Kategorie

Doradcy szykują się do walki o unijne dotacje dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski
Kilkadziesiąt firm doradczych specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Skorzystanie z ich usług może pomóc przedsiębiorcy uzyskać dotację. W latach 2004-2006 najskuteczniejsze były Faber Consulting i Ernst & Young.
Najlepsze firmy doradcze w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z sygnałów docierających z urzędów, które będą zajmowały się rozdysponowywaniem funduszy unijnych z puli na lata 2007-2013, wynika, że w I kwartale 2008 r. nastąpi uruchomienie pierwszych konkursów. Proces aplikowania rozpoczyna się wcześniej. Żeby złożyć dobry wniosek, przedsiębiorcy bardzo często sięgają po pomoc firm doradczych specjalizujących się w tematyce funduszy unijnych.

Unijny outsourcing

- Lepiej korzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, by nie tracić czasu na robienie tego, na czym się nie znamy - uważa Marek Szymański, redaktor naczelny dwumiesięcznika Fundusze Europejskie.

Natomiast Przemysław Sulich, prezes firmy doradczej A1 Europe ocenia, że w przypadku mniejszych projektów o wartości poniżej 200-300 tys. zł lepiej samemu przygotować projekt niż angażować do tego konsultantów.

Reklama

- Należy pamiętać, że firmy doradcze nie tylko zajmują się pisaniem wniosków, ale także mogą sprawdzić przygotowane dokumenty czy też po prostu przeszkolić przedsiębiorcę albo pracowników na temat funduszy unijnych - dodaje Przemysław Sulich.

Korzystanie z pomocy firm doradczych nie wiąże się już z takim ryzykiem, jakie miało miejsce tuż po przystąpieniu Polski do UE. Wówczas to na fali entuzjazmu wywołanego dostępem do unijnych funduszy pojawiło się mnóstwo mało kompetentnych podmiotów oferujących pomoc przedsiębiorcom, zainteresowanych tylko i wyłącznie łatwym zarobkiem.

- Ich przedstawiciele obiecywali złote góry. Efekt był taki, że składali dużą liczbę projektów, skazanych z góry na porażkę, często zapominając nawet o wpisaniu właściwej nazwy potencjalnego beneficjenta - mówi GP osoba, która w tym czasie oceniała wnioski o wsparcie dla firm.

Od tego czasu na rynku widać coraz większą stabilizację. Do Polski weszli czołowi zachodnioeuropejscy gracze na rynku doradztwa (np. debiutujący dziś na rynku New Connect Efficom, Accreo Taxand, PNO Consultants), a i rodzime firmy mają już pozycję.

- Na rynku działają także mniejsi i indywidualni doradcy, którzy fachowością nie ustępują gigantom. Prowadząc mniej projektów, mogą poświęcić więcej czasów klientom - mówi Marek Szymański.

Zbliżający się rok będzie dla branży firm doradczych tekstem walki o klienta. Na rynkach państw Europy Zachodniej działa tylko po kilka podmiotów. Takiej samej konsolidacji można spodziewać się także w Polsce. Na konkurencji między firmami doradczymi skorzystają klienci, którzy mniej zapłacą za ich usługi.

Doradztwo kosztuje

Reklama

Specjaliści od funduszy unijnych pobierają różne wynagrodzenia. W przypadku bardzo dużych i skomplikowanych projektów inwestycyjnych mogą one przekroczyć nawet 100 tys. zł. Jednak przy przedsięwzięciach wartych kilka milionów złotych przygotowanie projektu kosztuje 10-18 tys. zł.

- Z badań przeprowadzonych przez resort rozwoju regionalnego wynika, że koszty przygotowania projektu są takie same, niezależnie od tego, czy korzystamy z usług firm doradczych czy też robią to pracownicy - mówi Przemysław Sulich.

Dodaje, że w przypadku skorzystania z pracowników często trwa to dłużej i nie ma gwarancji pozyskania środków unijnych.

Banki także pomogą

Usługi doradcze prowadzą także banki czy też firmy leasingowe. Tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej instytucje finansowe przygotowały swoje kadry w zakresie doradztwa unijnego. Banki pełnią ważną rolę w procesie pozyskiwania środków unijnych, bowiem udzielają kredytów na planowane inwestycje. W ten sposób przedsiębiorcy finansują koszty projektu, które później są refundowane z funduszy unijnych. Często zdarza się, że w ten sposób jest finansowany także tzw. wkład własny. Podobnie jest w przypadku leasingu.

- Sektor bankowy dysponuje około 10 tys. wykwalifikowanych pracowników w zakresie doradztwa unijnego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jednak banki i firmy leasingowe nie są w stanie przeprowadzić beneficjenta przez całą procedurę ubiegania się o dotacje unijne.

- Współpracują w zakresie przygotowywania projektów z firmami doradczymi i często mają listy podmiotów, do których mają zaufanie. To może być jeden z wyznaczników fachowości firm doradczych - mówi Marek Szymański.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Informację o unijnych dotacjach można uzyskać w urzędach odpowiedzialnych za przeprowadzenie konkursów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz część urzędów marszałkowskich prowadzi telefoniczne infolinie. W przyszłym roku ma także powstać około 200 regionalnych punktów, informujących o możliwości skorzystanie z funduszy unijnych. Co prawda nie napiszą one wniosków o dotacje, lecz będzie można w nich np. zweryfikować, do którego konkursu przedsiębiorca powinien sie przygotowywać. Jak wynika z planów resortu rozwoju regionalnego 150 punktów powstanie przy PARP, natomiast reszta przy urzędach marszałkowskich.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

GP RADZI

Mam małą firmę produkcyjną i chciałbym skorzystać z unijnej dotacji. Czy rzeczywiście warto korzystać z usług firm doradczych?

Tak

Pozyskanie dotacji unijnej, przeprowadzenie realizacji i rozliczenie inwestycji to proces skomplikowany i długotrwały. Jeśli przedsiębiorstwo planuje przeprowadzenie inwestycji przy współudziale unijnego finansowania, to korzystanie z pomocy doradców może być pomocne. Firmy doradcze nie tylko odpowiedzą na pytanie, czy dany projekt ma szansę uzyskać wsparcie (często robią to za darmo za pomocą formularzy na swoich stronach internetowych), ale także pomogą w skonstruowaniu projektu pod kątem spełnienia kryteriów oceny. Największe firmy pomogą także przedsiębiorcy w zidentyfikowaniu obszarów inwestycyjnych pod kątem możliwości uzyskania unijnego wsparcia.

Zgłosiłem się do jednej z firm doradczych, a ta zgodziła się przygotować wniosek o dotację dla mojej inwestycji. Zażądała jednak zapłaty z góry. Czy powinienem zapłacić?

Nie

Należy unikać firm doradczych czy doradców, którzy chcą z góry pieniądze za swoją pracę (np. za wypełnienie wniosku). Powoli standardem na rynku staje się praca na zasadach success fee, czyli wynagrodzenie jest pobierane tylko w sytuacji uzyskania dotacji. Jego wysokość jest różnie ustalana. W zależności od wielkości firmy, jest to opłata stała lub też procent od uzyskanej dotacji. To powoduje, że duże firmy doradcze mogą nie być zainteresowane małymi projektami. W przypadku indywidualnych doradców, którzy nie mogą pozwolić sobie na odebranie wynagrodzenie w przyszłości, wyjściem może być zatrudnienie ich w firmie na przykład w oparciu o umowę zlecenia.

Firma doradcza radzi mi, bym skorzystał z ich usług nie tylko na przygotowanie wniosku, ale także podczas realizacji i rozliczania projektu. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Tak

Pełnej opieki nad projektem, czyli od fazy określania możliwości uzyskania dotacji po rozliczenie inwestycji i uzyskanie refundacji - nie gwarantują wszystkie firmy doradcze na rynku. Jednak jeśli przedsiębiorca będzie miał taką możliwość, to jest to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć. Jego minusem są koszty, bo są one większe niż w przypadku doradztwa tylko podczas przygotowywania wniosku na potrzeby konkursu o dotacje. Natomiast przedsiębiorca zyskuje pewność, że na etapie realizacji i rozliczenia projektu nie popełni żadnych błędów, które mogą skutkować - w sytuacjach ekstremalnych - nawet utratą dofinansowania z funduszy unijnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?