REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Lazarowicz Andrzej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiej rozliczyć eksport towarów poza UE. Od tej daty obowiązują nowe definicje importu i eksportu towarów. Wcześniejsze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnej dyrektywy 112 oraz orzecznictwa, dzięki czemu przedsiębiorcom łatwiej będzie rozliczać zagraniczne transakcje. Nowelizacje sprawiły, że procedurę wywozu poza Unię Europejską można rozpocząć w dowolnym kraju unijnym - nie tylko w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów ze skorzystaniem z zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Eksport z dowolnego kraju UE

REKLAMA


Do końca marca organy podatkowe uznawały daną dostawę towarów za eksport tylko wówczas, gdy ich wywóz poza UE rozpoczął się w Polsce i był nieprzerwany. Wiązało się to z tym, że jeżeli przedsiębiorca np. przetransportował towary do innego kraju UE i w tamtejszym urzędzie celnym rozpoczął procedurę ich wywozu poza UE, traktowane to było najpierw jako wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów i dopiero później eksport. Jakie były konsekwencje takich interpretacji? Otóż zdecydowanie utrudniało to kwestię rozliczenia VAT od takich transakcji i w efekcie najczęściej powodowało konieczność zapłacenia 23 proc. VAT przy WDT.

REKLAMA

 
Od 1 kwietnia 2013 roku z eksportem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towary zostają wywiezione lub przetransportowane z terytorium kraju poza terytorium UE, jeżeli fakt ich wywiezienia poza Unię Europejską będzie potwierdzony przez urząd celny. W związku z tym, miejsce, w którym rozpocznie się procedura celna nie ma już znaczenia - najważniejsze, by wywóz potwierdził unijny urząd celny.


Zobacz: Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

 
Potwierdzenie dające prawo do skorzystania z zerowej stawki VAT


Do czasu nowelizacji w ustawie o VAT nie znajdował się żaden zapis na temat tego, jakie dokładnie potwierdzenie musi posiadać przedsiębiorca, żeby móc skorzystać z preferencji w postaci zerowej stawki VAT od eksportu usług. Za odpowiednie uznawane były dokumenty SAD wystawiane przez celników lub ich elektroniczne odpowiedniki - komunikaty IE599.

 
Obecnie w ustawie zamieszczony został katalog przykładowych dokumentów, stanowiących potwierdzenie eksportu usług. Mogą być to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


●     dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych,

●     potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,

●     dokument w formie elektronicznej otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność,

●      zgłoszenie wywozowe w formie papierowej albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

 
Co ważne - nie jest to katalog zamknięty i w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie posiadał inne potwierdzenie, nie wyklucza to możliwości skorzystania z zerowej stawki VAT dla eksportu towarów.


Zobacz: Kwota wolna od podatku 2013

 
Trudniej w przypadku eksportu pośredniego


Jeżeli przedsiębiorca polski nie wywozi danego towaru poza UE, ale robi to za pośrednictwem swojego zagranicznego kontrahenta, wówczas polski przedsiębiorca może zastosować zerową stawkę VAT tylko w sytuacji, gdy otrzyma od “pośrednika” oryginał dokumentu potwierdzającego wywóz. Do kwietnia 2013 roku w takiej sytuacji wystarczyła kopia takiego potwierdzenia.


Zobacz: Ulga na złe długi - pozycja 63 w deklaracji VAT-7

 
Co z VAT-em?


Jak wynika z omawianych nowelizacji, przedsiębiorca ma prawo do zastosowania zerowej stawki VAT dla eksportu, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji VAT otrzymał dokument potwierdzający, że towar opuścił Unię.

 
Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma takiego potwierdzenia we wspomnianym terminie, wówczas zamiast zerowej stawki VAT powinien zastosować stawkę, która byłaby właściwa dla sprzedaży danego towaru w kraju (najczęściej 23 proc.).

 
W sytuacji, gdy polski podatnik otrzyma rzeczone dokumenty możliwe będzie dokonanie korekty wcześniejszego rozliczenia i wykazanie eksportu ze stawką zerową w deklaracji, w której otrzymał dowody wywozu towarów. W związku z tym, przeprowadzona nowelizacja przepisów o VAT nie tylko uelastycznia rozliczanie eksportu poza UE, ale również daje możliwość odzyskania VAT od takich transakcji zapłaconego w przeszłości.

 
Zobacz: Faktura korygująca - potwierdzenie odbioru

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA