REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej

Katarzyna Florkowska

REKLAMA

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, jednak z unijnej pomocy korzystała już wcześniej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców pragnie rozwijać swoje firmy. Często głowią się nad tym jak zminimalizować koszty inwestycji. Pomocne okazują się fundusze europejskie. Wtedy jednak pojawia się pytanie: co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Proces pozyskiwania dotacji nie jest tak skomplikowany jak może się wydawać. Można go podzielić na pięć etapów:

REKLAMA


1. Określenie celu.


Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku o dotację z Unii Europejskiej konieczne jest określenie celu, na jaki mają zostać przeznaczone pozyskane środki.  Należy wyznaczyć sobie dziedzinę, w której chce się rozwijać swoją działalność lub doskonalić się. Szczegółowe określenie celu, a także korzyści jakie ma przynieść dotacja jest początkiem drogi do pozyskania środków.


Ważny jest wybór zakresu przestrzennego oraz czasowego projektu. Warto zastanowić się czy projekt ma być realizowany na terenie całej Polski czy też ma obejmować swoim zasięgiem województwo, powiat, gminę. Konieczne jest również sprecyzowanie czy projekt będzie realizowany przez miesiąc, kwartał itd.


2. Znalezienie programu operacyjnego, priorytetu, działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego w ramach, którego chce się uzyskać dofinansowanie. Konieczne jest dopasowanie programu w taki sposób, aby wybrane w ramach niego działanie sprostało naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim przyczyniło się do osiągnięcia zamierzonego celu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy znajdujemy się wśród grupy beneficjentów, którzy mogą wziąć udział w wybranym konkursie. Lista ze szczegółowym opisem  programów operacyjnych jest dostępna na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.


Warto skorzystać z wyszukiwarek np. :


http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/


http://doradca-ue.pl/


3. Znalezienie konkursu.


Następnym etapem jest znalezienie odpowiedniego podmiotu, który ogłosi konkurs w ramach wybranego działania. Należy sprawdzić terminy naboru wniosków oraz sposób i miejsce złożenia. Konkursy można odnaleźć na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, urzędów miast, wojewodów, stowarzyszeń, organizacji, fundacji. Warto zatem śledzić instytucje znajdujące się na interesującym nas obszarze.


Stanowczo zapoznaj się z wymogami jakie stawia instytucja ogłaszająca nabór wniosków oraz  z wymaganymi dokumentami.


4. Złożenie wniosku.

REKLAMA


Aby złożyć wniosek konieczne jest wypełnienie stosownego formularza. Jest on dostępny na stronie odpowiedniego programu operacyjnego. Każdy wzór wniosku posiada instrukcję wypełnienia, z której warto skorzystać zwłaszcza, gdy po raz pierwszy występuje się z wnioskiem o dofinansowanie. Najczęściej wersję elektroniczną wniosku można przygotować za pomocą generatora, który zwykle jest dostępny w Internecie. Należy także zwrócić uwagę na wymagane załączniki.


Warto dodać, iż pozyskiwaniem dotacji zajmują się również firmy konsultingowe. Zapewniają one kompleksową obsługę przy pozyskiwaniu funduszy ze środków europejskich. Działalność firm doradczych nie ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku, często w swojej ofercie mają także usługi związane z monitorowaniem realizacji umowy czy też rozliczaniem projektu.


5. Czas oczekiwania.


Po złożeniu wniosku zostaje on poddany ocenie formalnej oraz merytorycznej. Zanim wniosek przejdzie do oceny merytorycznej najpierw musi spełnić wymogi formalne. Maksymalny czas dokonania oceny to 3 miesiące. W przypadku pozytywnej weryfikacji  można przygotować się do podpisania umowy o dofinansowanie.


Aby mieć pewność otrzymania środków musisz spełnić wszystkie obowiązki, które zostały określone w umowie.


Najważniejsze pojęcia:


beneficjent - osoba, instytucja lub grupa społeczna, do której skierowana jest pomoc w ramach projektu lub programu i która uzyskała z tego tytułu korzyści


cross-financing - odstępstwo od zasady finansowania programów operacyjnych przez tylko jeden fundusz (maksymalnie kwotą takiego dofinansowania można objąć 10 % wydatków, w szczególnych przypadkach do 15 %)


grant - w polityce regionalnej UE jest to bezpośrednie wsparcie beneficjenta w formie bezzwrotnego finansowania lub współfinansowania przedstawionego przez niego projektu lub programu

REKLAMA


wydatki kwalifikowane - są to koszty poniesione przy prowadzenia projektu, które podlegają refundacji w ramach przyznanego dofinansowania, maksymalnie refundacji podlega 85 % wartości całego projektu (dot. perspektywy na lata 2007-2013); w przypadku nie określenia w/w wydatków zastosowanie ma załącznik do Rozporządzenia NR 448/2004 Komisji Europejskiej (KE)


zasada n+2 (n+3) - jeżeli zobowiązanie budżetowe KE  w roku n nie zostanie wykorzystane do końca roku n plus 2 lata w postaci wniosków o płatność ze strony instytucji płatniczej , to kwota wynikająca z różnicy między kwotą zobowiązania a kwotą wniosków o płatność zostaje anulowana; w krajach, które wstąpiły do UE  1 maja 2004 r. rozszerzono regułę n+2 o jeden rok (reguła n+3)


Katarzyna Florkowska, Portal Doradca-UE

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA