REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na 2014 r.

Monika Pązik
dotacje unijne 2014/2015
dotacje unijne 2014/2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Fundusze unijne będą wdrażane od 2014 r. z poziomu ogólnokrajowego za pomocą 8 programów przez ministrów rozwoju regionalnego, 1 programu ponadregionalnego obejmującego wyłącznie Polskę Wschodnią oraz 16 programów regionalnych, których pieniędzmi będą dysponować marszałkowie województw. Same dotacje unijne przeznaczane są na okresy siedmioletnie, które z reguły są okresami umownymi, zatem prawdopodobne rozpoczęcie programu 2014 - 2020 rozpocznie się w 2015 r.

REKLAMA

 Zobacz również: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Najważniejsze obszary rozwoju

Program rozpoczynający się w 2014 r. będzie obejmował „rozwój inteligentny”, czyli zwiększenie roli wiedzy, innowacji, kształcenia i technologii cyfrowych. Będzie również nastawiony na rozwój zrównoważony, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zwiększając konkurencyjność na rynku. Program unijny będzie ukierunkowany na rozwój i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństw Unii Europejskiej. Najważniejszym aspektem będzie podnoszeniu kwalifikacji obywateli oraz walka z ubóstwem, na która zostanie przeznaczonych co najmniej 20% środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe 60 - 80%  środków zostanie przeznaczone na priorytety inwestycyjne w wybranych obszarach województw. Wybrane priorytety będą obejmowały:

- wspieranie zatrudnienia i zwiększenie mobilności pracowników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- walkę z ubóstwem,

- inwestowanie w edukację, podnoszenie kwalifikacji,

- podnoszenie skuteczności administracji publicznej,

- nakierowanie na wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Program unijny 2014 zakłada większą ilość programów operacyjnych, które będę znacznie wyspecjalizowane. Założeniem programu jest lepsze rozporządzanie i rozliczanie środków unijnych. Fundusze planują rozszerzenie pomocy na różne województwa, głównie z sektora wschodniego. Jednakże programy będą również poszukiwały obszarów wymagających specjalnego wsparcia.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dotacje dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy otrzymują fundusze w postaci dotacji unijnych. Program 2014 - 2020 zakłada istotną zmianę. Projekty nie będą już dotowane, bowiem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje nowy model przyznawania funduszy poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach w formie instrumentów zwrotnych. Takie działanie nastawione jest na eliminowanie marnotrawienia środków unijnych na projekty, które mogą nie zostać zrealizowane. Wprowadzenie takiego rozwiązania zagwarantuje przydzielanie środków większej liczbie przedsiębiorców. Spłacanie pożyczek spowoduje, ze pożyczone fundusze będą w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym i będą mogły wspomagać następne przedsiębiorstwa. Od 2014 r. może być znacznie trudniej uzyskać środki na remonty i budowę nowych dróg, ale pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach.

 Zadaj pytanie na forum: Forum Moja Firma - Dotacje

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA