reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Parlament Europejski przegłosował poprawki do projektu przepisów dotyczących zasad udzielania informacji przez agentów ubezpieczeniowych. Zakup ubezpieczenia ma być znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Posłowie wprowadzili zmiany do projektu przepisów dotyczących sprzedaży ubezpieczeń na życie i innych produktów i usług ubezpieczeniowych, w celu wprowadzenia tych samych standardów dla udzielanych informacji oraz takich samych wymagań w odniesieniu do firm i pośredników ubezpieczeniowych na terenie UE.

Jasne informacje

Przed podpisaniem kontraktu, kupujący ubezpieczenie powinien otrzymać standardowe informacje, wyrażone prostym zrozumiałym językiem, dotyczące: typu ubezpieczenia, wymagań związanych z kontraktem, zakresu ubezpieczenia oraz ryzyka nieobjętego ubezpieczeniem, sposobu płatności, wypłacanych składek. Kupujący powinni również uzyskać informacje dotyczące całkowitego kosztu ubezpieczenia, włącznie z opłatami za porady i wykonane usługi. Sprzedający ubezpieczenia powinni być zobowiązani do podania własnych danych kontaktowych i ujawnienia wszelkich możliwych interesów będących w konflikcie z dobrem klienta.

Ponadto kraje członkowskie mogą nałożyć na pośredników ubezpieczeniowych obowiązek ujawniania wynagrodzenia, pobieranych prowizji oraz korzyści innych niż pieniężne, dodano w tekście.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedź na potrzeby klienta

Wszyscy pośrednicy ubezpieczeniowi powinni podlegać obowiązkowi rejestracji przez upoważniony do tego organ, we własnym państwie członkowskim. Osoby zajmujące się kontaktami z klientem i sprzedażą powinny zostać przeszkolone, w celu jak najlepszego zrozumienia potrzeb i wymagań klienta.

Firmy sprzedające ubezpieczenia powinny być ubezpieczone od odpowiedzialności zawodowej, w wysokości, co najmniej €1,250,000.

W celu ochrony klientów przed niemożnością pokrycia roszczeń lub zwrotu składki przez pośrednika ubezpieczeniowego, pośrednik powinien ustanowić fundusz gwarancyjny lub posiadać trwałą zdolność finansową w wysokości 4% sumy rocznych pobranych składek.

Zobacz również: Zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Sprzedaż wiązana i łączona

Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest wraz z inną usługą lub produktem dodatkowym jako element pakietu, klient powinien mieć możliwość zakupu poszczególnych jego części razem lub osobno, w zależności od potrzeb oraz otrzymać informacje dotyczące opłat, składek oraz ryzyka dotyczące każdego z komponentów.

Kolejne kroki

Parlament zagłosował tylko nad wprowadzonymi przez siebie poprawkami, bez głosowania legislacyjnego, w celu potwierdzenia swojej pozycji przed negocjacjami z państwami członkowskimi.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenia OC

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama