| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiej rozliczyć eksport towarów poza UE. Od tej daty obowiązują nowe definicje importu i eksportu towarów. Wcześniejsze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnej dyrektywy 112 oraz orzecznictwa, dzięki czemu przedsiębiorcom łatwiej będzie rozliczać zagraniczne transakcje. Nowelizacje sprawiły, że procedurę wywozu poza Unię Europejską można rozpocząć w dowolnym kraju unijnym - nie tylko w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów ze skorzystaniem z zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Eksport z dowolnego kraju UE


Do końca marca organy podatkowe uznawały daną dostawę towarów za eksport tylko wówczas, gdy ich wywóz poza UE rozpoczął się w Polsce i był nieprzerwany. Wiązało się to z tym, że jeżeli przedsiębiorca np. przetransportował towary do innego kraju UE i w tamtejszym urzędzie celnym rozpoczął procedurę ich wywozu poza UE, traktowane to było najpierw jako wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów i dopiero później eksport. Jakie były konsekwencje takich interpretacji? Otóż zdecydowanie utrudniało to kwestię rozliczenia VAT od takich transakcji i w efekcie najczęściej powodowało konieczność zapłacenia 23 proc. VAT przy WDT.

 
Od 1 kwietnia 2013 roku z eksportem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towary zostają wywiezione lub przetransportowane z terytorium kraju poza terytorium UE, jeżeli fakt ich wywiezienia poza Unię Europejską będzie potwierdzony przez urząd celny. W związku z tym, miejsce, w którym rozpocznie się procedura celna nie ma już znaczenia - najważniejsze, by wywóz potwierdził unijny urząd celny.


Zobacz: Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

 
Potwierdzenie dające prawo do skorzystania z zerowej stawki VAT


Do czasu nowelizacji w ustawie o VAT nie znajdował się żaden zapis na temat tego, jakie dokładnie potwierdzenie musi posiadać przedsiębiorca, żeby móc skorzystać z preferencji w postaci zerowej stawki VAT od eksportu usług. Za odpowiednie uznawane były dokumenty SAD wystawiane przez celników lub ich elektroniczne odpowiedniki - komunikaty IE599.

 
Obecnie w ustawie zamieszczony został katalog przykładowych dokumentów, stanowiących potwierdzenie eksportu usług. Mogą być to:


●     dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych,

●     potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,

●     dokument w formie elektronicznej otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność,

●      zgłoszenie wywozowe w formie papierowej albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

 
Co ważne - nie jest to katalog zamknięty i w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie posiadał inne potwierdzenie, nie wyklucza to możliwości skorzystania z zerowej stawki VAT dla eksportu towarów.


Zobacz: Kwota wolna od podatku 2013

 
Trudniej w przypadku eksportu pośredniego


Jeżeli przedsiębiorca polski nie wywozi danego towaru poza UE, ale robi to za pośrednictwem swojego zagranicznego kontrahenta, wówczas polski przedsiębiorca może zastosować zerową stawkę VAT tylko w sytuacji, gdy otrzyma od “pośrednika” oryginał dokumentu potwierdzającego wywóz. Do kwietnia 2013 roku w takiej sytuacji wystarczyła kopia takiego potwierdzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »