REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na 2014 r.

Monika Pązik
dotacje unijne 2014/2015
dotacje unijne 2014/2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Fundusze unijne będą wdrażane od 2014 r. z poziomu ogólnokrajowego za pomocą 8 programów przez ministrów rozwoju regionalnego, 1 programu ponadregionalnego obejmującego wyłącznie Polskę Wschodnią oraz 16 programów regionalnych, których pieniędzmi będą dysponować marszałkowie województw. Same dotacje unijne przeznaczane są na okresy siedmioletnie, które z reguły są okresami umownymi, zatem prawdopodobne rozpoczęcie programu 2014 - 2020 rozpocznie się w 2015 r.

REKLAMA

 Zobacz również: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Najważniejsze obszary rozwoju

Program rozpoczynający się w 2014 r. będzie obejmował „rozwój inteligentny”, czyli zwiększenie roli wiedzy, innowacji, kształcenia i technologii cyfrowych. Będzie również nastawiony na rozwój zrównoważony, aby bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby zwiększając konkurencyjność na rynku. Program unijny będzie ukierunkowany na rozwój i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństw Unii Europejskiej. Najważniejszym aspektem będzie podnoszeniu kwalifikacji obywateli oraz walka z ubóstwem, na która zostanie przeznaczonych co najmniej 20% środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe 60 - 80%  środków zostanie przeznaczone na priorytety inwestycyjne w wybranych obszarach województw. Wybrane priorytety będą obejmowały:

- wspieranie zatrudnienia i zwiększenie mobilności pracowników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- walkę z ubóstwem,

- inwestowanie w edukację, podnoszenie kwalifikacji,

- podnoszenie skuteczności administracji publicznej,

- nakierowanie na wzmocnienie potencjału instytucjonalnego.

Program unijny 2014 zakłada większą ilość programów operacyjnych, które będę znacznie wyspecjalizowane. Założeniem programu jest lepsze rozporządzanie i rozliczanie środków unijnych. Fundusze planują rozszerzenie pomocy na różne województwa, głównie z sektora wschodniego. Jednakże programy będą również poszukiwały obszarów wymagających specjalnego wsparcia.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dotacje dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy otrzymują fundusze w postaci dotacji unijnych. Program 2014 - 2020 zakłada istotną zmianę. Projekty nie będą już dotowane, bowiem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje nowy model przyznawania funduszy poprzez zaciąganie pożyczek na korzystnych warunkach w formie instrumentów zwrotnych. Takie działanie nastawione jest na eliminowanie marnotrawienia środków unijnych na projekty, które mogą nie zostać zrealizowane. Wprowadzenie takiego rozwiązania zagwarantuje przydzielanie środków większej liczbie przedsiębiorców. Spłacanie pożyczek spowoduje, ze pożyczone fundusze będą w dalszym ciągu w obrocie gospodarczym i będą mogły wspomagać następne przedsiębiorstwa. Od 2014 r. może być znacznie trudniej uzyskać środki na remonty i budowę nowych dróg, ale pożyczki będą udzielane na bardziej preferencyjnych warunkach.

 Zadaj pytanie na forum: Forum Moja Firma - Dotacje

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA