REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt przez Internet

Szymborska-Sutton Agata
Berenika Wyrzykowska

REKLAMA

Jedynie nieliczne banki oferują przedsiębiorcom kredyty przez Internet. Ubieganie się o kredyt on-line jest znacznym ułatwieniem, bowiem cały proces jest szybki i bez zbędnych formalności. Procedura opiera się na bankowości elektronicznej, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 200 tys. kredytu.

REKLAMA

Przedsiębiorcy potrzebują zazwyczaj szybkiego dostępu do pożyczanych  pieniędzy – szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i w związku z tym mają dużo większe szanse ma utratę płynności finansowej. Tymczasem w większości banków proces kredytowy może ciągnąć się nawet tygodniami. Tyle czasu może bowiem trwać analiza licznych dokumentów, jakie zazwyczaj musi dostarczyć przedsiębiorca starający się o kredyt: rejestracyjnych, finansowych, ewentualnie dokumentów dotyczących inwestycji oraz dokumentów związanych z zabezpieczeniem kredytu.

REKLAMA

Jak na razie niewiele banków stara się poprawić sytuację przedsiębiorców starających się o kredyt. Na rynku pojawiły się już co prawda oferty szybkiego finansowania, w których formalności zmniejszono do minimum, a cały proces kredytowy realizowany jest za pomocą bankowości elektronicznej, ale są one dostępne w zaledwie kilku bankach. Z ankiety Tax Care wynika, że kredyty przez internet dla osób prowadzących działalność gospodarczą oferują obecnie tylko Idea Bank, ING Bank Śląski i mBank.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Kredyt dla przedsiębiorców przez Internet

Źródło: Tax Care (listopad 2013), na podstawie informacji z banków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ING Banku Śląskim deklarują, że umowa dla klienta przygotowywana jest w ciągu 30 min. od złożenia przez niego wniosku w formie elektronicznej, podpisywaną w ciągu kolejnych 30 minut w systemie bankowości internetowej ING BankOnLine. Środki pojawiają się na rachunku klienta w ciągu 30 min.  od podpisania umowy (maksymalnie następnego dnia roboczego). W ING Banku Śląskim przyznają jednak, że czasami niezbędna może okazać się wizyta w oddziale.

W mBanku prowadzący działalność ma do wyboru pożyczkę dla firm, limit kredytowy w rachunku lub limit na karcie kredytowej. Wybór jednej z tych form determinuje czas, w jakim pieniądze trafiają do przedsiębiorcy. Pożyczka dla firm jest uruchamiana tego samego dnia, w którym podpisano umowę, limit kredytowy – do następnego dnia roboczego, natomiast karta kredytowa dostarczana jest pocztą, co oznacza, że trzeba na nią poczekać przynajmniej kilka dni od podpisania umowy. 

Idea Bank używa nowatorskiego narzędzia pozwalającego na analizę danych pozyskanych ze wskazanego przez przedsiębiorcę konta w dowolnym banku oraz weryfikację kredytobiorcy w rejestrach dłużników, dzięki czemu bank może bardzo szybko przeprowadzić analizę kredytową i wydać decyzję. Według Kingi Łagowskiej, PR menedżera Idea Banku, kredytobiorca dostaje wiążącą informację o swojej zdolności kredytowej w ciągu maksymalnie 3 minut, a w praktyce - w czasie ok. 30 sekund, natomiast pieniądze na konto może otrzymać jeszcze tego samego dnia. Kredytobiorca nie dostarcza też do banku żadnych zaświadczeń ani wyciągów.


W lutym 2013 r., gdy platforma została uruchomiona, za jej pośrednictwem można było zadłużyć się na maksymalnie 25 tysięcy. Bardzo dobre doświadczenia w budowie portfela kredytowego za pośrednictwem platformy spowodowały jednak, że bank podniósł kwotę dostępnego za pośrednictwem tego narzędzia finansowania do 200 tys. zł (uzyskanie maksymalnej kwoty możliwe jest pod warunkiem posiadania, obliczonej przez automat, analogicznej lub wyższej zdolności kredytowej). Narzędzie ogranicza bowiem nie tylko biurokrację po stronie klienta, ale też w samym banku, redukując znacząco liczbę komórek zaangażowanych w proces udzielenia kredytu, ale też ryzyko kredytowe. Wstępne dane, za pierwszych osiem miesięcy działania narzędzia pokazują, że odsetek kredytobiorców mających opóźnienie w spłacie raty jest dwukrotnie niższy niż w przypadku udzielonych w tym samym czasie kredytów standardową drogą. - Operacje, jakich firma dokonuje na swoim rachunku bankowym znacznie więcej mówią o sytuacji tej firmy, czyli o jej przychodach i ich regularności czy podejściu do regulowania zobowiązań, niż jakiekolwiek dokumenty - ocenia Marcin Syciński, członek zarządu Idea Banku odpowiedzialny za kontrolę ryzyka. Z platformy kredytowej Idea Banku korzysta już ponad 30 tysięcy użytkowników. Bank planuje, że w przyszłym roku będzie udzielał co trzeciego kredytu on-line.

Część pozostałych banków, w których ofercie nie ma kredytów przez Internet, także stara się otworzyć na potrzeby przedsiębiorców. Przykładowo w Banku Millennium firmy współpracujące z bankiem mają uproszczony proces ubiegania się o kredyt – bez wymogu dostarczania dokumentów finansowych. BNP Paribas Bank oferuje przyjaźniejszą procedurę uzyskiwania kredytów firmowych dla przedsiębiorców z uproszczoną księgowością – decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu 24 godz. od złożenia wniosku, a wypłata środków niezwłocznie po spełnieniu warunków uruchomienia kredytu. W przypadku jednoosobowej działalności nie są wymagane zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS o niezaleganiu (potrzebne są dowody wpłat składek i zaliczek na podatek), natomiast przedstawiciele wolnych zawodów mogą uzyskać finansowanie do 200 tys. zł na oświadczenie. Z kolei w Meritum Banku przedsiębiorca wypełnia formularz na stronie internetowej i umawia się na spotkanie z doradcą, po którym pieniądze na konto prowadzącego działalność gospodarczą powinny wpłynąć – według deklaracji banku - w ciągu dwudziestu czterech godzin.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny - nowy projekt ustawy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA