REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze wprowadziłby korektę przepisów dotyczących upadłości banków hipotecznych. Zmiany mogą być pozytywne w sektorze długookresowych kredytów czy listów zastawnych, które emitują banki hipoteczne.

Zgodnie z założeniami proponuje się doprecyzowanie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze dotyczących upadłości banków hipotecznych, co wobec ogólnego charakteru obecnych regulacji uznać należy za wskazane. Na uwagę zasługuje odejście od dotychczasowej zasady, wedle której ogłoszenie upadłości banku hipotecznego nie narusza terminów zapadalności listów zastawnych. Przewiduje się przy tym odroczenie tej zapadalności o 1 rok, zaś w przypadku stosowania struktury „pass-through" - o okres przekraczający 3 lata. Wysokość odsetek i częstotliwość ich wypłaty określana ma być w warunkach emisji, z czego wnosić można, że odsetki będą mogły być naliczane od listów zastawnych także w okresie po ogłoszeniu upadłości banku hipotecznego.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

- Rozważyć należy jednak doprecyzowanie przepisu art. 92 ustęp 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, który aktualnie zezwala na naliczanie odsetek od wierzytelności zabezpieczonych wpisem w bliżej nieokreślonym rejestrze, tak by z przepisu tego jasno wynikało, że chodzi tutaj o wierzytelności wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dokument w obecnym kształcie pomija fundamentalną z punktu widzenia rozwoju banków hipotecznych i listów zastawnych kwestię dotyczącą możliwości zaliczania przez banki hipoteczne rezerw na nabyte wierzytelności kredytowe od banków uniwersalnych jako koszty uzyskania przychodów. Aktualnie obowiązujące przepisy są interpretowane w ten sposób, że możliwość rozpoznania kosztu podatkowego jest ograniczona wyłącznie wobec tzw. kredytów „własnych" banków.

Niezbędne jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą nabycie przez bank hipoteczny wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu bankowego w celu refinansowania emisji listów zastawnych jest traktowane jak udzielenie kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepewność banków hipotecznych budzi również brak jednoznacznego zwolnienia z opodatkowania transferu wierzytelności hipotecznych z banku uniwersalnego do banku hipotecznego. Aktualne przepisy ograniczają także możliwość uznawania za koszt podatkowy straty na zbyciu wierzytelności.

Zobacz: Dopuszczalna praca w niedzielę i święta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA