REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty uzyskania przychodu w czasie zawieszenia działalności

Redakcja

REKLAMA

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może dokonywać jedynie niezbędnych wydatków, dotyczących zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w czasie zawieszenia działalności gospodarczej?

Koszty w czasie zawieszenia działalności


Nie można wskazać katalogu wydatków, które ponoszone w czasie zawieszenia działalności mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do kosztów tych można jednak z całą pewnością zaliczyć stałe koszty działalności, z których przedsiębiorca nie może zrezygnować. Chodzi tu przede wszystkim o koszty najmu lokalu, leasingu samochodu, spłaty zaciągniętych przez firmę kredytów.

REKLAMA


Organy podatkowe uzależniają możliwość zaliczenia ponoszonych wydatków w czasie zawieszenia działalności do kosztów, w przypadku, gdy umowa zobowiązująca przedsiębiorcę do ich ponoszenia została zawarta przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej.


Zgodnie z praktyką organów podatkowych zaliczenie wydatków wynikających z umów zawartych po zawieszeniu działalności do kosztów uzyskania przychodu może spowodować spór przedsiębiorcy z organami podatkowymi.


Do kosztów, które przedsiębiorca może ponosić w trakcie zawieszenia działalności, zalicza się różnego rodzaju świadczenia opłacane w formie abonamentu, koszty stałej obsługi outsourcingowej, zabezpieczenia majątku firmowego, jak również podatki, opłaty, które należy opłacać w okresie zawieszenia działalności, m.in. koszty usług świadczonych przez ochronę, ubezpieczenia majątku, podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntu. Również te wydatki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej.


Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Obowiązki wykonującego wolny zawód

REKLAMA


Przedsiębiorca wykonujący wolny zawód, może być zobowiązany do ponoszenia wydatków mających na celu utrzymanie prawa do wykonywania określonego zawodu. Dotyczy to m.in. odbywania obowiązkowych szkoleń zawodowych, opłacania składek na rzecz samorządu zawodowego, ubezpieczenia prowadzonej działalności.


Wskazane zobowiązania do ponoszenia określonych wydatków muszą jednak powstać przed dniem zawieszenia działalności. Niestety, nie w każdym przypadku jest to możliwe, ponieważ nie każde zobowiązanie dotyczące wydatku służącego zachowaniu czy zabezpieczeniu źródła przychodów powstaje przed tym dniem. Dla przykładu - obowiązek uczestniczenia w szkoleniach zawodowych może wynikać z ustawy lub uchwały organizacji zawodowej (doradcy podatkowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami). W związku z tym przedsiębiorca wykonujący taki zawód musi w ciągu określonego czasu, nawet jeśli w całości przypada on na okres zawieszenia działalności, wziąć udział w szkoleniach.


Wydatki poniesione na cel związany z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów, powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w okresie zawieszenia działalności bez dodatkowych warunków.


Zobacz: Likwidacja firmy - obowiązki do spełnienia

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA