimalnej, miesięcznej podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, podczas gdy, dla porównania, pełne wynoszą 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Daje to różnicę około 600 zł, co dla firmy, która dopiero się rozwija, ma duże znaczenie. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na inne cele, na przykład na rozwój. 

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z prawa do niższych składek. Ci, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy, które wchodziły w ich zakres obowiązków na etacie w bieżącym lub ubiegłym roku oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich lub jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością od początku istnienia działalności zobowiązani są odprowadzać pełne składki do ZUS-u.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wysokość składek

Wysokość składek wyrażana jest w formie stóp procentowych, które wynoszą 19,52 proc. dla ubezpieczenia emerytalnego, 6 proc. dla rentowego, od 0,67 do 3,33 proc. dla wypadkowego, 9 proc. w przypadku zdrowotnego i 2,45 proc. na ubezpieczenie chorobowe oraz Fundusz Pracy. Osoby korzystające z ZUS-u preferencyjnego nie opłacają składki na Fundusz Pracy.
Podstawą wymiaru składek jest kwota, od której naliczamy należne składki (30 proc. minimalnego wynagrodzenia lub od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia), mnożąc ją przez wskazane wyżej stopy procentowe.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

W przypadku składki zdrowotnej podstawa wymiaru wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Termin płatności

W przypadku gdy przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, zobowiązany jest dokonać płatności do 10 dnia następnego miesiąca, a w przypadku odprowadzania składki za siebie i osobę współpracującą - do 15 dnia następnego miesiąca. Składki opłaca się w formie przelewu bankowego.

ZUS preferencyjny przysługuje przez pełne 24 miesiące. Jeśli więc rozpoczniesz prowadzenie działalności gospodarczej 2 lutego, to wskazany okres zaczyna płynąć dopiero od 1 marca, co w praktyce oznacza dłuższy okres uprawniający do ulgi.

ZUS wskazał najniższą podstawę wymiaru składek

Po upłynięciu okresu 24 miesięcy należy pamiętać o dopełnieniu formalności w ZUS-ie, w związku ze zmianą obowiązującego wymiaru ubezpieczeń. Po pierwsze należy za pomocą formularza ZUS ZWUA wyrejestrować się z ZUS-u preferencyjnego, podając kod 600 – inna przyczyna wyrejestrowania. Następnie, za pomocą formularza ZUS ZUA dokonać ponownej rejestracji do ubezpieczenia. Na dopełnienie formalności przysługuje 7 dni od początku miesiąca, w którym obowiązuje pełen ZUS.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą składki finansują w całości z własnych środków, a zadeklarowana podstawa może być wyższa od obowiązującej w danym czasie, nie może jednak być niższa.

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Składki ZUS przy działalności gospodarczej
Składki ZUS przy działalności gospodarczej

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »