REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć karę umowną?

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie kary umownej. Zapis o karze umownej może znaleźć się w umowie pomiędzy przedsiębiorcami. Zastępuje on długotrwałe dochodzenie odszkodowania w przypadku niewywiązania się jednej ze stron z zawartej umowy. Czy możliwe jest zmniejszenie ustalonej kary umownej?

 

REKLAMA

Kara umowna


Kara umowna jest zastrzeżeniem zawartym w umowie między przedsiębiorcami. Jej istotą jest naprawienie powstałej szkody poprzez zapłatę ustalonej wcześniej sumy pieniędzy. Co więcej zapis o karze umownej wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych. Oznacza to, że zastrzeżenie w kontrakcie kary umownej uniemożliwia dochodzenia roszczeń w procesie.


Warto wskazać, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody.

REKLAMA


Strona umowy, która poniosła w toku realizacji umowy szkodę, nie musi jej nawet wykazywać. Spowodowane jest to faktem, że już samo niedotrzymanie warunków umowy lub niewykonanie wynikającego z niej zobowiązania jest uznawane za wyrządzenie szkody.


Walka o odszkodowanie przed sądem będzie się wiązała z obowiązkiem wierzyciela polegającym na udowodnieniu powstałej szkody oraz wskazania jej rozmiarów. Obowiązek ten powoduje wydłużenie i utrudnienia, a przez to niechęć przedsiębiorców do tej drogi odszkodowawczej. Z tego powodu rośnie popularność kar umownych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zmniejszenie kary umownej


Zmniejszenie wysokości kary umownej jest możliwe na podstawie art. 484 §2 Kodeksu cywilnego, który stwierdza, że jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. Taki sam mechanizm może mieć miejsce w wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.


Zobacz:
Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela


Wykonanie zobowiązania w znacznej części


Wskazany powyżej przepis korzysta z nieostrego sformułowania wykonania zobowiązania w znacznej części. Prawidłowa wykładnia tego stwierdzenia może spowodować wiele trudności. W przypadku, gdy wierzyciel uzyskał należne mu świadczenie w przeważającej części, to nie powinien on ponosić kary w pełnym wymiarze. Za Sądem Najwyższym należy wskazać, że możliwość dochodzenia kary umownej nie jest uzależniona wprost od wystąpienia szkody związanej z nienależytym wykonaniem zobowiązania, jednakże ocena zaistniałej z tego powodu szkody może mieć wpływ na ograniczenie wysokości dochodzonej kary umownej (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt V CSK 34/06).


Rażąco wygórowana cena


Trudnym do ustalenia jest również pojęcie rażąco wygórowanej ceny. Należy w tym miejscu przywołać orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 11 października 2007 r., sygn. akt IV CSK 181/07, w którym to stwierdza się, że kryterium oceny rażącego wygórowania takiej kary może być relacją jej wysokości do odszkodowania należnego wierzycielowi na zasadach ogólnych. Ocena czy wysokość kary umownej jest rażąco wygórowana zależy przede wszystkim od uznania sędziego prowadzącego sprawę o obniżenie kary umownej.


Wniosek o zmniejszenie kary umownej


Zmniejszenie kary umownej może być dokonane przez sąd wyłącznie po złożeniu wniosku przez dłużnika. Żądanie może być zawarte w żądaniu oddalenia powództwa, jednak musi być wyraźnie wyrażone.


Zobacz:
Wynagrodzenie za nieobecność podczas wypowiedzenia

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA