Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy szykują się do walki o unijne dotacje dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski
Kilkadziesiąt firm doradczych specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Skorzystanie z ich usług może pomóc przedsiębiorcy uzyskać dotację. W latach 2004-2006 najskuteczniejsze były Faber Consulting i Ernst & Young.
Najlepsze firmy doradcze w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z sygnałów docierających z urzędów, które będą zajmowały się rozdysponowywaniem funduszy unijnych z puli na lata 2007-2013, wynika, że w I kwartale 2008 r. nastąpi uruchomienie pierwszych konkursów. Proces aplikowania rozpoczyna się wcześniej. Żeby złożyć dobry wniosek, przedsiębiorcy bardzo często sięgają po pomoc firm doradczych specjalizujących się w tematyce funduszy unijnych.

Unijny outsourcing

- Lepiej korzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, by nie tracić czasu na robienie tego, na czym się nie znamy - uważa Marek Szymański, redaktor naczelny dwumiesięcznika Fundusze Europejskie.

Natomiast Przemysław Sulich, prezes firmy doradczej A1 Europe ocenia, że w przypadku mniejszych projektów o wartości poniżej 200-300 tys. zł lepiej samemu przygotować projekt niż angażować do tego konsultantów.

- Należy pamiętać, że firmy doradcze nie tylko zajmują się pisaniem wniosków, ale także mogą sprawdzić przygotowane dokumenty czy też po prostu przeszkolić przedsiębiorcę albo pracowników na temat funduszy unijnych - dodaje Przemysław Sulich.

Korzystanie z pomocy firm doradczych nie wiąże się już z takim ryzykiem, jakie miało miejsce tuż po przystąpieniu Polski do UE. Wówczas to na fali entuzjazmu wywołanego dostępem do unijnych funduszy pojawiło się mnóstwo mało kompetentnych podmiotów oferujących pomoc przedsiębiorcom, zainteresowanych tylko i wyłącznie łatwym zarobkiem.

- Ich przedstawiciele obiecywali złote góry. Efekt był taki, że składali dużą liczbę projektów, skazanych z góry na porażkę, często zapominając nawet o wpisaniu właściwej nazwy potencjalnego beneficjenta - mówi GP osoba, która w tym czasie oceniała wnioski o wsparcie dla firm.

Od tego czasu na rynku widać coraz większą stabilizację. Do Polski weszli czołowi zachodnioeuropejscy gracze na rynku doradztwa (np. debiutujący dziś na rynku New Connect Efficom, Accreo Taxand, PNO Consultants), a i rodzime firmy mają już pozycję.

- Na rynku działają także mniejsi i indywidualni doradcy, którzy fachowością nie ustępują gigantom. Prowadząc mniej projektów, mogą poświęcić więcej czasów klientom - mówi Marek Szymański.

Zbliżający się rok będzie dla branży firm doradczych tekstem walki o klienta. Na rynkach państw Europy Zachodniej działa tylko po kilka podmiotów. Takiej samej konsolidacji można spodziewać się także w Polsce. Na konkurencji między firmami doradczymi skorzystają klienci, którzy mniej zapłacą za ich usługi.

Doradztwo kosztuje

Specjaliści od funduszy unijnych pobierają różne wynagrodzenia. W przypadku bardzo dużych i skomplikowanych projektów inwestycyjnych mogą one przekroczyć nawet 100 tys. zł. Jednak przy przedsięwzięciach wartych kilka milionów złotych przygotowanie projektu kosztuje 10-18 tys. zł.

- Z badań przeprowadzonych przez resort rozwoju regionalnego wynika, że koszty przygotowania projektu są takie same, niezależnie od tego, czy korzystamy z usług firm doradczych czy też robią to pracownicy - mówi Przemysław Sulich.

Dodaje, że w przypadku skorzystania z pracowników często trwa to dłużej i nie ma gwarancji pozyskania środków unijnych.

Banki także pomogą

Usługi doradcze prowadzą także banki czy też firmy leasingowe. Tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej instytucje finansowe przygotowały swoje kadry w zakresie doradztwa unijnego. Banki pełnią ważną rolę w procesie pozyskiwania środków unijnych, bowiem udzielają kredytów na planowane inwestycje. W ten sposób przedsiębiorcy finansują koszty projektu, które później są refundowane z funduszy unijnych. Często zdarza się, że w ten sposób jest finansowany także tzw. wkład własny. Podobnie jest w przypadku leasingu.

- Sektor bankowy dysponuje około 10 tys. wykwalifikowanych pracowników w zakresie doradztwa unijnego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jednak banki i firmy leasingowe nie są w stanie przeprowadzić beneficjenta przez całą procedurę ubiegania się o dotacje unijne.

- Współpracują w zakresie przygotowywania projektów z firmami doradczymi i często mają listy podmiotów, do których mają zaufanie. To może być jeden z wyznaczników fachowości firm doradczych - mówi Marek Szymański.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Informację o unijnych dotacjach można uzyskać w urzędach odpowiedzialnych za przeprowadzenie konkursów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz część urzędów marszałkowskich prowadzi telefoniczne infolinie. W przyszłym roku ma także powstać około 200 regionalnych punktów, informujących o możliwości skorzystanie z funduszy unijnych. Co prawda nie napiszą one wniosków o dotacje, lecz będzie można w nich np. zweryfikować, do którego konkursu przedsiębiorca powinien sie przygotowywać. Jak wynika z planów resortu rozwoju regionalnego 150 punktów powstanie przy PARP, natomiast reszta przy urzędach marszałkowskich.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

GP RADZI

Mam małą firmę produkcyjną i chciałbym skorzystać z unijnej dotacji. Czy rzeczywiście warto korzystać z usług firm doradczych?

Tak

Pozyskanie dotacji unijnej, przeprowadzenie realizacji i rozliczenie inwestycji to proces skomplikowany i długotrwały. Jeśli przedsiębiorstwo planuje przeprowadzenie inwestycji przy współudziale unijnego finansowania, to korzystanie z pomocy doradców może być pomocne. Firmy doradcze nie tylko odpowiedzą na pytanie, czy dany projekt ma szansę uzyskać wsparcie (często robią to za darmo za pomocą formularzy na swoich stronach internetowych), ale także pomogą w skonstruowaniu projektu pod kątem spełnienia kryteriów oceny. Największe firmy pomogą także przedsiębiorcy w zidentyfikowaniu obszarów inwestycyjnych pod kątem możliwości uzyskania unijnego wsparcia.

Zgłosiłem się do jednej z firm doradczych, a ta zgodziła się przygotować wniosek o dotację dla mojej inwestycji. Zażądała jednak zapłaty z góry. Czy powinienem zapłacić?

Nie

Należy unikać firm doradczych czy doradców, którzy chcą z góry pieniądze za swoją pracę (np. za wypełnienie wniosku). Powoli standardem na rynku staje się praca na zasadach success fee, czyli wynagrodzenie jest pobierane tylko w sytuacji uzyskania dotacji. Jego wysokość jest różnie ustalana. W zależności od wielkości firmy, jest to opłata stała lub też procent od uzyskanej dotacji. To powoduje, że duże firmy doradcze mogą nie być zainteresowane małymi projektami. W przypadku indywidualnych doradców, którzy nie mogą pozwolić sobie na odebranie wynagrodzenie w przyszłości, wyjściem może być zatrudnienie ich w firmie na przykład w oparciu o umowę zlecenia.

Firma doradcza radzi mi, bym skorzystał z ich usług nie tylko na przygotowanie wniosku, ale także podczas realizacji i rozliczania projektu. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Tak

Pełnej opieki nad projektem, czyli od fazy określania możliwości uzyskania dotacji po rozliczenie inwestycji i uzyskanie refundacji - nie gwarantują wszystkie firmy doradcze na rynku. Jednak jeśli przedsiębiorca będzie miał taką możliwość, to jest to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć. Jego minusem są koszty, bo są one większe niż w przypadku doradztwa tylko podczas przygotowywania wniosku na potrzeby konkursu o dotacje. Natomiast przedsiębiorca zyskuje pewność, że na etapie realizacji i rozliczenia projektu nie popełni żadnych błędów, które mogą skutkować - w sytuacjach ekstremalnych - nawet utratą dofinansowania z funduszy unijnych.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Najważniejsze języki świata - teraz i w przyszłości
  O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie? Jakie języki będą dominować w 2050 roku?
  Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?
  W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Likwidacja spółki jawnej
  Likwidacja spółki jawnej jest procesem skomplikowanym i wymagającym przygotowania wielu dokumentów, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże Ci tego uniknąć!
  Biurowce na rynkach regionalnych – analiza rynku
  W pierwszym półroczu br. popyt na biura w największych miastach regionalnych w kraju był większy niż w całym 2021 roku. Także aktywa biurowe w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów
  Rynek paliw – UOKiK nie potwierdza opinii o zawyżaniu marż
  Wzrost cen na stacjach benzynowych oraz liczne skargi skłoniły prezesa UOKiK do przeanalizowania rynku poda kątem niedozwolonych praktyk
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów