Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej
REKLAMA
Proces pozyskiwania dotacji nie jest tak skomplikowany jak może się wydawać. Można go podzielić na pięć etapów:
REKLAMA
1. Określenie celu.
Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku o dotację z Unii Europejskiej konieczne jest określenie celu, na jaki mają zostać przeznaczone pozyskane środki. Należy wyznaczyć sobie dziedzinę, w której chce się rozwijać swoją działalność lub doskonalić się. Szczegółowe określenie celu, a także korzyści jakie ma przynieść dotacja jest początkiem drogi do pozyskania środków.
Ważny jest wybór zakresu przestrzennego oraz czasowego projektu. Warto zastanowić się czy projekt ma być realizowany na terenie całej Polski czy też ma obejmować swoim zasięgiem województwo, powiat, gminę. Konieczne jest również sprecyzowanie czy projekt będzie realizowany przez miesiąc, kwartał itd.
2. Znalezienie programu operacyjnego, priorytetu, działania.
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego w ramach, którego chce się uzyskać dofinansowanie. Konieczne jest dopasowanie programu w taki sposób, aby wybrane w ramach niego działanie sprostało naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim przyczyniło się do osiągnięcia zamierzonego celu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy znajdujemy się wśród grupy beneficjentów, którzy mogą wziąć udział w wybranym konkursie. Lista ze szczegółowym opisem programów operacyjnych jest dostępna na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.
Warto skorzystać z wyszukiwarek np. :
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
3. Znalezienie konkursu.
Następnym etapem jest znalezienie odpowiedniego podmiotu, który ogłosi konkurs w ramach wybranego działania. Należy sprawdzić terminy naboru wniosków oraz sposób i miejsce złożenia. Konkursy można odnaleźć na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, urzędów miast, wojewodów, stowarzyszeń, organizacji, fundacji. Warto zatem śledzić instytucje znajdujące się na interesującym nas obszarze.
Stanowczo zapoznaj się z wymogami jakie stawia instytucja ogłaszająca nabór wniosków oraz z wymaganymi dokumentami.
4. Złożenie wniosku.
REKLAMA
Aby złożyć wniosek konieczne jest wypełnienie stosownego formularza. Jest on dostępny na stronie odpowiedniego programu operacyjnego. Każdy wzór wniosku posiada instrukcję wypełnienia, z której warto skorzystać zwłaszcza, gdy po raz pierwszy występuje się z wnioskiem o dofinansowanie. Najczęściej wersję elektroniczną wniosku można przygotować za pomocą generatora, który zwykle jest dostępny w Internecie. Należy także zwrócić uwagę na wymagane załączniki.
Warto dodać, iż pozyskiwaniem dotacji zajmują się również firmy konsultingowe. Zapewniają one kompleksową obsługę przy pozyskiwaniu funduszy ze środków europejskich. Działalność firm doradczych nie ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku, często w swojej ofercie mają także usługi związane z monitorowaniem realizacji umowy czy też rozliczaniem projektu.
5. Czas oczekiwania.
Po złożeniu wniosku zostaje on poddany ocenie formalnej oraz merytorycznej. Zanim wniosek przejdzie do oceny merytorycznej najpierw musi spełnić wymogi formalne. Maksymalny czas dokonania oceny to 3 miesiące. W przypadku pozytywnej weryfikacji można przygotować się do podpisania umowy o dofinansowanie.
Aby mieć pewność otrzymania środków musisz spełnić wszystkie obowiązki, które zostały określone w umowie.
Najważniejsze pojęcia:
beneficjent - osoba, instytucja lub grupa społeczna, do której skierowana jest pomoc w ramach projektu lub programu i która uzyskała z tego tytułu korzyści
cross-financing - odstępstwo od zasady finansowania programów operacyjnych przez tylko jeden fundusz (maksymalnie kwotą takiego dofinansowania można objąć 10 % wydatków, w szczególnych przypadkach do 15 %)
grant - w polityce regionalnej UE jest to bezpośrednie wsparcie beneficjenta w formie bezzwrotnego finansowania lub współfinansowania przedstawionego przez niego projektu lub programu
REKLAMA
wydatki kwalifikowane - są to koszty poniesione przy prowadzenia projektu, które podlegają refundacji w ramach przyznanego dofinansowania, maksymalnie refundacji podlega 85 % wartości całego projektu (dot. perspektywy na lata 2007-2013); w przypadku nie określenia w/w wydatków zastosowanie ma załącznik do Rozporządzenia NR 448/2004 Komisji Europejskiej (KE)
zasada n+2 (n+3) - jeżeli zobowiązanie budżetowe KE w roku n nie zostanie wykorzystane do końca roku n plus 2 lata w postaci wniosków o płatność ze strony instytucji płatniczej , to kwota wynikająca z różnicy między kwotą zobowiązania a kwotą wniosków o płatność zostaje anulowana; w krajach, które wstąpiły do UE 1 maja 2004 r. rozszerzono regułę n+2 o jeden rok (reguła n+3)
Katarzyna Florkowska, Portal Doradca-UE
REKLAMA
REKLAMA