Ulga na złe długi - pozycja 63 w deklaracji VAT-7
REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy podatnik posiada dłużników z zalegającymi zobowiązaniami i nie każdy też chce korekty dokonywać.
REKLAMA
Jednakże, nawet w takim przypadku podatnik nie powinien w składanej deklaracji VAT ignorować pozycji 63.
Pozycja 63, umiejscowiona w części G deklaracji VAT-7, dotyczy zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego - druk VAT-ZD. Jeśli formularz ten jest składany do urzędu, należy w pozycji 63 zanzaczyć pole “Tak” i dodatkowo podać liczbę załączników w pozycji 64. Jest to działanie oczywiste i niebudzące niczyjej wątpliwości.
Zobacz: Ulga na złe długi
REKLAMA
Jednakże nawet jeśli podatnik nie załącza do deklaracji druku VAT-ZD, nie może zignorować pozycji 63. W takiej sytuacji konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu pola “Nie”. Takie działanie wynika bezpośrednio z objaśnienia do deklaracji od podatku od towarów i usług.
O ile bowiem w przypadku dwóch pozostałych formularzy, które mogą zostać dołączone do deklaracji - wniosek o zwrot podatku w terminie standardowym VAT-ZZ lub w teminie przyspieszonym VAT-ZT - podkreślono, że ich wypełnienie jest konieczne tylko, gdy uzupełniona zostanie pozycja 51 - kwota podatku przeznaczonego do zwrotu, o tyle w przypadku pozycji 63 takich zaleceń nie przedstawiono.
Podsumowując - podatnik składający dekalrację VAT-7 każdorazowo musi wypełniać pozycję 63 druku - “Tak”, jeśli korzysta z ulgi na złe długi bądź “Nie”, jeśli takiego działania nie podejmuje. Nie jest natomiast konieczne wypełnianie pozycji 61 lub 62, o ile nie wpisano nic w pozycję 51 deklaracji.
Zobacz: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA