REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych / Fot. Fotolia
Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, a przede wszystkim spółki zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych z prowadzonych przez siebie działalności. Dopełnienie wskazanego obowiązku poprzez bieżącą ewidencję działań finansowych pozwala w pełni monitorować kondycję finansową firmy.

Międzynarodowe standardy rachunkowości

REKLAMA

Przepisy UE zobowiązują wszystkie unijne spółki notowane na giełdzie papierów wartościowych do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z jednolitym zestawem globalnych standardów, tzw. międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF).

Standardy te zostały opracowane przez niezależną organizację - Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ang. International Accounting Standards Board), a następnie przyjęte przez UE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przepisy dotyczące przedsiębiorstw spoza UE

Aby ograniczyć koszty i uprościć wymianę handlową dla wszystkich zainteresowanych stron, UE dąży do globalnej konwergencji zasad rachunkowości. Robi to poprzez zachęcanie firm spoza UE do sporządzania swoich sprawozdań finansowych w oparciu o MSSF albo w oparciu o krajowe standardy rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uproszczone zasady dla małych przedsiębiorstw

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw lub mikroprzedsiębiorstw zarejestrowanych w UE, rząd kraju, z którego pochodzą, może zdecydować o zwolnieniu ich z wielu obowiązków w zakresie sprawozdawczości lub pozwolić im na sporządzanie uproszczonych sprawozdań.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Czym jest mikroprzedsiębiorstwo?

Zgodnie z prawem UE do mikroprzedsiębiorstw zaliczamy firmy, które w dniu zamknięcia swojego bilansu rocznego, spełniają co najmniej dwa z poniższych kryteriów:

  • bilans całkowity nie może przekraczać 350 000 euro
  • obrót netto nie może przekraczać 700 000 euro
  • firma musi zatrudniać mniej niż 10 pracowników (średnio) w danym roku budżetowym.

Jeśli przez dwa kolejne lata Twoje przedsiębiorstwo nie spełnia dwóch z trzech wyżej wymienionych kryteriów, zastosowanie mają bardziej złożone zasady.

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Ewentualne zwolnienia i uproszczenia

  • Brak obowiązku obliczania stanu rozliczeń międzyokresowych na koniec roku - z wyjątkiem kosztów zużycia surowców i materiałów konsumpcyjnych, kosztów dotyczących pracowników, korekt wartości i podatku.
  • Mniej danych w informacjach dodatkowych do sprawozdania finansowego - każdy punkt wyjaśniony w przypisie do bilansu nie musi już być wyjaśniany w sprawozdaniu rocznym.
  • Uproszczona publikacja sprawozdania finansowego - możesz je przesłać do jednego organu krajowego, np. swojego organu podatkowego, który opublikuje je w Twoim imieniu.
  • Uproszczony wzór bilansu oraz rachunku zysków i strat.

Unijne prawo pozwala na stosowanie uproszczonych zasad, jednak nie wszystkie kraje UE je stosują.

Uproszczone zasady nie mają zastosowania do firm, których papiery wartościowe (np. akcje lub obligacje) są przedmiotem obrotu giełdowego lub które są bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym.

Sprawozdania Z-06 i Z-10 – kary za spóźnienie

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA