REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na 2014 r.

Monika Pązik
dotacje unijne 2014/2015
dotacje unijne 2014/2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Fundusze unijne będą wdrażane od 2014 r. z poziomu ogólnokrajowego za pomocą 8 programów przez ministrów rozwoju regionalnego, 1 programu ponadregionalnego obejmującego wyłącznie Polskę Wschodnią oraz 16 programów regionalnych, których pieniędzmi będą dysponować marszałkowie województw. Same dotacje unijne przeznaczane są na okresy siedmioletnie, które z reguły są okresami umownymi, zatem prawdopodobne rozpoczęcie programu 2014 - 2020 rozpocznie się w 2015 r.

REKLAMA

 Zobacz również: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Najważniejsze obszary rozwoju

Program rozpoczynający się w 2014 r. będzie obejmował „rozwój inteligentny”, czyli zwiększenie roli wiedzy, innowacji, kształcenia i technologii cyfrowych. Będzie również nastawiony na rozwój zrównoważony, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zwiększając konkurencyjność na rynku. Program unijny będzie ukierunkowany na rozwój i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństw Unii Europejskiej. Najważniejszym aspektem będzie podnoszeniu kwalifikacji obywateli oraz walka z ubóstwem, na która zostanie przeznaczonych co najmniej 20% środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe 60 - 80%  środków zostanie przeznaczone na priorytety inwestycyjne w wybranych obszarach województw. Wybrane priorytety będą obejmowały:

- wspieranie zatrudnienia i zwiększenie mobilności pracowników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- walkę z ubóstwem,

- inwestowanie w edukację, podnoszenie kwalifikacji,

- podnoszenie skuteczności administracji publicznej,

- nakierowanie na wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Program unijny 2014 zakłada większą ilość programów operacyjnych, które będę znacznie wyspecjalizowane. Założeniem programu jest lepsze rozporządzanie i rozliczanie środków unijnych. Fundusze planują rozszerzenie pomocy na różne województwa, głównie z sektora wschodniego. Jednakże programy będą również poszukiwały obszarów wymagających specjalnego wsparcia.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dotacje dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy otrzymują fundusze w postaci dotacji unijnych. Program 2014 - 2020 zakłada istotną zmianę. Projekty nie będą już dotowane, bowiem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje nowy model przyznawania funduszy poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach w formie instrumentów zwrotnych. Takie działanie nastawione jest na eliminowanie marnotrawienia środków unijnych na projekty, które mogą nie zostać zrealizowane. Wprowadzenie takiego rozwiązania zagwarantuje przydzielanie środków większej liczbie przedsiębiorców. Spłacanie pożyczek spowoduje, ze pożyczone fundusze będą w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym i będą mogły wspomagać następne przedsiębiorstwa. Od 2014 r. może być znacznie trudniej uzyskać środki na remonty i budowę nowych dróg, ale pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach.

 Zadaj pytanie na forum: Forum Moja Firma - Dotacje

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA