REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Florkowska

REKLAMA

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, jednak z unijnej pomocy korzystała już wcześniej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców pragnie rozwijać swoje firmy. Często głowią się nad tym jak zminimalizować koszty inwestycji. Pomocne okazują się fundusze europejskie. Wtedy jednak pojawia się pytanie: co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Proces pozyskiwania dotacji nie jest tak skomplikowany jak może się wydawać. Można go podzielić na pięć etapów:

REKLAMA


1. Określenie celu.


Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku o dotację z Unii Europejskiej konieczne jest określenie celu, na jaki mają zostać przeznaczone pozyskane środki.  Należy wyznaczyć sobie dziedzinę, w której chce się rozwijać swoją działalność lub doskonalić się. Szczegółowe określenie celu, a także korzyści jakie ma przynieść dotacja jest początkiem drogi do pozyskania środków.


Ważny jest wybór zakresu przestrzennego oraz czasowego projektu. Warto zastanowić się czy projekt ma być realizowany na terenie całej Polski czy też ma obejmować swoim zasięgiem województwo, powiat, gminę. Konieczne jest również sprecyzowanie czy projekt będzie realizowany przez miesiąc, kwartał itd.


2. Znalezienie programu operacyjnego, priorytetu, działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego w ramach, którego chce się uzyskać dofinansowanie. Konieczne jest dopasowanie programu w taki sposób, aby wybrane w ramach niego działanie sprostało naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim przyczyniło się do osiągnięcia zamierzonego celu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy znajdujemy się wśród grupy beneficjentów, którzy mogą wziąć udział w wybranym konkursie. Lista ze szczegółowym opisem  programów operacyjnych jest dostępna na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.


Warto skorzystać z wyszukiwarek np. :


http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/


http://doradca-ue.pl/


3. Znalezienie konkursu.


Następnym etapem jest znalezienie odpowiedniego podmiotu, który ogłosi konkurs w ramach wybranego działania. Należy sprawdzić terminy naboru wniosków oraz sposób i miejsce złożenia. Konkursy można odnaleźć na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, urzędów miast, wojewodów, stowarzyszeń, organizacji, fundacji. Warto zatem śledzić instytucje znajdujące się na interesującym nas obszarze.


Stanowczo zapoznaj się z wymogami jakie stawia instytucja ogłaszająca nabór wniosków oraz  z wymaganymi dokumentami.


4. Złożenie wniosku.

REKLAMA


Aby złożyć wniosek konieczne jest wypełnienie stosownego formularza. Jest on dostępny na stronie odpowiedniego programu operacyjnego. Każdy wzór wniosku posiada instrukcję wypełnienia, z której warto skorzystać zwłaszcza, gdy po raz pierwszy występuje się z wnioskiem o dofinansowanie. Najczęściej wersję elektroniczną wniosku można przygotować za pomocą generatora, który zwykle jest dostępny w Internecie. Należy także zwrócić uwagę na wymagane załączniki.


Warto dodać, iż pozyskiwaniem dotacji zajmują się również firmy konsultingowe. Zapewniają one kompleksową obsługę przy pozyskiwaniu funduszy ze środków europejskich. Działalność firm doradczych nie ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku, często w swojej ofercie mają także usługi związane z monitorowaniem realizacji umowy czy też rozliczaniem projektu.


5. Czas oczekiwania.


Po złożeniu wniosku zostaje on poddany ocenie formalnej oraz merytorycznej. Zanim wniosek przejdzie do oceny merytorycznej najpierw musi spełnić wymogi formalne. Maksymalny czas dokonania oceny to 3 miesiące. W przypadku pozytywnej weryfikacji  można przygotować się do podpisania umowy o dofinansowanie.


Aby mieć pewność otrzymania środków musisz spełnić wszystkie obowiązki, które zostały określone w umowie.


Najważniejsze pojęcia:


beneficjent - osoba, instytucja lub grupa społeczna, do której skierowana jest pomoc w ramach projektu lub programu i która uzyskała z tego tytułu korzyści


cross-financing - odstępstwo od zasady finansowania programów operacyjnych przez tylko jeden fundusz (maksymalnie kwotą takiego dofinansowania można objąć 10 % wydatków, w szczególnych przypadkach do 15 %)


grant - w polityce regionalnej UE jest to bezpośrednie wsparcie beneficjenta w formie bezzwrotnego finansowania lub współfinansowania przedstawionego przez niego projektu lub programu

REKLAMA


wydatki kwalifikowane - są to koszty poniesione przy prowadzenia projektu, które podlegają refundacji w ramach przyznanego dofinansowania, maksymalnie refundacji podlega 85 % wartości całego projektu (dot. perspektywy na lata 2007-2013); w przypadku nie określenia w/w wydatków zastosowanie ma załącznik do Rozporządzenia NR 448/2004 Komisji Europejskiej (KE)


zasada n+2 (n+3) - jeżeli zobowiązanie budżetowe KE  w roku n nie zostanie wykorzystane do końca roku n plus 2 lata w postaci wniosków o płatność ze strony instytucji płatniczej , to kwota wynikająca z różnicy między kwotą zobowiązania a kwotą wniosków o płatność zostaje anulowana; w krajach, które wstąpiły do UE  1 maja 2004 r. rozszerzono regułę n+2 o jeden rok (reguła n+3)


Katarzyna Florkowska, Portal Doradca-UE

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA