REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

REKLAMA

Parlament Europejski przegłosował poprawki do projektu przepisów dotyczących zasad udzielania informacji przez agentów ubezpieczeniowych. Zakup ubezpieczenia ma być znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Posłowie wprowadzili zmiany do projektu przepisów dotyczących sprzedaży ubezpieczeń na życie i innych produktów i usług ubezpieczeniowych, w celu wprowadzenia tych samych standardów dla udzielanych informacji oraz takich samych wymagań w odniesieniu do firm i pośredników ubezpieczeniowych na terenie UE.

REKLAMA

Jasne informacje

REKLAMA

Przed podpisaniem kontraktu, kupujący ubezpieczenie powinien otrzymać standardowe informacje, wyrażone prostym zrozumiałym językiem, dotyczące: typu ubezpieczenia, wymagań związanych z kontraktem, zakresu ubezpieczenia oraz ryzyka nieobjętego ubezpieczeniem, sposobu płatności, wypłacanych składek. Kupujący powinni również uzyskać informacje dotyczące całkowitego kosztu ubezpieczenia, włącznie z opłatami za porady i wykonane usługi. Sprzedający ubezpieczenia powinni być zobowiązani do podania własnych danych kontaktowych i ujawnienia wszelkich możliwych interesów będących w konflikcie z dobrem klienta.

Ponadto kraje członkowskie mogą nałożyć na pośredników ubezpieczeniowych obowiązek ujawniania wynagrodzenia, pobieranych prowizji oraz korzyści innych niż pieniężne, dodano w tekście.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedź na potrzeby klienta

Wszyscy pośrednicy ubezpieczeniowi powinni podlegać obowiązkowi rejestracji przez upoważniony do tego organ, we własnym państwie członkowskim. Osoby zajmujące się kontaktami z klientem i sprzedażą powinny zostać przeszkolone, w celu jak najlepszego zrozumienia potrzeb i wymagań klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy sprzedające ubezpieczenia powinny być ubezpieczone od odpowiedzialności zawodowej, w wysokości, co najmniej €1,250,000.

W celu ochrony klientów przed niemożnością pokrycia roszczeń lub zwrotu składki przez pośrednika ubezpieczeniowego, pośrednik powinien ustanowić fundusz gwarancyjny lub posiadać trwałą zdolność finansową w wysokości 4% sumy rocznych pobranych składek.

Zobacz również: Zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Sprzedaż wiązana i łączona

Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest wraz z inną usługą lub produktem dodatkowym jako element pakietu, klient powinien mieć możliwość zakupu poszczególnych jego części razem lub osobno, w zależności od potrzeb oraz otrzymać informacje dotyczące opłat, składek oraz ryzyka dotyczące każdego z komponentów.

Kolejne kroki

Parlament zagłosował tylko nad wprowadzonymi przez siebie poprawkami, bez głosowania legislacyjnego, w celu potwierdzenia swojej pozycji przed negocjacjami z państwami członkowskimi.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenia OC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA