REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych / Fot. Fotolia
Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, a przede wszystkim spółki zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych z prowadzonych przez siebie działalności. Dopełnienie wskazanego obowiązku poprzez bieżącą ewidencję działań finansowych pozwala w pełni monitorować kondycję finansową firmy.

Międzynarodowe standardy rachunkowości

REKLAMA

Przepisy UE zobowiązują wszystkie unijne spółki notowane na giełdzie papierów wartościowych do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z jednolitym zestawem globalnych standardów, tzw. międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF).

Standardy te zostały opracowane przez niezależną organizację - Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ang. International Accounting Standards Board), a następnie przyjęte przez UE.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przepisy dotyczące przedsiębiorstw spoza UE

Aby ograniczyć koszty i uprościć wymianę handlową dla wszystkich zainteresowanych stron, UE dąży do globalnej konwergencji zasad rachunkowości. Robi to poprzez zachęcanie firm spoza UE do sporządzania swoich sprawozdań finansowych w oparciu o MSSF albo w oparciu o krajowe standardy rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uproszczone zasady dla małych przedsiębiorstw

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw lub mikroprzedsiębiorstw zarejestrowanych w UE, rząd kraju, z którego pochodzą, może zdecydować o zwolnieniu ich z wielu obowiązków w zakresie sprawozdawczości lub pozwolić im na sporządzanie uproszczonych sprawozdań.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Czym jest mikroprzedsiębiorstwo?

Zgodnie z prawem UE do mikroprzedsiębiorstw zaliczamy firmy, które w dniu zamknięcia swojego bilansu rocznego, spełniają co najmniej dwa z poniższych kryteriów:

  • bilans całkowity nie może przekraczać 350 000 euro
  • obrót netto nie może przekraczać 700 000 euro
  • firma musi zatrudniać mniej niż 10 pracowników (średnio) w danym roku budżetowym.

Jeśli przez dwa kolejne lata Twoje przedsiębiorstwo nie spełnia dwóch z trzech wyżej wymienionych kryteriów, zastosowanie mają bardziej złożone zasady.

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Ewentualne zwolnienia i uproszczenia

  • Brak obowiązku obliczania stanu rozliczeń międzyokresowych na koniec roku - z wyjątkiem kosztów zużycia surowców i materiałów konsumpcyjnych, kosztów dotyczących pracowników, korekt wartości i podatku.
  • Mniej danych w informacjach dodatkowych do sprawozdania finansowego - każdy punkt wyjaśniony w przypisie do bilansu nie musi już być wyjaśniany w sprawozdaniu rocznym.
  • Uproszczona publikacja sprawozdania finansowego - możesz je przesłać do jednego organu krajowego, np. swojego organu podatkowego, który opublikuje je w Twoim imieniu.
  • Uproszczony wzór bilansu oraz rachunku zysków i strat.

Unijne prawo pozwala na stosowanie uproszczonych zasad, jednak nie wszystkie kraje UE je stosują.

Uproszczone zasady nie mają zastosowania do firm, których papiery wartościowe (np. akcje lub obligacje) są przedmiotem obrotu giełdowego lub które są bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym.

Sprawozdania Z-06 i Z-10 – kary za spóźnienie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    REKLAMA

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    REKLAMA

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA