REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na 2014 r.

Monika Pązik
dotacje unijne 2014/2015
dotacje unijne 2014/2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Fundusze unijne będą wdrażane od 2014 r. z poziomu ogólnokrajowego za pomocą 8 programów przez ministrów rozwoju regionalnego, 1 programu ponadregionalnego obejmującego wyłącznie Polskę Wschodnią oraz 16 programów regionalnych, których pieniędzmi będą dysponować marszałkowie województw. Same dotacje unijne przeznaczane są na okresy siedmioletnie, które z reguły są okresami umownymi, zatem prawdopodobne rozpoczęcie programu 2014 - 2020 rozpocznie się w 2015 r.

REKLAMA

 Zobacz również: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Najważniejsze obszary rozwoju

Program rozpoczynający się w 2014 r. będzie obejmował „rozwój inteligentny”, czyli zwiększenie roli wiedzy, innowacji, kształcenia i technologii cyfrowych. Będzie również nastawiony na rozwój zrównoważony, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zwiększając konkurencyjność na rynku. Program unijny będzie ukierunkowany na rozwój i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństw Unii Europejskiej. Najważniejszym aspektem będzie podnoszeniu kwalifikacji obywateli oraz walka z ubóstwem, na która zostanie przeznaczonych co najmniej 20% środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe 60 - 80%  środków zostanie przeznaczone na priorytety inwestycyjne w wybranych obszarach województw. Wybrane priorytety będą obejmowały:

- wspieranie zatrudnienia i zwiększenie mobilności pracowników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- walkę z ubóstwem,

- inwestowanie w edukację, podnoszenie kwalifikacji,

- podnoszenie skuteczności administracji publicznej,

- nakierowanie na wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Program unijny 2014 zakłada większą ilość programów operacyjnych, które będę znacznie wyspecjalizowane. Założeniem programu jest lepsze rozporządzanie i rozliczanie środków unijnych. Fundusze planują rozszerzenie pomocy na różne województwa, głównie z sektora wschodniego. Jednakże programy będą również poszukiwały obszarów wymagających specjalnego wsparcia.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dotacje dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy otrzymują fundusze w postaci dotacji unijnych. Program 2014 - 2020 zakłada istotną zmianę. Projekty nie będą już dotowane, bowiem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje nowy model przyznawania funduszy poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach w formie instrumentów zwrotnych. Takie działanie nastawione jest na eliminowanie marnotrawienia środków unijnych na projekty, które mogą nie zostać zrealizowane. Wprowadzenie takiego rozwiązania zagwarantuje przydzielanie środków większej liczbie przedsiębiorców. Spłacanie pożyczek spowoduje, ze pożyczone fundusze będą w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym i będą mogły wspomagać następne przedsiębiorstwa. Od 2014 r. może być znacznie trudniej uzyskać środki na remonty i budowę nowych dróg, ale pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach.

 Zadaj pytanie na forum: Forum Moja Firma - Dotacje

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA