REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sukcesja przedsiębiorstwa może przysporzyć wiele problemów w przypadku nagłej śmierci właściciela firmy. Warto pomyśleć o uregulowaniu kwestii przejęcia firmy, aby uchronić się przed niepotrzebnymi trudnościami.

REKLAMA


Jednoosobowa działalność gospodarcza


Osoby fizyczne najczęściej prowadzą swoje firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Tak prowadzona firma działa pod nazwiskiem przedsiębiorcy, a majątek firmy jest równocześnie majątkiem własnym jej właściciela. Wynika to z faktu, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma odrębnej od właściciela osobowości prawnej.


W przypadku śmierci osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą przysługujące jej prawa przechodzą na jej spadkobierców. Do spadku wchodzi również prowadzone przez zmarłego przedsiębiorstwo.


Należy jednak zwrócić uwagę, że nie istnieje możliwość nabycia jednoosobowej działalności w całości za pomocą dziedziczenia. Wynika to bowiem z tego, że formalnie taka działalność nie może zmienić właściciela.


Co nie podlega dziedziczeniu?


Wiele elementów jednoosobowej działalności nigdy nie będzie mogło być odziedziczone. Dziedziczeniu nie podlega firma (nazwa) przedsiębiorstwa, z tego to powodu, że musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Co więcej nie można odziedziczyć numeru NIP, koncesji i zezwoleń, jakie w ciągu lat uzyskał prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Te wszystkie zastrzeżenia powodują, że spadkobierca musi de facto założyć nową działalność gospodarczą.


Dziedziczenie przedsiębiorstwa


Dziedziczenie przedsiębiorstwa odbywa się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że o sposobie dziedziczenia decyduje fakt czy zmarły pozostawił testament, czy też nie.

REKLAMA


W przypadku braku testamentu do głosu dochodzi Kodeks cywilny i ogólne zasady dziedziczenia. W przypadku tego sposobu składniki majątkowe, które do tej pory wchodziły w skład przedsiębiorstwa przechodzą w całości na ustawowych spadkobierców przedsiębiorcy. W ten sposób pomiędzy spadkobiercami dochodzi do utworzenia współwłasności ułamkowej całego przedsiębiorstwa.


Oznacza, to że spadkobiercom nie przysługuje wyłączny tytuł własności do żadnego ze składników przedsiębiorstwa, gdyż każdy składnik jest współwłasnością wszystkich spadkobierców. Sytuację tą można zmienić poprzez dział spadku.


Zobacz: Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej - prawo upadłościowe

 

Dopóki jednak nie zostanie on przeprowadzony trwa współwłasność ułamkowa. Jest to sytuacja dosyć niebezpieczna dla dalszych losów przedsiębiorstwa, gdyż do wielu czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Przy podejmowaniu czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgodna większości współwłaścicieli. Prowadzenie działalności gospodarczej w takich warunkach może stać się prawie niemożliwe.


Rozwiązaniem jest dział spadku. Jednak z praktyki wiadomo, że postępowania takie mogą trwać kilka miesięcy, a przy pojawieniu się sporów nawet ponad rok.


Firma w testamencie

REKLAMA


W przypadku spisania testamentu nie można do końca wykluczyć możliwości rozdzielenia składników przedsiębiorstwa. Zgodnie z prawem spadkobierca w testamencie może określić jedynie wielkość korzyści, jakie mają przypaść poszczególnym spadkobiercom. Na mocy testamentu również dochodzi do działu spadku. W tym jednak sądy przeważnie dążą do zachowania działalności gospodarczej w niepodzielonej całości.


O ile w testamencie nie zostały pominięte wszystkie osoby uprawnione do zachowku po zmarłym, to dziedziczenie na podstawie testamentu sprawia mniej problemów przy podziale spadku, którego częścią jest przedsiębiorstwo.


Zapis windykacyjny


Najkorzystniejszym sposobem na przekazanie przedsiębiorstwa w całości jednemu spadkobiercy jest umieszczenie w testamencie zapisu windykacyjnego. Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy zapisanie oznaczonej osobie oznaczonego przedmiotu spadku. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być m.in. przedsiębiorstwo.


Należy jednak pamiętać, że zapis windykacyjny może być zawarty wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie testamentu notarialnego. Zapisobierca windykacyjny otrzyma jedynie ten przedmiot spadku, który zostanie dla niego wskazany w testamencie.


Zapis windykacyjny daje osobie fizycznej najlepszą możliwość do zadecydowania o losach poszczególnych elementów masy spadkowej. Zapis windykacyjny jest zatem najlepszym sposobem na przekazanie prowadzonej działalności gospodarczej na konto jednego ze spadkobierców.


Zobacz:
Zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2013 roku

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA