reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT. Kiedy należy składać deklaracje VAT podczas zawieszenia działalności?

Składanie deklaracji VAT


Zwolnienie ze składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności nie dotyczy jednak kilku sytuacji.


Deklaracje VAT, pomimo zawieszenia działalności, muszą składać podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonują importu usług lub nabywają towary, w zakresie których są podatnikami oraz przedsiębiorcy, którzy ą zobowiązani do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz podatnicy, którzy są zobowiązani do korekty podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy.


Organy podatkowe w swoich interpretacjach prezentują pogląd, stanowiący, że przedsiębiorca chcący odliczać VAT od wydatków ponoszonych w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, musi go wykazać w deklaracjach VAT, które są składane na bieżąco za okresy, których dotyczy podatek VAT. Może być to również dokonane w deklaracjach VAT złożonych już po wznowieniu działalności gospodarczej.


Zobacz: Zakończenie działalności gospodarczej


Fakt, że podatnik jest objęty zwolnieniem od obowiązku składania deklaracji VAT, nie oznacza jednak, że przedsiębiorca taki nie ma w ogóle prawa złożyć tych deklaracji.


W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 marca 2009 r., sygn. ITPP1/443-1114/08/KM, czytamy:


(...) w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (do 24 miesięcy) nie ma Pan obowiązku składania deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Aby jednak zrealizować przysługujące Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących abonamentu telefonicznego firmowych telefonów - zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 lub ust. 11 - można składać w okresie zawieszenia działalności przedmiotowe deklaracje, wykazując podatek naliczony do przeniesienia, lub złożyć te deklaracje po wznowieniu działalności.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama